MEDI Noviny 17. 08. 2024
Sezóna 2 - Epizóda 33
17.08.2024
Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:
ministerka zdravotníctva odvolala šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Michala Ďuriša.
nezdravotnícki pracovníci menších slovenských nemocníc si na rast platov musia počkať.
ak by sa Slovensko zlepšilo v očkovaní detí proti vírusu HPV, rakovina krčka maternice by sa u nás stala čoraz zriedkavejším ochorením.
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková odvolala šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Michala Ďuriša. Ten bol poverený vedením najväčšej poisťovne na trhu od 11. januára tohto roka, vymenovaný do funkcie bol od 11. apríla. Ako informuje Ministerstvo zdravotníctva SR, do času vymenovania tretieho člena predstavenstva VšZP budú v zmysle stanov po dobu maximálne troch mesiacov konať v mene poisťovne zvyšní členovia predstavenstva Matej Fekete ako podpredseda a člen predstavenstva Matúš Jurových. Podľa slov ministerky Dolinkovej nepriaznivý vývoj hospodárenia štátnej zdravotnej poisťovne a uloženie opatrení vo forme ozdravného plánu zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou si vyžaduje jasné krízové riadenie organizácie, ktorá hospodári s rozpočtom na úrovni 5 miliárd eur.
Všetky tri zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku ukončili prvú polovicu tohto roka so stratou. Celkový výsledok hospodárenia v sektore je za prvých šesť mesiacov strata vo výške 84,8 mil. eur. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa dosiahla za dané obdobie stratu 49,1 mil. eur, Zdravotná poisťovňa Dôvera 24,5 mil. eur a Zdravotná poisťovňa Union 11,2 mil. eur. Vyplýva to z dát Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako ďalej dodal úrad, všetky zdravotné poisťovne plnia zákonné požiadavky na splnenie platobnej schopnosti a faktúry uhrádzajú poskytovateľom v súlade so zákonnými požiadavkami. Hodnota vlastného imania zdravotných poisťovní predstavovala k 30. júnu aktuálneho roka v prípade štátnej poisťovne hodnotu 1,2 mil. eur, pri Dôvere to bolo 180,8 miliónov a pri Unione 25 mil. eur. Vlastné imanie VšZPoisťovne sa v porovnaní s koncom roka 2023 zmenilo o dosiahnutú stratu za prvých šesť mesiacov roka 2024.
Nezdravotnícki pracovníci menších slovenských nemocníc si na rast platov musia počkať. Minulotýždňové rokovanie Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb a Asociácie nemocníc Slovenska zatiaľ k dohode neviedlo. Požiadavku odborárov na valorizáciu základných zložiek miezd pre nezdravotníckych pracovníkov o 13 % zariadenia zatiaľ neakceptovali. Ako ďalej informuje zväz, argumentovali nedostatkom financií v sektore zdravotníctva a povinnosťou Všeobecnej zdravotnej poisťovne vypracovať ozdravný plán. Tá chce podľa nich krátiť dohodnuté finančné objemy s nemocnicami, čo im neumožňuje zaviazať sa k zvyšovaniu platov.
Ministerstvo zdravotníctva SR chce pre pacientov i zdravotníkov sprístupniť nové elektronické služby. V návrhu novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme okrem iného navrhuje vytvoriť službu elektronického objednávania na vyšetrenie prostredníctvom jednotného centrálneho systému. Ten by mal prepojiť terajšie objednávacie systémy. Aktuálna situácia v rámci elektronického objednávania na vyšetrenie je podľa rezortu zdravotníctva neprehľadná a pacient “blúdi (zdravotníckym) systémom“. Ministerstvo chce prostredníctvom novely presadiť aj elektronizáciu laboratórnych vyšetrení. Systém by fungoval tak, že žiadanky na laboratórne vyšetrenia a výsledky laboratórnych vyšetrení budú v elektronickej forme a budú v rámci Národného zdravotníckeho informačného systému sprístupnené zdravotníckym pracovníkom. To by malo zabezpečiť odstránenie opakovaných laboratórnych vyšetrení. Ďalšou zmenou by malo byť elektronické uzatváranie dohôd o poskytovaní všeobecnej a špecializovanej gynekologickej zdravotnej starostlivosti.
