Manuálna lymfodrenáž
14.03.2025
Manuálna lymfodrenáž je špeciálna terapeutická masáž, ktorej cieľom je stimulácia lymfatického systému a podpora odtoku lymfy z tkanív. Používa sa na zmiernenie opuchov, detoxikáciu organizmu a zlepšenie celkového zdravotného stavu. Metódu vyvinul v 30. rokoch 20. storočia dánsky terapeut Emil Vodder, ktorý sa zameral na liečbu chronických ochorení dýchacích ciest prostredníctvom stimulácie lymfatického obehu.
Lymfatický systém je dôležitou súčasťou imunitného systému a zabezpečuje odvádzanie toxínov, odpadových látok a prebytočnej tekutiny z tkanív. Ak tento systém nefunguje správne, dochádza k zadržiavaniu tekutín a vzniku opuchov, známych ako lymfedém. Manuálna lymfodrenáž pomáha obnoviť prietok lymfy a zlepšiť metabolizmus buniek.
Princíp
Technika manuálnej lymfodrenáže je špecifická a odlišuje sa od klasickej masáže. Používajú sa jemné, rytmické pohyby s nízkym tlakom, ktoré sledujú prirodzený tok lymfy v tele. Masér sa zameriava na lymfatické uzliny a hlavné lymfatické cievy, aby podporil ich funkciu a odtok prebytočnej tekutiny.
Indikácie
Manuálna lymfodrenáž má široké spektrum indikácií. Najčastejšie sa odporúča pri lymfedéme, ktoré vzniká po operáciách, onkologickej liečbe alebo v dôsledku vrodených porúch lymfatického systému. Okrem toho sa využíva pri žilových ochoreniach, syndróme ťažkých nôh, celulitíde, migrénach, chronickej únave a na regeneráciu poškodených tkanív po zraneniach alebo operáciách.
Priebeh
Samotné sedenie trvá približne 45 až 60 minút a pre dosiahnutie optimálnych účinkov sa odporúča absolvovať sériu niekoľko sedení. Kontraindikáciami sú akútne infekčné ochorenia, hlboká žilová trombóza, nekompenzované srdcové ochorenia a aktívne onkologické ochorenia. Preto je vhodné pred začatím terapie konzultovať stav so špecialistom.
Manuálna lymfodrenáž predstavuje efektívnu a prirodzenú metódu podpory zdravia. Správne vykonávaná terapia má pozitívny vplyv na detoxikáciu organizmu, imunitu a celkovú vitalitu. Je obľúbenou metódou v rehabilitácii, kozmetike i preventívnej medicíne.