MEDI Noviny 05. 10. 2024 (AD)
Sezóna 2 - Epizóda 40
05.10.2024
Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:
jednodňová zdravotná starostlivosť sa stane pre pacientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne nedostupnejšia.
Lekárske odborové združenie zbiera výpovede lekárov.
pacientov s celiakiou čakajú zmeny.
Jednodňová zdravotná starostlivosť sa stane pre pacientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne nedostupnejšia. Tvrdia to Asociácia súkromných lekárov SR a Zväz ambulantných poskytovateľov. Posledný septembrový deň totiž najväčšia zdravotná poisťovňa na trhu bez prechádzajúceho upozornenia viacerým “jednodňovkám“ zrušila zmluvu. Ostatným zariadeniam zavádza limity, čo spôsobí, že budú môcť prijímať výrazne menší počet pacientov. Asociácia zároveň varuje pred radikálnym predĺžením čakacích lehôt. Upozorňuje tiež, že k tomuto kroku štátna poisťovňa podľa jej názoru nie náhodou pristúpila večer, v deň skončenia prepoisťovacej kampane. Zväz ambulantných poskytovateľov toto rozhodnutie štátnej poisťovne považuje za neštandardné, nekorektné a najmä diskriminačné. Samotná poisťovňa reagovala, že jej kroky sú orientované na efektívnejšie využívanie zdrojov a nie na obmedzenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Zástupcovia ambulantného sektora aj opozícia kritizujú rozhodnutie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne nezazmluvniť viacerých poskytovateľov jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Upozorňujú na to, že krok môže priniesť predĺženie čakacích lehôt na zákroky. Štátna poisťovňa tvrdenia odmieta. Deklaruje, že krok smeruje k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov, nie obmedzeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti:”VšZP sa rozhodla nezazmluvniť niekoľkých poskytovateľov jednodňovej ambulantnej starostlivosti, kde si poistenci musia zdravotnú starostlivosť hradiť sami. Tento krok sa týka aj poskytovateľov, u ktorých boli identifikované súbehy lekárskych úväzkov - lekári pracujúci súčasne v ústavnej aj jednodňovej ambulantnej starostlivosti. Takýmto spôsobom Poisťovňa dáva prednosť nemocniciam, aby finančné prostriedky zostali v rámci ústavnej zdravotnej starostlivosti.” Štátna poisťovňa zároveň deklarovala, že sa dohodla s Asociáciou nemocníc Slovenska na tom, že v nej združené nemocnice v rámci svojich kapacít prevezmú jej poistencov. “V týchto zariadeniach sú poplatky za výkony regulované a výrazne nižšie. Cieľom je zabezpečiť, aby poistenci nemuseli platiť za jednodňovú ambulantnú starostlivosť, ale aby mali prístup k bezplatnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti v rámci verejného zdravotného systému.”
Asociácia súkromných lekárov SR si myslí, že zrušenie zmlúv viacerým poskytovateľom a zavedenie limitov ostatným zariadeniam sa odrazí na nedostupnosti jednodňovej starostlivosti pre pacientov VšZP. "Ak ste sa doteraz chceli vyhnúť pobytu v nemocnici, odteraz to tak nebude. Nevyhnete sa hospitalizácii pri operácii žlčníka, prietrže, gynekologických operáciách, problémom bude aj odstránenie šedého zákalu či iné očné operácie. podotkla. Krok namieta aj Zväz ambulantných poskytovateľov. Považuje ho za neštandardný, nekorektný a najmä diskriminačný. "Týmto konaním výrazne znižuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti a obmedzuje vlastný výber pacientov. Máme vážne obavy, že toto konanie nastavuje nebezpečný precedens, ktorý by do budúcnosti mohol byť zavedený ako štandard aj voči ostatným ambulantným zariadeniam. skonštatovala prezidentka asociácie Jaroslava Orosová. Slovenská gastroenterologická spoločnosť upozornila, že sa tak predĺžia čakacie lehoty napríklad aj pri skríningu rakoviny hrubého čreva, zníži sa tým šanca pacientov na skorý záchyt ochorenia a ich vyliečenie. Kritizuje tiež, že VšZP úpravou podmienok úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti obmedzuje gastroenterológov v počte výkonov. Poukázala aj na to, že ambulancie takto prídu o značnú časť príjmu od poisťovne a vzhľadom na významnú nákladovosť ich prevádzky budú mnohí lekári nútení zvážiť efektivitu svojich ambulancií. V niektorých regiónoch tak môže hroziť nedostupnosť gastroenterologických ambulancií. Spoločnosť preto vyzýva VšZP, aby zachovala "status quo" a zrušila limitáciu výkonov. S rozhodnutím štátnej poisťovne vyjadrili nesúhlas aj opoziční predstavitelia. SaS hovorila o masovej redukcii "jednodňoviek". KDH to vníma ako riskantný krok. Poslanec Peter Stachura apeloval na ministerstvo zdravotníctva, aby situáciu vyriešilo tak, aby poistenci VšZP, ktorí už majú naplánované výkony v jednodňovej zdravotnej starostlivosti, ich mali uhradené.
