Bronchoalveolárna laváž
11.12.2024
Bronchoalveolárna laváž (BAL) znamená výplach priedušiek a pľúcnych mechúrikov. Ide o diagnostickú metódu, ktorá dopĺňa bronchoskopiu a umožňuje získať vzorky na vyšetrenie rôznych pľúcnych ochorení. Tento výkon vykonáva pneumológ alebo lekár špecializovaný na bronchoskopické vyšetrenia.
Princíp
Bronchoskopia je endoskopické vyšetrenie dolných dýchacích ciest, kedy lekár ústami zavedie do priedušnice a ďalej do priedušiek tenký ohybný hadicový prístroj s kamerou na konci. Bronchoskop umožní vidieť dýchacie cesty zvnútra a vziať z nich špeciálnymi nástrojmi drobné vzorky. Bronchoalveolárna laváž znamená, že sa bronchoskopickým prístrojom do určitej ohraničenej časti pľúc vypustí tekutina (150 – 300ml), po krátkej chvíli sa odsaje a odošle na ďalšie vyšetrenie.
Indikácie
K BAL sú indikované stavy, pri ktorých máme dôvodné podozrenie na niektorú z nižšie uvedených chorôb:
- Zápalové pľúcne ochorenia (bronchiolitídy, pneumónie), ktoré aj napriek terapii trvajú dlhšie ako 6 týždňov.
- Intersticiálne pľúcne procesy, pneumokoniózy (azbestóza, silikóza, uhlokopská pneumokonióza).
- Pľúcna proteinóza.
- Granulomatóza z Langerhansových buniek.
- Nádorové ochorenie.
Príprava
Pred bronchoskopiou by mal byť pacient 6 hodín nalačno a nefajčiť, pred vyšetrením dostáva lieky proti kašľu, aby ho vyšetrenie nedráždilo. Bronchoskopia nie je najpríjemnejším vyšetrením, čo je dané práve týmto dráždením dýchacích ciest a vyvolávaním kašľa.
Využitie
Bronchoalveolárna laváž umožní získať tekutinu, ktorá predtým krátku dobu „pobudla“ v dolných dýchacích cestách. Následne môžu byť vzorky tejto tekutiny odoslané na vyšetrenie mikrobiologické (určenie prítomnosti pôvodcu zápalu pľúc) a cytologické (najmä pátranie po prítomnosti nádorových buniek pri podozrení na rakovinu pľúc).
Nevýhody
Ako už bolo povedané vyššie, bronchoskopia nepatrí k najpríjemnejším zákrokom a laváž tiež nie – prítomnosť tekutiny v malej časti pľúc chorého samozrejme neudusí, ale dráždi ho ešte viac ku kašľu.
Komplikácie
Krvácanie – asi najzávažnejšia, život ohrozujúca komplikácia.
Pneumothorax – hrozí pri transbronchiálnej biopsii pľúcneho parenchýmu.
Poškodenie hlasových väzov prístrojom.
Poškodenie sliznice dýchacích ciest.
Laryngospazmus – vzácna komplikácia.