MEDI Noviny 14. 09. 2024 (AD)
Sezóna 2 - Epizóda 37
14.09.2024
Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:
ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková chce optimalizovať sieť nemocníc.
lieky na pľúcne ochorenia môže po novom predpísať všeobecný lekár alebo pediater.
lekárne na Slovensku evidujú zvýšený dopyt po antigénových testoch na COVID-19.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková chce optimalizovať sieť nemocníc. Upozornila na nedostatočne pripravenú reformu, ktorú zdedila po predchádzajúcich vládach. Podľa ministerky bola vytvorená bez dostatočnej komunikácie so zástupcami nemocníc a regiónov, pričom brala za vzor Dánsko, ktorého situácia nekorešponduje so Slovenskom. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Dolinkovej pracuje na novej vyhláške k optimalizácii siete nemocníc, ktorá bude vydaná 1. decembra 2024. Ministerka tiež zdôraznila, že pacienti budú mať od 1. januára 2025 nárok na operáciu v stanovenej lehote, a ak nebude dodržaná, budú môcť podstúpiť operáciu v zahraničí.
Lieky na pľúcne ochorenia môže po novom predpísať všeobecný lekár alebo pediater. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zrušilo preskripčné obmedzenia pri liekoch pre pacientov s pľúcnymi ochoreniami. Tieto lieky odteraz budú môcť predpisovať nielen pneumológovia a imunoalergológovia, ale aj všeobecní lekári pre dospelých a pediatri. Pacienti tak nebudú musieť čakať na špecialistov a potrebné lieky získajú priamo u svojho všeobecného lekára alebo detského lekára. Všeobecní lekári a pediatri tak môžu zabezpečiť včasnú liečbu pacientov v akútnom stave, pričom predpisovanie inhalačných a nazálnych sprejov zostáva v ich kompetencii. Podľa ministerstva zdravotníctva sa týmto krokom zlepšuje dostupnosť liečby a čiastočne sa rieši nedostatok lekárov v špecializáciách pneumológie a imunoalergológie.
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR v auguste eviduje spolu 365 výjazdov nového typu ambulancie, tzv. rendez-vous. Vedenie operačného strediska a poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby sa zhodli, že prvý mesiac od spustenia nového typu ambulancie ukázal jeho opodstatnenie. Najviac zásahov, takmer polovicu z celkového počtu, operačné stredisko zaregistrovalo v Žilinskom kraji. Na Slovensku sa tento nový systém v záchrannej zdravotnej službe spustil od augusta. Ide o osobné motorové vozidlo s lekárom a s materiálno-technickým vybavením podobným ambulancii rýchlej lekárskej pomoci. Zabezpečiť má rýchlejšie poskytnutie odbornej zdravotnej starostlivosti. Nový typ ambulancií je aktuálne v prevádzke u troch poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby v rámci Slovenska.
Opozičné strany Progresívne Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie a Sloboda a Solidarita budú v parlamente odvolávať ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú. Podľa ich názoru ohrozuje zdravie a životy občanov, a namiesto prebratia zodpovednosti len útočí a bagatelizuje kauzy v trenčianskej nemocnici. Opozícia preto podala návrh na jej odvolanie. Samotná ministerka v reakcii na svoje odvolávanie uviedla, že sa k nemu vyjadrila opakovane. Dolinková je presvedčená, že svoju prácu robí najlepšie, ako vie. A ak bude zvolaná schôdza k jej odvolávaniu, tam sa bude obhajovať tak, ako sa obhajovala aj na jar tohto roka. Kauza Trenčianskej nemocnice je podľa nej kauzou, ktorú živí iba opozícia, lebo tu žiadna kauza nie je. Čo sa týka prítomnosti legionely, ministerstvo má podľa nej vyjadrenia Úradu verejného zdravotníctva, že ten výskyt, ktorý tam je, nie je nebezpečný. Dolinková spomenula aj plán obnovy, kde podľa nej idú všetky projekty tak, ako by mali.