V slovenskom zdravotníctve to opäť vrie. Lekárske odborové združenie zbiera výpovede. V prvej fáze ide o výpovede z nadčasovej práce. K dnešnému dňu ich avizuje 2 635 lekárov z 24 nemocníc. Zber pritom stále pokračuje. Ako vyhlásil predseda odborárov Peter Visolajský sú to všetky kľúčové nemocnice, všetky kľúčové oddelenia v tomto štáte. To kedy a či ich podajú, záleží podľa Visolajského len od vlády. Ak parlament schváli konsolidačný balíček a v rámci neho aj zmenu valorizácie platov zdravotníkov, začnú zbierať aj klasické výpovede. Ako dodal, avizované šetrenie na mzdách v sume 267 mil. eur sa v drvivej väčšine dotkne sestier. Tých už je teraz v systéme akútny nedostatok. Už len odmietnutie nočných služieb zo strany lekárov by podľa Visolajského znamenalo kolaps celého systému. Podľa odborárov by sa v slovenskom zdravotníctve dali ušetriť stovky miliónov eur. Štát má vďaka jeho vlastným analytikom k dispozícii sériu opatrení, ktoré môže aplikovať prakticky okamžite a nebudú mať dopad na občanov a kvalitu zdravotnej starostlivosti.
Sestry a pôrodné asistentky sú pripravené odmietať nadčasy, ak vláda neupraví opatrenia na konsolidáciu verejných financií v oblasti zdravotníctva. Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek na tlačovej besede uviedlo, že požadujú zrušiť konsolidačné opatrenia, ktoré podľa sestier výrazne ovplyvňujú pracovné podmienky a budúcnosť zdravotníctva. Navrhované zmeny týkajúce sa konsolidácie verejných financií majú podľa ich slov priamo ohrozovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, preťažovať zdravotnícky personál a znižovať možnosti poskytovania adekvátnej starostlivosti. Sestry a pôrodné asistentky zdôrazňujú, že minister financií by sa mohol dôkladnejšie oboznámiť s reálnymi číslami a prestať zavádzať verejnosť ohľadom platov sestier. Vláda týmto cielene zavádza verejnosť, aby si obhájila šetrenie na zdravotníkoch, pritom dnes sa musia oddelenia v nemocnici zlučovať, poniektoré až zatvárať, pretože chýba personál.
Generálna prokuratúra Slovenskej republiky podala 13 protestov prokurátora proti stanoviskám troch zdravotných poisťovní, ktoré neudelili súhlas s úhradou lieku Voxzogo. Ten je určený na liečbu achondroplázie, ktorá sa prejavuje napríklad malým vzrastom. Generálna prokuratúra informovala, že preskúmaním zamietavých stanovísk všetkých troch poisťovní dospela k záveru, že stanoviská sú nepreskúmateľné pre neuvedenie dôvodov, pre ktoré nebol udelený súhlas s úhradou lieku Voxzogo indikovaného v boji s achondropláziou pre konkrétneho maloletého pacienta. Na základe tohto zistenia generálna prokuratúra v podaných protestoch prokurátora navrhla tieto opatrenia zrušiť z dôvodu ich nezákonnosti. Prokuratúra zastáva názor, že aj keď zákon pri súhlase s úhradou lieku ako jedinej vhodnej možnosti dáva zdravotnej poisťovni možnosť, ale nie povinnosť, uhradiť poistencovi tzv. výnimkový liek. To podľa generálnej prokuratúry neznamená, že zdravotné poisťovne môžu rozhodovať svojvoľne, najmä ak ide o použitie verejných financií určených na zdravotné poistenie.
Nedostatok pediatrov na klinike pediatrie rieši Fakultná nemocnica Trenčín v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR a Trenčianskym samosprávnym krajom už niekoľko mesiacov. Klinickí pediatri žiadali, aby bola od 1. októbra zabezpečená fyzická prítomnosť dvoch simultánne pracujúcich službukonajúcich pediatrov v pohotovostnej službe. Požiadavku sa nepodarilo splniť. Nemocnica pritom spĺňa personálny normatív pri 17 lôžkach a jednom pediatrovi v službe. Ako informovala hovorkyňa trenčianskej nemocnice Martina Holecová, podarilo sa však dospieť k dohode s pediatriami a chod kliniky bude zabezpečený v upravenom režime, tak aby nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti o detských pacientov. V čase pohotovostnej služby budú detskí pacienti na hospitalizáciu smerovaní na pediatriu do Považskej Bystrice, do Bojníc a na Myjavu – v zmysle prerozdelenia podľa spádu obvodných pediatrov.
