Vyšetrenie Quantiferonu
09.02.2025

Vyšetrenie Quantiferonu sa nevykonáva bežne, je to však cenné vyšetrenie pri podozrení na tuberkulózu. Toto vyšetrenie vykonávajú najčastejšie pľúcni lekári, ale stretávame sa s ním aj na interných oddeleniach.
Princíp
Princíp Quantiferon testu je zaujímavý. Po kontakte ľudského tela s baktériami spôsobujúcimi tuberkulózu (mykobaktérie) sa v krvi objavia biele krvinky (presnejšie povedané lymfocyty), ktoré sú citlivé na antigény mykobaktérií a po kontakte s nimi produkujú zápalové pôsobky, najmä takzavný interferón gama. Vyšetrovanému človeku sa teda vezme krv a v laboratóriu sa k nej pridajú antigény mykobaktérií. Pokiaľ sú v krvi prítomné spomínané biele krvinky citlivé na mykobaktérie, možno vo vzorke krvi po istej dobe stanoviť zvýšenú produkciu uvedeného interferónu gama, ktorého množstvo sa dá zmerať. Výsledok testu môže byť podľa množstva stanoveného interferónu gama jasne pozitívny, jasne negatívny alebo neurčitý.
Využitie
Vyšetrenie využívame tam, kde máme podozrenie na tuberkulózu, typicky u chorých s nejasným ložiskom na röntgene alebo na CT vyšetrenie pľúc s klinickými príznakmi charakteristickými pre tuberkulózu – nočné potenie, váhový úbytok, opakovane zvýšená teplota. Vyšetrenie sa hodí aj u podať silné imunosupresíva. Ak by mali v tele „skrytú“ neaktívnu tuberkulózu a my im imunosupresíva podali, mohla by sa tuberkulóza aktivovať a zabiť ich. Quantiferon riziko tejto situácie znižuje.
Odber
Odber vzoriek žilovej krvi sa vykonáva do špeciálnych skúmaviek, ktoré sú odoslané do špecializovaného laboratória. Odber nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu, nemusí byť nalačno.
Nevýhody
Quantiferon nie je úplne presný, u niektorých pacientov môže vyšetrenie skončiť neurčito. Neurčitý a falošne negatívny výsledok je možný u pacientov s ťažšou poruchou imunity, ktorých biele krvinky nie sú schopné na laboratórne podané antigény správne zareagovať.