Pozitrónová emisná tomografia (PET)
21.01.2025
Pozitrónová emisná tomografia (PET) je zaujímavou vyšetrovacou metódou, ktorá je však dostupná skôr na vyšších pracoviskách nukleárnej medicíny. PET sa nevykonáva rutinne, ale v niektorých prípadoch nám môže veľmi pomôcť.
Princíp
Vyšetrenie funguje na princípe detekcie určitých značených rádiofarmák v tkanivách tela a tým nám pomáha podávať informácie o povahe týchto tkanív vrátane ložísk nejasného charakteru. Rádiofarmaká v organizme uvoľňujú mikročastice známe ako pozitróny, ktoré produkujú radiačné gama žiarenia a toto gama žiarenie je zachytávané detekčnou časťou prístroja.
Priebeh
Pacientovi je intravenózne podaná zlúčenina označovaná ako rádiofarmakum, menej často môže byť zlúčenina vdychovaná. Týchto zlúčenín môže byť viac, ale typicky sa jedná o 18-fluordeoxyglukózu. Táto zlúčenina je označená rádioaktívnym izotopom fluóru, ale inak sa v tele chová ako ostatné molekuly glukózy a je vychytávaná tkanivami s vyššou metabolickou aktivitou, ktoré spotrebúvajú glukózu ako vítaný zdroj energie.
Po aplikácii rádiofarmaka je človek skenovaný prístrojom, ktorý zachytáva žiarenie produkované rádiofarmakom a umožní nám povedať, v akých tkanivách sa rádiofarmakum nadmerne hromadí (akumuluje) a v ktorých nie.
Vzhľadom na to, že PET samo o sebe nemá príliš dobré rozlíšenie, boli vytvorené prístroje PET-CT, ktoré kombinujú PET a CT vyšetrenie. Tieto prístroje vytvárajú kvalitný trojrozmerný obraz ľudského tela a oblastí so zvýšenou akumuláciou rádiofarmaka.
Využitie
Vyšetrenie využívame najmä v prípadoch, keď v tele nájdeme ložiská nejasnej biologickej povahy a chceme určiť, či sa jedná o nádorové tkanivo, alebo nie. Ďalšou možnosťou je vyšetrenie PET u už potvrdeného zhubného nádoru, kedy chceme presne zistiť, či sú niekde v tele prítomné vzdialené metastázy a závisí od toho náš liečebný postup. V neurológii sa PET môže využiť na zobrazenie metabolickej aktivity jednotlivých častí mozgu, čo sa hodí napríklad v diagnostike Alzheimerovej choroby a prípadne veľkosti a umiestnení niektorých mozgových nádorov pred naplánovaním neurochirurgickej operácie.
PET má význam aj vo vývoji nových liekov, kedy môžeme pozorovať rádiofarmakom značené molekuly liečiva v organizme, aby sme hodnotili ich vstrebávanie, prenikanie do jednotlivých tkanív a vylučovanie z tela.
Nevýhody
Vyšetrenie nemá pre pacienta zásadné nevýhody. Je nutné počítať s vystavením sa určitej dávke radiačného žiarenia, ale nejde o nijako zásadné hodnoty. Hlavnou nevýhodou PET (a PET-CT) tak zostáva horšia dostupnosť, vysoká obstarávacia cena prístroja a dlhšie čakacie doby na vyšetrenie.
Výhody
Vysoká presnosť vyšetrenia je obrovskou výhodou, rovnako tak možnosť zhodnotiť biologickú povahu hlboko uložených ložísk, ktoré sú inými vyšetreniami nedosiahnuteľné.