Ministerstvo zdravotníctva SR rozbehlo prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave. Ako informuje rezort, intenzívne pracuje na príprave projektov Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave a Národného ústavu detských chorôb. Aktuálne pritom prebieha posudzovanie súťažných podkladov. Vláda ešte v máji tohto roka uložila ministerke zdravotníctva predložiť aktualizovaný návrh koncepcie rozvoja uvedených zariadení. Ministerstvo následne stanovilo nevyhnutný rozsah lehoty na vypracovanie štúdií uskutočniteľnosti. Nutné bolo identifikovať a preštudovať relevantné analýzy, ktorými už rezort disponuje a následne posúdiť ich aktuálnosť a rozsah. Z pripravenej adaptácie by Národná univerzitná nemocnica v Bratislave mala mať v zrekonštruovanej a novovybudovanej časti k dispozícii 1 015 lôžok a Národný ústav detských chorôb 446 nových lôžok spolu so zázemím pre sprevádzajúceho rodiča. Pri obidvoch projektoch sa v maximálnej možnej miere využije už existujúca dokumentácia, čo výrazne zjednoduší a urýchli celý proces.
Sestry a pôrodné asistentky majú výhrady k pripravovanej vyhláške o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno – technické zabezpečenie ambulancií. V ostatných dňoch o nej rokovali so zástupcami Ministerstva zdravotníctva SR. Veria pritom, že úmyslom vyhlášky bude zefektívnenie systému zdravotnej starostlivosti a využitie kompetencií sestier a pôrodných asistentiek v nadväznosti na skúsenosti z praxe ako aj zo zahraničia. Podľa slov prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej očakávali, že návrh vyhlášky bude reflektovať na závery pracovných stretnutí k reforme všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti, ktorých sa zúčastnili v uplynulom období, pred zmenou vedenia rezortu, čo však z toho nevyplýva. Navrhované zmeny majú dať podľa komory poskytovateľom možnosti výberu medzi praktickou sestrou – asistentom a sestrou.
Minulý rok absolvovalo preventívnu prehliadku v ambulancii všeobecného lekára takmer 600-tisíc dospelých poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Aj napriek výraznému záujmu o tento typ prevencie je stále veľa pacientov, ktorí si čas na preventívnu prehliadku počas roka nenájdu. Z dát najväčšej poisťovne na trhu vyplýva, že až 61 % ľudí si uvedomuje, že preventívna prehliadka je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, napriek tomu sa ešte stále nájdu mnohí, ktorí ako najčastejší dôvod, prečo takúto prehliadku neabsolvujú, uvádzajú nedostatok času. Včasný záchyt pacienta s vysokým krvným tlakom a jeho správny manažment v ambulancii lekára pritom stojí verejné zdravotníctvo oveľa menej ako liečba pacienta s komplikáciami, ktoré vyplývajú z neliečeného vysokého tlaku.
Ak by sa Slovensko zlepšilo v očkovaní detí proti vírusu HPV, rakovina krčka maternice by sa u nás stala čoraz zriedkavejším ochorením. Ako na sociálnej sieti uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR, dokazujú to nedávne výsledky štúdie škótskeho úradu pre verejné zdravie Public Health Scotland. Podľa neho Škóti hlásia nula prípadov rakoviny krčka maternice u dievčat očkovaných v nižšom veku. Úrad skúmal dáta žien narodených medzi 1. januárom 1988 a 5. júnom 1996. Jeho analýza ukázala, že u žien očkovaných vo veku 12 až 13 rokov nebol zaznamenaný žiadny prípad invazívneho karcinómu krčka maternice. Očkovanie žien vo veku 14 až 22 rokov zase výrazne znížilo výskyt invazívneho karcinómu krčka maternice v porovnaní s neočkovanými ženami. Očkovanie dievčat a chlapcov proti HPV pritom podľa ministerstva prináša pozoruhodné výsledky aj v iných krajinách. V Austrálii, v Británii či vo Švédsku klesol výskyt rakoviny krčka maternice o 87 až 97 %. Na Slovensku je očkovanie najmodernejšou nanovalentnou vakcínou plne hradené deťom od 12 do 15 rokov z verejného zdravotného poistenia.
Takzvanú malú preventívnu prehliadku poskytne v regiónoch po celom Slovensku Jednotka zdravia. Zelené karavany budú pristavované od pondelka 19. augusta a bezplatne budú ponúkať rôzne zdravotné merania pre poistencov všetkých zdravotných poisťovní. Riaditeľ úseku služieb poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera Branislav Jendroľ uviedol, že počas piatich rokov chcú navštíviť 1000 miest. Jedno z vozidiel bude mobilnou ambulanciou, kde budú realizovať zdravotnícke merania. Druhé bude pobočkou Dôvery. Čo sa týka meraní, spojené sú s kožným, očným a srdcovocievnym zdravím. Vyšetrenia vyberali podľa možnej dostupnosti výsledkov a chronických ochorení, ktoré sú na Slovensku najviac zastúpené. Konkrétne pôjde o meranie krvného tlaku a z kapilárnej krvi si možno nechať zmerať CRT, glykovaný hemoglobín, cholesterol či kyselinu močovú. K dispozícii bude tiež diagnostika zloženia a stavby ľudského tela, pleti, vlasov a vlasovej pokožky, meranie ostrosti zraku a dioptrií, ako aj kožné vyšetrenie. Projekt má pomôcť zlepšiť prístup k prevencii v regiónoch a zvýšiť účasť obyvateľov na preventívnych vyšetreniach.
