Samovyšetrenie prsníkov
27.12.2024

Samovyšetrovanie prsíkov pomáha ženám včas identifikovať zmeny, ktoré môžu signalizovať rakovinu. Odporúčané je pravidelné vykonávanie. Ide o preventívny výkon.
Nádory prsníkov sú najčastejším nádorovým ochorením u žien. Včasný záchyt chorobných zmien môže výrazne zlepšiť prognózu ochorenia a zvýšiť šance na úspešnú liečbu. Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov umožňuje ženám spoznať normálny tvar a štruktúru svojich prsníkov, a tak ľahšie spozorovať chorobné zmeny.

Kedy by sa mali prsníky vyšetrovať?
Samovyšetrenie prsníkov sa odporúča vykonávať ženám po 20. roku života raz mesačne. Optimálnym časom na samovyšetrenie prsníkov je po skončení menštruácie, kedy tkanivo prsnej žľazy nie je výrazne ovplyvnené hormonálnymi zmenami. Postmenopauzálnym ženám sa odporúča vykonávať samovyšetrenie prsníkov rovnaký deň v mesačných intervaloch. Pre lepšie zapamätanie môže ísť napríklad o prvý deň mesiaca.
Postup vyšetrenia
Samovyšetrenie prsníkov trvá len niekoľko minút, ale malo by byť systematické. Prsníky najprv kontrolujeme zrakom a následne vyšetrujeme hmatom (palpačne).
- Vyšetrenie pohľadom pred zrkadlom – obnažte sa, postavte sa pred zrkadlo a dôkladne sledujte svoje prsníky v nasledujúcich polohách: s rukami voľne spustenými pozdĺž tela, s rukami za hlavou, s rukami vbok a v predklone s voľne visiacimi rukami. Je dôležité si všímať zmeny tvaru prsníkov, zmeny farby kože, či koža nie je vtiahnutá, vráskavá. Okrem toho je vždy potrebné si všímať aj bradavku – farbu, výtok, vtiahnutie.
- Vyšetrenie prsníkov hmatom v stoji – nájdite si súkromie, obnažte sa, prsníky vyšetrujte pomocou brušiek troch stredných prstov. Pravý prsník vyšetrite ľavou rukou pri pravej ruke za hlavou. Potom obdobne vyšetrite ľavý prsník pravou rukou. Prsník vyšetrujte krúživými pohybmi a postupujte od vonkajších častí prsníka do stredu k bradavke. Najprv vyšetrite jemným tlakom povrchové časti prsníka, potom výraznejším tlakom hlbšie časti prsníka. Na záver vyšetrenia prehmatajte bradavku, stlačte ju a všímajte si, či nedochádza k výtoku belavého, krvavého alebo iného sekrétu. Nezabudnite na oblasť pod kľúčnou kosťou a podpazušie, kde sa nachádzajú lymfatické uzliny.
- Vyšetrenie prsníkov v ľahu na chrbte – výhodou samovyšetrenia prsníkov v ľahu na chrbte je, že sa tkanivo prsnej žľazy uvoľní a rozprestrie na hrudníku, čo uľahčí vyšetrenie. Prsník vyšetrujte rovnako ako v predchádzajúcom prípade – s jednou rukou za hlavou. Opäť je potrebné vyšetriť aj oblasť pod kľúčnou kosťou a podpazušie.
Čo robiť, ak spozorujete zmenu?
Nie každý nalez, ktorý spozorujete musí byť automatický zhubný, preto je vždy dobré zachovať pokoj. Pri náleze hrčky, zmeny sfarbenia kože na prsníku, pri vtiahnutí bradavky, výtoku z bradavky alebo inej pozorovanej zmene, je odporúčané vyhľadať svojho zmluvného gynekológa, ktorý rozhodne o potrebe ďalších vyšetrení.