EKG Holter vyšetrenie
27.12.2024
Holter EKG alebo je dôležitým vyšetrením v kardiológii, ktoré bez nutnosti hospitalizácie umožní zistiť množstvo informácií o srdcovej činnosti v určitom čase.

Princíp
Pacient v ambulancii dostane malú krabičku, ktorú mu lekár pripojí na hrudník pomocou niekoľkých elektród. Potom môže pacient odísť domov a prístroj bude mať po celých 24 hodín pri sebe. Je dôležité, aby si počas týchto 24 hodín zapisoval dobu trvania rôznych činností, eventuálne časový začiatok a koniec rôznych subjektívnych ťažkostí (búšenie srdca, únavu, motanie hlavy a podobne). Krabička je v skutočnosti špeciálny EKG záznamník, ktorý po celú dobu natáča pacientovo EKG. Po týchto 24 hodinách pacient vráti krabičku lekárovi na vyhodnotenie záznamu. Kardiológ tak môže zistiť, či u pacienta v sledovanom období vznikli poruchy rytmu a vďaka zápiskom pacienta môže aj určiť, pri akých príležitostiach sa to tak stalo. Postupne sú zavádzané aj dlhodobejšie monitorovanie a dnes nie sú výnimkou ani sedemdňové EKG holtery.
Príprava
Žiadna príprava na toto vyšetrenie nie je nutná, naopak je dobré zdôrazniť, že počas monitorovania by sme mal vykonávať bežnú dennú činnosť. Prirodzene vynecháme činnosti, ktoré by mohli viesť k poškodeniu prístroja prudkým nárazom alebo namočením do vody. Niekedy si pacient musí doniesť pred začiatkom vyšetrenia vlastné ceruzkové batérie, ale to si vopred dohodne so svojím kardiológom.
Využitie
Holter EKG má veľký význam v diagnostike prechodných porúch rytmu. Využijeme ho napríklad u pacientov s krátkodobými nárazovými ťažkosťami charakteru búšenia srdca alebo porúch vedomia, u ktorých pri štandardných vyšetreniach vrátane klasického EKG nič nezistíme. V týchto prípadoch nemôžeme vylúčiť, že za prejavy nestoja krátkodobé záchvaty porúch srdcového rytmu (epizódy fibrilácie predsiení, flutteru predsiení, AVRT, AVNRT, nebezpečných komorových tachykardií a iné). EKG záznam získaný pri Holter monitoringu má ďaleko vyššiu šancu na záchyt porúch rytmu, než môže mať klasické EKG zaznamenávajúce len niekoľko sekúnd srdcovej činnosti.
Nevýhody
Pacient musí nosiť prístroj bez prestávky po celý deň, čo mu môže vadiť a trochu ho to obmedzí v denných činnostiach. Prístroj nesmie prísť do styku s vodou, čo obmedzuje pri osobnej hygiene. Navyše je nutné si uvedomiť, že niektoré arytmie môžu vznikať tak zriedkavo, že ich ani EKG Holter neodhalí. V takom prípade môže byť na niektorých vyšších pracoviskách indikované podkožné zavedenie implantovateľnej monitorovacej jednotky (malá krabička dlhodobo snímajúca EKG rytmus).
Výhody
Holter EKG umožňuje dlhodobejšie sledovanie pacientovho srdcového rytmu bez toho, aby musel tráviť celý deň v nemocnici pripútaný k prístrojom.