Otravy
Sezóna 2 - Epizóda 3
16.09.2024
Deti sú prirodzene zvedavé a často skúmajú svet okolo seba tak, že ochutnávajú rôzne predmety a látky. Bohužiaľ, toto správanie môže viesť k nebezpečným situáciám, najmä keď sa dostanú k chemikáliám, liekom alebo jedovatým rastlinám. Otravy sa dejú z 80 % práve v domácnosti, kedy sa dieťa dostane do kontaktu so zle zabezpečenými liekmi, čistiacimi prostriedkami, postrekmi, ale dejú sa aj prírode, kde detičky radi dajú do úst farebné bobuľky, huby alebo rastlinky.
Deti tvoria takmer 50 % z celkového počtu otráv na Slovensku. Najrizikovejší je vek detí do 5 rokov, pretože tie najviac objavujú svet všetkými zmyslami, no dôvodom je často aj to, že rodičia nesprávne nadávkujú lieky, sirupy, prípadne zamenia fľaštičky s liekmi, príp. medzi súrodencami. Ako môžeme ako rodičia a opatrovníci predchádzať týmto nešťastiam? Aké sú najčastejšie príznaky otravy u detí a čo robiť, keď k nej dôjde? V relácii vám poskytneme užitočné rady, ako ochrániť vaše deti pred rizikami otravy a ako správne reagovať v krízových situáciách.
PRVÁ POMOC
- rýchla orientácia, zhodnotenie, či ide o otravu a ako mohla vzniknúť - ak máte podozrenie na otravu, pretože ste našli dieťa s liekmi v ruke, pri čistiacich prostriedkoch a pod., je potrebné konať okamžite
- nutné je okamžite prerušiť ďalšie prenikanie jedu do organizmu - pričom dbajte na svoju vlastnú bezpečnosť, napr. vyzliečte oblečenie, ktoré je nasaté toxickou látkou, povyberať zbytky liekov z úst, vypláchnite ústa
- skontrolujte dieťa a zabezpečte základné životné funkcie - to znamená, že skontrolujete stav vedomia a dýchania. Ak je dieťa pri vedomí a dýcha, sledujte ho a informujte sa na linke NTIC, ako ďalej postupovať. Ak je v bezvedomí, ale dýcha, uložte ho do stabilizovanej polohy na boku a volajte ZZS. Ak je dieťa v bezvedomí a nedýcha, okamžite začnite s KPR.
- zabezpečte odbornú pomoc - zavolajte ZZS 155/112, príp. aj políciu, V NTIC existuje nepretržitá linka, kde sa viete informovať, či je látka a jej množstvo, ktoré dieťa požilo, pre dieťa nebezpečná a ako máte ďalej postupovať. Pripravte si vždy kartičku poistenca a obal s etiketou výrobku, ktorým došlo k otrave. Nie je potrené sa tejto linky obávať. Nebojte, nikto na vás sociálku volať nebude +421/ 02/ 547 741 66, 0911/ 166 066
- U detí NIKDY otravy nepodceňujte. U detí aj malé množstvo požitej látky alebo lieku, môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia alebo smrť.
UNIVERZÁLNE ANTIDÓTUM
- je to látka, ktorá zabraňuje vstrebávaniu toxickej látky v tráviacom trakte
- aktívne uhlie (čierne uhlie) - má veľký aktívny povrch a silné absorpčné vlastnosti, po podaní sa nevstrebáva, ale pokrýva povrch tráviaceho traktu a viaže na seba rôzne toxické látky, čím ich zneškodňuje a bráni ich vstrebávaniu. Vylučuje sa stolicou.
- Podľa výrobcu je pri otravách rovnako účinné ako výplach žalúdka alebo vyvolanie zvracania.
- Najefektívnejší účinok má do hodiny od požitia toxickej látky.
- základnou podmienkou je spolupráca dieťaťa
- nariediť ho môžete do obľúbeného nápoja, džúsu, výživy a pod.
- NEODPORÚČA SA - pri otravách kyselinami, zásadami a ťažkými kovmi (ortuť a olovo), pretože tie sa na uhlie neviažu, taktiež aj po požití leptavej látky by sa nemalo dávať z dôvodu, že cez poškodenú rozleptanú sliznicu by mohlo dôjsť k infekcii, a okrem toho čierne sfarbenie by znemožnilo endoskopické vyšetrenie na zistenie rozsahu poškodenia
- jeho adekvátnosti podania a dávke sa vždy poraďte s lekárom
VYVOLANIE VRACANIA
U detí je tento spôsob takmer výhradne zakázaný. Môže sa k nemu pristúpiť vtedy, keď hrozí vysoké riziko smrti pri vysoko toxickej látke. Pri deťoch hrozí pri zvracaní riziko aspirácie, teda vdýchnutia zvratkov alebo poranenie dutiny ústnej. Riziko u malých detí prevyšuje prínos.