Na klinike srdcovej a cievnej chirurgie Lekárskej fakulty UniverzityPavla Jozefa Šafárika a KCE v Kardiocentre AGEL Košice-Šaca 9. augusta vykonali nový typ operácie srdca pomocou robota da Vinci. Okrem štandardne robených roboticky asistovaných operácií srdca kvôli ischemickej chorobe srdca bol vykonaný, prvýkrát na území Slovenskej a Českej republiky, roboticky asistovaný uzáver uška ľavej predsiene kvôli fibrilácii predsiení. Išlo o 76-ročného pacienta, ktorému bola zároveň roboticky vykonaná chirurgická revaskularizácia myokardu, pooperačný priebeh pacienta bol bez komplikácií. Postupné rozširovanie spektra roboticky asistovaných operácií podčiarkuje opodstatnenosť tohto pracoviska, jeho unikátnosť, inovatívnosť a pokrokovosť. Ako dodal dodáva Prof. MUDr. František Sabol: „Na konci tohto roka by sme radi spustili, v rámci štúdie, program roboticky asistovaných operácií chlopňových chýb srdca. Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca plánuje i naďalej investovať do nových technológií a odborného rozvoja svojich pracovníkov, aby sme pacientom poskytovali liečbu na svetovej úrovni.“
V horúčavách sa treba chrániť. Ľudia by mali tráviť čo najmenej času vonku a obmedziť náročnú fyzickú aktivitu. Dôležitý je príjem dostatočného množstva tekutín a vyhýbanie sa alkoholu. Pripomenul to Slovenský Červený kríž na sociálnej sieti. Ľuďom odporučil aj ochladenie sa počas horúceho dňa vlažnou sprchou. Apeloval na nich, aby zabránili prehriatiu ich obydlia. Vhodné je podľa neho tiež jesť ľahké jedlá a ľahko sa obliekať.
Prípad nelegálneho reexportu liekov zo Slovenska sa naďalej vyšetruje. Nikoho zatiaľ neobvinili. Pre TASR to potvrdili z Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici, ktorá sa prípadom zaoberá. "V predmetnej trestnej veci naďalej prebieha vyšetrovanie. Obvinenie nebolo vznesené žiadnej osobe," povedal pre TASR hovorca banskobystrickej prokuratúry Ivan Vozár. Do nelegálneho reexportu je podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv zapojených 29 lekární. Zo Slovenska mali vyviezť lieky za vyše sedem miliónov eur. Išlo najmä o cytostatiká, imunosupresíva, imunoglobulíny a antidepresíva.
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Košiciach vo štvrtok 15. augusta slávnostne spustil do prevádzky nový robotický angiografický prístroj za viac ako 1,95 milióna eur. Slúžiť bude na Oddelení intervenčnej kardiológie pri liečbe infarktov a ďalších ochorení srdca. Ako uviedol generálny riaditeľ ústavu Štefan Lukačín, ide o najmodernejšiu verziu zariadenia. Ku generačnej výmene jedného zo šiestich angiografov došlo po 15 rokoch. Spresnil, že zariadenie ARTIS pheno ako jediné na trhu dokáže nasnímať a znázorniť obraz v 3D pri rotácii 360 stupňov, pričom má najmodernejšie softvérové vybavenie. Na zobrazenie v najvyššej kvalite pri najnižšej možnej radiačnej záťaži pacienta a medicínskeho personálu využíva umelú inteligenciu. Zariadenie budú používať predovšetkým kardiológovia implantujúci chlopne či stenty bez otvárania hrudníka. "Znižuje aj dĺžku samotného výkonu a žiarenia na pacienta, a to približne o 20 - 30 percent. Softvér umožňuje, aby sme naraz videli röntgenový obraz, kde máme katéter, a zároveň nám umožňuje sledovať aktuálne ECHO.” spresnil primár oddelenia Róbert Novotný s tým, že vďaka pomocným zobrazovacím metódam je nabodnutie cievy menej bolestivé a stresujúce, čo zároveň zlepšuje výsledky liečby. Výhodou najnovšej generácie tohto robotického systému je aj rýchlosť, ktorou vie reagovať na pokyny operatéra. Pripomenul, že na Slovensku sú dva takéto angiografy, oba v Košiciach. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej dokážu takéto prístroje zlepšovať a inovovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku, pričom benefity, ktoré ponúkajú, ocenia pacienti aj zdravotnícky personál. Východoslovenský Ústav Srdcových a Cievnych chorôb ročne zrealizuje takmer 8000 výkonov, počas ktorých využíva angiografické zobrazenie.