Fakultná nemocnica Trenčín má od stredy 11. septembra na kardiologickom oddelení sedem špecialistov - kardiológov. Zároveň má oddelenie k dispozícii jedného kardiológa na zmluvu o vykonávaní pohotovostných služieb. Ako ďalej informovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová, chcú touto cestou upokojiť verejnú mienku a pacientov, ktorí sú podľa nej vystavení obavám. Podľa nemocnice vzniknutá situácia, ktorú prezentoval poslanec za KDH Peter Stachura, bola umelo vykonštruovaná a ani jeden pacient v trenčianskej nemocnici nebol vystavený čo i len najmenšiemu riziku ohrozenia zdravia. Holecová tiež uviedla, že nemocnica a jej nové vedenie, od prevzatia vedenia v nemocnici, robí všetko pre to, aby bola zabezpečená komplexná starostlivosť pre všetkých pacientov, ktorí potrebujú lekársku pomoc. Ako dodal riaditeľ fakultnej nemocnice Michal Plesník, v priebehu tohto mesiaca rieši nástup ďalších dvoch kardiológov špecialistov do pracovného pomeru.
Lekárne na Slovensku evidujú zvýšený dopyt po antigénových testoch na ochorenie COVID- 19. V porovnaní s júlom, v auguste stúpol o viac ako 300 percent, pričom naďalej má stúpajúcu tendenciu. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré poskytol hovorca Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární Peter Sedláček. Aktuálne zásoby antigénových testov sú podľa jeho slov ako v lekárňach, tak v distribučnej sieti dostatočné. Lekárne podľa hovorcu v súčasnosti neevidujú ďalšie kategórie liekov, pri ktorých by zaznamenali značný nárast dopytu. Úrad verejného zdravotníctva SR minulý týždeň zaevidoval 216 prípadov ochorenia COVID-19. V predchádzajúcom kalendárnom týždni ich bolo 160.
Paliatívna liečba by sa mala stať dostupnejšou. Ministerstvo zdravotníctva SR vyhlásilo výzvu zameranú na rozšírenie a obnovu kapacít pobytovej paliatívnej starostlivosti. Indikatívna výška prostriedkov mechanizmu určených na výzvu je 4 994 234 eur bez DPH. Výzva je určená pre poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti zaradených v aktuálnom zozname kategorizovaných nemocníc. Žiadosti môžu záujemcovia posielať od 9. septembra 2024. Cieľom výzvy je vytvoriť paliatívne oddelenia a paliatívne lôžka v nemocniciach rekonštrukciou existujúcich lôžok, ktoré sa uvoľnia po reorganizácii siete nemocníc. Opakovaná výzva prináša oproti predchádzajúcej viaceré zmeny. Žiadosti môžu podávať ústavné zdravotnícke zariadenia II. až V. úrovne do 31. októbra 2024 alebo do vyčerpania alokácie. Druhou zmenou je, že žiadatelia sa musia pred podaním žiadosti prihlásiť do informačného systému plánu obnovy Slovenskej republiky a zaevidovať svoju žiadosť, ktorú následne odošlú na ministerstvo.
V areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove začali v utorok 10. septembra s postupným búraním deväťposchodovej budovy, ktorú pacienti a návštevníci nemocnice poznajú pod názvom geriatrický pavilón, alebo pavilón č. 7. Zbúranie budovy je súčasťou plánu výstavby novej vojenskej nemocnice v Prešove. Ako pripomenula prešovská fakultná nemocnica na sociálnej sieti, budova panelového typu, umiestnená v zadnej časti nemocničného areálu, bola postavená v rokoch 1981 až 1983. V júni 1983 bolo v budove zriadené geriatrické oddelenie nemocnice s kapacitou 73 lôžok. V roku 2020 bolo oddelenie geriatrie presťahované do pavilónu č. 8, pričom geriatrický pavilón následne, až do nedávnej doby, slúžil pre oddelenia oftalmológie a infektológie. Nemocnica v súvislosti s búraním by chcela všetkých pacientov, návštevníkov a zamestnancov poprosiť o trpezlivosť vzhľadom na zvýšený hluk a prach, ktoré môžu byť spôsobené prebiehajúcimi prácami.