Kedy môžete: ak je osoba pri vedomí, spolupracuje, je schopná prehĺtať a nemá problémy s dýchaním, ak od požitia látky neprešlo viac ako 30minút - vyvoláva sa mechanicky, podráždením steny hltana alebo vypitím pohára vlažnej vody s 2kávovými lyžičkami soli.
POZOR: Nikdy nepoužívajte vodu bez soli, pretože to urýchli vstrebávanie látky.
K vyvolaniu zvracania pristupujte až po konzultácii s lekárom na linke 155/112 alebo na infolinke NTIC
KEDY NIE!!!
- ak je osoba v bezvedomí alebo nespolupracuje
- má postihnutý kŕče
- má ochorenie srdca
- je to malé dieťa
- dospelý je po operácii pažeráka a varixov
- ak je otrava spôsobená žieravinou, kyselinami alebo zásadami
- benzínom, ropnými produktami
- peniacimi látkami (kapsuly do pračky, mydlá, prostriedky na umývanie riadu)
- sympatikomimetikami - kokaín, kofeín, efedrín, amfetamíny
- tukovými rozpúšťadlami - riedidlá, toluén
PREVENCIA
doma si rodičia vedia ustriehnuť svoje dieťa. Poznajú nástrahy, a na lieky si väčšinou dávajú pozor. Veľa otráv sa stáva na návštevách u starých rodičov, ktorí majú aj veľa liekov na srdiečko či krvný tlak
pred deťmi neužívajte lieky, deti totiž radi napodobňujú rodičov - veď keď si dá maminka, tak aj ja chcem
nehovorte deťom, že lieky sú cukríky
pozor na zámenu liekov medzi súrodencami, najmä vtedy, ak sú doma hromadne všetci chorí
časté sú predávkovania aj v prípade, že sa pri deťoch striedate s partnerom a liek podáte aj vy aj on
pri podávaní liekov, vždy skontrolujte či vyberáte z krabičky správny blister, pretože mohlo dôjsť k zámene
mať uložené v uzamykateľnej skrini alebo vyššie, aby dieťa na ne nedosiahlo - a týka sa to liekov, dezinfekcie, rastlín, wc blokov, tabliet do umývačky aj všetkých ostatných chemikálií a postrekov
neprelievajte chemikálie do plastových fliaš
Ak dávate deti k starým rodičom, upozornite ich na možnosť otravy a väčšiu obozretnosť
Doma zbytočne neskladujte nepoužité lieky, odovzdajte ich v lekárni.
Nezahadzujte lieky do košov a kontajnerov, deti ich môžu nájsť pri hraní.
Neskladujte chemikálie, čistiace a pracie prostriedky voľne položené v domácnosti. Uložte ich do uzamykateľných priestorov alebo do skriniek s detskou poistkou.
Pri kúpe si vyberajte chemikálie s ochranným uzáverom.
Prášky a chemikálie skladujte len v pôvodných obaloch, neskladujte ich spolu s potravinami.
Nikdy neodstraňujte etiketu z výrobku. V prípade otravy je potrebné vedieť presný názov a zloženie prípravku.
Prísne dodržiavajte bezpečnostné predpisy, ktoré výrobca uvádza na etikete.
Vyhnite sa používaniu postrekových látok počas veterného počasia.
Nedovoľte deťom ani domácim zvieratám pohybovať sa na postriekanom území.
Skontrolujte, či v byte, kde je malé dieťa, nemáte rastliny s jedovatými listami alebo kvetmi.
Ak idete s dieťaťom do prírody, vysvetlite mu, že nemôže voľne jesť lesné plody, rastliny a huby, kým vám ich predtým neukáže.
Zbierajte len tie huby, ktoré dobre poznáte.
Nikdy neochutnávajte surové huby, najmä nie pred deťmi.
Neskladujte ich v igelitových alebo mikroténových vreckách. Aj jedlé huby sa môžu v niektorých prípadoch pri nesprávnom skladovaní zmeniť na jedovaté.
Huby vždy dostatočne tepelne upravte.
Deti do šiestich rokov, tehotné a dojčiace ženy by nemali konzumovať žiadne huby. Je to zbytočné riziko, pretože pre deti môže byť smrteľné už veľmi malé požité množstvo.
Rozmrazené huby už znovu nezamrazujte.