Preplachy nosa (konvičkovanie)
Sezóna 2 - Epizóda 4
23.09.2024
Preplachy nosa u detí a dospelých je jednou z najviac diskutovaných tém na rôznych portáloch. Šíria sa o ňom rôzne mýty a rodičov aj odbornú verejnosť to rozdeľuje na dva tábory. Nepopierateľný je však fakt, je preplachy nosa sú známe už tisícročia a mnísi a jogíni to zahrňujú do svojej každodennej rutiny. Nech už ste v akomkoľvek tábore, poďte sa s nami pozrieť na výhody a nevýhody, na to, ako sa preplachy robia a či to je spôsob, ktorý vaše dieťa ohrozuje alebo nie. O tom všetko si budeme hovoriť v dnešnej relácii.
Ako fungujú preplachy nosa
Anatómia: nosné dierky sú oddelené nosovou priehradkou, no tekutina môže prejsť za touto stenou. Takže keď pri preplachu nosa, voda smeruje z jednej strany, prejde za prepážkou a vyjde von cez druhú stranu. Roztok tak môže odstrániť hlbšie uložené hlieny (najmä u dieťaťa, ktoré sa nemôže alebo nevie vysmrkať).
Aké sú benefity preplachov
- Preplachy nosa/konvičkovanie sa využíva ako doplnková metóda pri ochoreniach horných ciest dýchacích, sinusitídach, pri chrípke, prechladnutí, pri alergiách, na zmiernenie opuchu nosovej sliznice, zriedenie hlienov, odstránenie alergénov a dráždivých látok z prostredia, na zvlhčenie sliznice spôsobenej suchým okolitým vzduchom. Niektorí ORL lekári odporúčajú výplach nosa svojim pacientom, ktorí podstúpili operáciu dutín, aby sa odstránili krvné zrazeniny (chrasty) v nosových priechodoch.
Kedy je preplach nosa kontraindikovaný:
- dieťa trpí na infekciu uší,
- ak dieťa pociťuje tlak v jednom alebo oboch ušiach,
- ak je nos úplne upchatý,
- ak má dieťa upchaté uši (napr. ušnou zátkou),
- ak je dieťa po operácii uší alebo nosa (v tomto prípade je potrebné poradiť sa s ORL lekárom),
- ak nedokážete dať dieťa do požadovanej polohy na preplachy nosa (to znamená, že voda nebude môcť vytiecť von z nosnej dierky),
- ak je diagnostikované vybočenie nosovej priehradky alebo polypy v nose.
Ako správne preplachovať nos
- Potrebujete: roztok na preplach, striekačka + nádstavec/irigátor/nosová sprcha/konvička, u malých detí uterák/plachta na zabalenie dieťaťa, umývadlo/nádoba na hlieny/vreckovka
- Postup: umyte si ruky, umyte nádobku na preplach, ideálne je, ak robíte preplachy nad umývadlom, aby ste si uľahčili čistenie (všetko to tam vytečie). Pripravte roztok na výplach nosa. Pripravte nádobu. Nalejte soľný roztok do nádoby, ktorú budete používať na preplach nosa.
- Dôležitá pri preplachu nosa je poloha hlavy. Dieťa zabaľte do uteráka, aby vám rukami nemávalo a nespôsobilo tak prípadné ublíženie si. Fixujte hlavičku dieťaťa nedominantnou rukou pod bradou. Môžete u menších detí stlačiť líca, aby boli ústa pootvorené. Nakloňte dieťa nad umývadlo. Mierne pootočte hlavu na jednu stranu, z ktorej bude vytekať roztok. Tá dierka, do ktorej budete nalievať roztok, bude smerom hore. Naklonenie však musí byť iba mierne (cca 45° uhol), aby voda nezatiekla do Eustachovej trubice, ktorá je u detí blízko nosovej dutiny.
- Preplachujte. Vyzvite dieťa, aby dýchalo ústami. Umiestnite špičku alebo výtok nádoby vzduchotesne na hornú nosnú dierku. Nakloňte nádobu alebo stlačte fľašu tak, aby voda tiekla cez hornú nosnú dierku do spodnej. Pokračujte, kým roztok neminiete, prípadne kým z nosa vyteká hlien. U malých detí čakajte pri plači na maximálny nádych a vtedy roztok aplikujte.
- Nechajte čo najviac roztoku vytiecť svojvoľne z nosa von a následne jemne vysmrkajte. Smrkanie by nemalo byť veľmi silné, aby nedošlo k “puknutiu” v ušiach. Smrkať je potrebné najskôr jednu dierku a potom druhú. Nie naraz. Vypláchnite aj druhú nosovú dierku opakovaním týchto krokov.
Preplachy nosa sú vhodné pre deti od veku cca 6 mesiacov a viac. Dieťa by malo vedieť samo držať hlavičku a dýchať ústami. Veľa záleží aj od zručností rodiča a spolupráce dieťaťa. Ak sa rozhodnete robiť preplach u menšieho dieťaťa, vždy majte pri sebe aj odsávačku na hlieny, na doodsávanie prebytočného roztoku. Je to spôsob, ktorý nemusí každému vyhovovať. Na preplachy nosa je momentálne na trhu veľké množstvo pomôcok, preto je len na vás, ktorý spôsob bude vyhovovať vám najviac.
Mnohí rodičia sa obávajú, že svoje dieťa touto metódou utopia. Obavy však nie sú na mieste. Deti sú vybavené kašľacím reflexom, takže vodu vykašľú alebo prehltnú do tráviaceho traktu. Treba upozoniť na to, že preplachy nosa nemusia vyhovať vám alebo vášmu dieťaťu vôbec. Ak je to tak, určite dieťa do toho nenúťte a nerobte nič na silu. V tom prípade to má viac negatív ako pozitív.
Tak isto aj s nácvykom nečakajte, kým vaše dieťa bude choré. Vám sa tiež zrejme nechcú učiť nové veci, keď ste chorí a necítite sa dobre. Preplach osa neublíži a pokojne ho môžete začať trénovať vtedy, ak vaše dieťa je zdravé a má chuť učiť sa nové veci. Zvoľte hravú formu a nezabudnite ísť dieťaťu príkladom. Keď bude dieťa vidieť rodiča, rado sa k vám postupne pridá tiež.