Vláda SR schválila v máji 2024 uznesenie o lokalite výstavby novej Národnej univerzitnej nemocnice v hlavnom meste a o zmene využitia lokality Rázsochy na účel výstavby Národného ústavu detských chorôb. Rezort zdravotníctva od toho času intenzívne pokračuje v realizácii potrebných krokov, ktoré súvisia s prípravou materiálov pre ďalšie rozhodnutie Vlády SR k týmto projektom. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej, opozícia sústavne politikárči a spochybňuje výstavbu nových koncových nemocníc v Bratislave. Fakty však podľa jej slov hovoria niečo úplne iné. Ministerstvo zdravotníctva počas leta pripravilo náležité dokumenty k verejnému obstarávaniu pre vypracovanie analytického zhodnotenia realizovateľnosti oboch zámerov. Finálna štúdia bude podľa Dolinkovej spracovaná a následne predložená na rokovanie Vlády SR. Tento týždeň bola ukončená lehota na predkladanie ponúk a aktuálne verejný obstarávateľ začína vyhodnocovať predložené ponuky. Zdravotnícka implementačná agentúra predložila ministerstvu aj ďalšie podklady, ktoré obsahujú odhadované finančné a personálne potreby pre zabezpečenie prípravy a riadenie týchto projektov.
Medzi používaním mobilných telefónov a zvýšeným rizikom rakoviny mozgu nie je spojenie. Vyplýva to z novej metaštúdie, ktorú nechala vypracovať Svetová zdravotnícka organizácia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. Napriek obrovskému nárastu používania bezdrôtových technológií sa v zodpovedajúcej miere nezvýšil počet prípadov rakoviny mozgu. Platí to aj u ľudí, ktorí telefonujú dlho alebo mobilné telefóny používajú viac ako desať rokov. Záverečná analýza skúmala 63 štúdií vydaných v rokoch 1994 – 2022. Hodnotiteľmi boli odborníci z 11 organizácií z desiatich krajín, medzi ktorými bol aj austrálsky úrad na ochranu pred radiáciou. Metaštúdia hodnotila účinky rádiofrekvencie používanej mobilnými telefónmi, televízormi, elektronickými detskými pestúnkami a radarmi, uviedol profesor Mark Elwood, ktorý sa na Aucklandskej univerzite zaoberá epidemiológiou rakoviny. Metaštúdia skúmala rakovinu mozgu u dospelých a detí, rakovinu hypofýzy, slinných žliaz a leukémiu a tiež riziká spojené s používaním mobilných telefónov, rádiostaníc alebo vysielačov a vystavenie žiareniu pri práci. Ostatné typy rakoviny budú hodnotené samostatne. "Žiadna zo skúmaných hlavných otázok nepreukázala zvýšené riziko." vyhlásil Elwood.
Chlapček s najťažšou vývojovou chybou uropoetického a gastro-intestinálneho traktu podstúpil v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave poslednú rekonštrukčnú operáciu. Tá umožní rekonštrukciu vnútorných orgánov. Vďaka úspešným operáciám má nádej na normálnu chôdzu a lepšiu kvalitu života bez inkontinencie. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Dana Kamenická. "Mateo má už za sebou aj poslednú rekonštrukčnú operáciu močového mechúra a vonkajšieho genitálu, pri ktorej sme urobili Kellyho plastiku. Je to rekonštrukčná operácia pri extrofii, preto sme ju museli robiť v tretej operácii. Pri prvej operácii sme urobili prvotné uzatvorenie pri narodení a bola to život zachraňujúca operácia. Druhá bola ortopedická operácia a dieťa dnes chodí ako zdravé deti. Po tretej operácii má uzatvorený močový mechúr, vymodelovali sme penis a urobili močovú rúru." vysvetlil riaditeľ ústavu Peter Barto. Ozrejmil, že chlapec mal pri narodení rozpadnutú celú brušnú stenu, rozídené panvové kosti a črievko ústilo do močového mechúra. "Postupom veľkých rekonštrukčných operácií, ktoré prebehli bez závažných komplikácií, má dnes zrekonštruovanú prednú brušnú stenu, uzavretý panvový kruh, močový mechúr a vonkajší genitál.