Žiadna konsolidácia by sa nemala týkať rezortu zdravotníctva. Po rokovaní vlády 2. októbra to uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Vyhlásila, že trvá na tom, že z jej pohľadu by sa mali hľadať zdroje niekde inde, ako v rezorte zdravotníctva. Zdôraznila, že peňazí je málo a rezort je podfinancovaný. Dolinková súhlasí, že je potrebné robiť viaceré ozdravné opatrenia, ale nie na úkor miezd lekárov a sestier. Zároveň potvrdila, že by sa nemali upravovať platy tých zdravotníkov, ktorým by takýmto zásahom klesli pod úroveň priemernej mzdy. Rokovania pritom stále prebiehajú. Zároveň dodala, že šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského začiatkom týždňa pozvala na rokovanie, on však stretnutie odmietol. Odborári podľa Dolinkovej odmietajú akékoľvek zásahy do platov. Taktiež potvrdila, že vypracovali komplexný materiál s ozdravnými opatreniami v rezorte. Ten však musí byť predmetom koaličnej rady. Následne má byť k nemu aj osobitné rokovanie vlády.
Šéf Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy pre denník Plus 1 deň povedal, že dohodári z ministerstiev inkasovali 30 miliónov eur v rokoch 2021 až 2023. Rekordérom bol dohodár štátnej zdravotnej poisťovne, ktorý v prepoisťovacej kampani v regióne s vysokou nezamestnanosťou, kde žije veľká skupina rómskej menšiny, zarobil až stotisíc eur. Ako uviedol Andrassy v diskusnej relácii "Teraz Takto s Ankou Žitnou" štát nemá schválené pravidlá pre dohodárov. Často podľa Andrasiho dostávajú lukratívne odmeny. Podľa jeho slov ministerstvá nedokázali preukázať, čo konkrétne dohodári urobili, napriek tomu im v rokoch 2021 až 2023 vyplatili desiatky miliónov eur. Asi najalarmujúcejší príklad je podľa Andrasiho ministerstvo zdravotníctva. V mnohých prípadoch chýbali výkazy prác, takže nebolo možné overiť, či vykonali reálnu prácu.
Všeobecná zdravotná poisťovňa zaznamenala v auguste 2024 zníženie odhadovanej straty za rok 2024 na 95 miliónov eur. Tento výsledok predstavuje menej ako 2 % celoročných výnosov poisťovne a potvrdzuje zlepšenie ekonomického výhľadu, ktoré bolo naznačené už v júli. V súčasnosti prebiehajú diskusie na úrovni ministerstiev a vlády Slovenskej republiky o možnom dočerpaní rozpočtovaných zdrojov za poistencov štátu pre rok 2024. V prípade úspešného dočerpania týchto zdrojov a implementácie ďalších opatrení v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR, by sa očakávanú stratu dalo ešte viac znížiť. Vedenie poisťovne zároveň pripomína, že kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre poistencov a platobná schopnosť poisťovne zostanú nedotknuté.
Pacientov s celiakiou čakajú zmeny, ktoré môžu znamenať vyššie výdavky na bezlepkové potraviny.Ministerstvo zdravotníctva SR od 1. októbra upravilo množstevné limity bezlepkových surovín a potravín. Slovenská gastroenterologická spoločnosť považuje tieto zmeny za krok späť v starostlivosti o pacientov s celiakiou a vyzýva ministerstvo na prehodnotenie navrhovaných úprav. Podľa prezidenta Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti Tibora Hlavatého je problémom, že registrujeme zvýšenie doplatku na väčšinu bezlepkových surovín a potravín. Pacienti tak budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Gastroenterológovia zásadne nesúhlasia ani so zmenou množstevných limitov, ktoré boli stanovené nesprávne.
Dolinkovej rezort bude ešte diskutovať o limitoch pre celiatikov. Ministerstvo zdravotníctva SR uviedlo, že v súvislosti so zavedením nových limitov na odber dietetických potravín pre pacientov s celiakiou reflektuje medializované stanovisko Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. Gastroenterologická spoločnosť zároveň vyzvala ministerstvo na prehodnotenie navrhovaných úprav, ktoré platia od 1. októbra 2024. (Video Celiatici MZ)
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa sa dohodla s Nemocnicou Bory na predĺžení zmluvných vzťahov za súčasných podmienok, bez navýšenia finančných zdrojov. Ako informuje najväčšia zdravotná poisťovňa na trhu, v reakcii na rastúci dopyt po lôžkovej starostlivosti poisťovňa medziročne takmer strojnásobila objem finančných prostriedkov určených na túto oblasť. Tento krok podľa štátnej poisťovne odráža potreby nemocnice a zohľadňuje jej rastúcu produkciu a dopyt po zdravotnej starostlivosti. VšZP zastáva názor, že konštruktívny dialóg, založený na faktoch, je kľúčom k dlhodobému zlepšeniu kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti na Slovensku.