V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach aktuálne nie je hospitalizovaný žiadny pacient s osýpkami. V súvislosti s výskytom tohto ochorenia v košickej mestskej časti Šaca to pre TASR uviedla hovorkyňa nemocnice Zuzana Baníková. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach sa epidemiologickým vyšetrovaním zatiaľ nepotvrdilo ďalšie šírenie osýpok. Úrad zabezpečuje protiepidemické opatrenia, ktoré sú okrem iného zamerané na vyhľadanie podozrivých z nákazy a očkovanie vnímavých osôb, respektíve nezaočkovaných, nedostatočne očkovaných osôb a osôb, ktoré neprekonali ochorenie. "Aby sa znížilo riziko nákazy osýpkami, je potrebná rýchla detekcia a okamžité hlásenie ochorenia, izolácia chorého, odber biologického materiálu na dôkaz infekcie." Uviedla to pre TASR vedúca odboru epidemiológie Regionálneho Úradu Verejného zdravotníctva Veronika Tarkovská. Podľa nej neustále monitorujú výskyt ochorenia a vykonávajú epidemiologický dohľad. "V súvislosti s výskytom osýpok boli prijaté ďalšie preventívne opatrenia v súčinnosti s lôžkovými zdravotníckymi zariadeniami a s lekármi prvého kontaktu. Úrad verejného zdravotníctva SR a Regionálny Úrad Verejného Zdravotníctva v utorok 10. 9. informovali o troch potvrdených prípadoch osýpok na Slovensku. Výskyt ochorení bol zaznamenaný v rámci rodiny v mestskej časti Košice-Šaca u osôb vo veku 21 rokov, dva roky a jeden rok.
Sestrám zodpovedným za všeobecnú starostlivosť, ktoré absolvovali odbornú prípravu v Rumunsku, by mohla byť na Slovensku uznaná odborná kvalifikácia. Zároveň sa má zaviesť koncept takzvaného automatického uznávania kvalifikácií v rámci členských krajín Európskej únie na pokračovanie v štúdiu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR tak reaguje na smernicu Európskeho parlamentu a odporúčanie Rady EÚ. "Navrhuje sa ako príloha žiadosti vložiť výpis absolvovaných skúšok, kreditová záťaž, vstupné podmienky na štúdium, ako aj informácie o tom, či predmetný doklad oprávňuje pokračovať v štúdiu v štáte vydania dokladu o vzdelaní. Vzhľadom na to, že na členské štáty sa podľa neho uplatňuje doložka o uznaní, nebude toto doplnenie predstavovať dodatočnú záťaž pre uchádzačov z členských štátov EÚ. Ministerstvo doplnilo, že chce tiež zaviesť systém elektronických uznávacích doložiek, ktorý by predstavoval formu automatického uznávania stupňa dosiahnutého vzdelania bez potreby absolvovania administratívneho procesu uznania zahraničného dokladu o vzdelaní. Reaguje tak na odporúčanie Rady EÚ. "Cieľom je zabezpečiť, aby vysokoškolská kvalifikácia získaná v jednom členskom štáte bola automaticky uznaná na rovnakom stupni na účely prístupu k ďalšiemu štúdiu v iných členských štátoch. Novela zákona má nadobudnúť účinnosť 1. marca 2025.