MEDI Noviny 27. 07. 2024

Sezóna 2 - Epizóda 30

27.07.2024

« Predchádzajúca epizóda

Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:

  • ochromenie kardiocentra v Trenčíne môže ohroziť životy pacientov.
  • Všeobecná zdravotná poisťovňa predložila prepracované ozdravné opatrenia.
  • Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vidí priestor na vytvorenie individuálneho zdravotného poistenia.

Ochromenie kardiológie vo Fakultnej nemocnici Trenčín môže ohroziť životy pacientov vo veľkom spádovom regióne. Tvrdí to Lekárske odborové združenie. Vedenie zdravotníckeho zariadenia ako aj Ministerstvo zdravotníctva SR preto žiada o urýchlené vyriešenie vážnej situácie. V nemocnici totiž podalo výpoveď sedem lekárov a z tohto dôvodu je ohrozené poskytovanie akútnej kardiologickej liečby. Odborári vyzývajú vedenie zariadenia, aby zabezpečilo nápravu a späťvzatie výpovedí všetkých kardiológov alebo odvolanie riaditeľa nemocnice a sfunkčnenie kardiocentra. Predseda združenia Peter Visolajský uviedol, že o tomto probléme vedia už dlhší čas. Súčasná situácia je len vyvrcholením manažérskych pochybení nového riaditeľa trenčianskej fakultnej nemocnice, ktorý nesie spolu s ministerkou zdravotníctva za situáciu plnú zodpovednosť. Na problémy kardiocentra upozornili aj viaceré opozičné strany. Samotný rezort sa bráni, že je v intenzívnom kontakte s vedením tamojšej nemocnice, situácia je stabilizovaná a chod kardiologického oddelenia je plynule zabezpečený. 

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa predložila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prepracované ozdravné opatrenia na zefektívnenie jej hospodárenia. Ten ich v súčasnosti analyzuje. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa úradu Monika Beťková. Rozsah a efektívnosť opatrení sú v súčasnosti predmetom analýz odborníkov sekcie dohľadu nad zdravotným poistením úradu. Ten predložené opatrenia zo strany štátnej poisťovne nateraz nebude konkretizovať. Prvý návrh opatrení predložila štátna poisťovňa začiatkom júla. Úrad ich vtedy označil za nedostatočné. VšZP vtedy avizovala, že akceptuje odporúčania úradu a je pripravená skorigovať opatrenia v súlade s nimi. Opatrenia majú znížiť stratu štátnej poisťovne, tá sa v roku 2024 očakávala vo výške 169 miliónov eur. 

Pre slovenských pacientov nachádzajúcich sa v zahraničí by mal prísť vládny špeciál a previesť ich na Slovensko. Zabezpečenie repatriačných letov sa týka pacienta v Číne a dvoch pacientov v USA. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.  Od začiatku je v intenzívnej komunikácii s rodičmi pacientov, zdravotníckymi zariadeniami na Slovensku, záchranárskymi tímami, zastupiteľskými úradmi a jednotlivými rezortmi, ktoré spolupracujú na prevoze pacientov. Následne po vybavení a zariadení potrebných úkonov, ako sú víza, zdravotnícka technika či lekárske zabezpečenie, by mal pre pacienta v Číne vyštartovať vládny špeciál 27. júla a pre pacientov v USA 1. augusta. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková  sa chce poďakovať všetkým, ktorí sa na tejto záchrannej operácii podieľali, za ich obrovské nasadenie, ľudskosť a empatiu pri zabezpečovaní prevozu slovenských pacientov naspäť na Slovensko.

VšZP a Slovenský olympijský a športový výbor podpísali memorandum o spolupráci na podporu zdravého životného štýlu a rozvoja slovenského športu. Memorandum definuje štyri oblasti spolupráce, prevenciu a zdravý životný štýl, organizáciu športových podujatí a podporu mladých športových talentov a reprezentantov Slovenskej republiky, vzdelávanie a tréningy, ako aj výskum a analýza v oblasti zdravia a športu zamerané na identifikáciu a prevenciu zdravotných rizík.

Študenti stredných zdravotníckych škôl z Lučenca, Zvolena a Banskej Bystrice prišli vypomôcť do banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice v rámci druhého ročníka projektu Leto v Rooseveltke. Ako nemocnica informuje na sociálnej sieti, v tomto roku prilákali až 32 budúcich absolventov odboru praktická sestra. Pomôžu počas dovolenkového obdobia, kedy je v nemocnici citeľný nedostatok personálu. Študenti si vďaka projektu zarobia a tiež získajú nové pracovné skúsenosti nad rámec povinnej školskej praxe a spoznajú reálny chod nemocnice, čo im môže pomôcť v ich budúcom zaradení do pracovného procesu. Študenti svoju skúsenosť hodnotia pozitívne. Banskobystrický samosprávny kraj poskytol študentom možnosť ubytovania zadarmo na internáte Strednej odbornej školy informačných technológií v blízkosti nemocnice. 

Očkovací preukaz proti Covid-19 už nikde nenájdete. Pre získanie potvrdenia sa budete musieť znova zaočkovať. Podľa zdrojov tlačovej agentúry SITA, niektoré dovolenkové krajiny a veľké zahraničné podujatia začali opätovne vyžadovať potvrdenie o očkovaní. Jeden z jej čitateľov išiel na dovolenku na francúzsku riviéru, kde potreboval doklad o očkovaní či prekonaní vírusu. Keďže nevedel, čo má urobiť, dal sa znova zaočkovať, aby mal papier a mohol na dovolenku vycestovať. S otázkou, ako získať potvrdenie o zaočkovaní sa agentúra obrátila na Ministerstvo zdravotníctva SR, pretože ak ste sa v minulosti aj dali zaočkovať, očkovací preukaz už nikde nenájdete, ani ho nedostanete. Pre získanie potvrdenia sa budete musieť dať nanovo zaočkovať. Aktuálne nie sú v platnosti žiadne opatrenia, ktoré by preukazovanie takýmto dokladom vyžadovali. Podľa rezortu zdravotníctva potvrdenie o očkovaní vydáva zdravotnícke zariadenie po absolvovaní očkovania, ktoré bude evidované v systéme eZdravie a pre občanov dostupné v ich elektronickej zdravotnej knižke, ktorú si môžu prehliadať cez Národný portál zdravia.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vidí značný priestor na vytvorenie individuálneho zdravotného poistenia. Poukázal pritom na významný objem dodatočných zdrojov, ktorými ľudia už dnes formou priamych platieb uhrádzajú niektoré zdravotnícke výkony, napríklad v stomatológii či fyzioterapii. Úrad v správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za vlaňajšok skonštatoval, že správne nastavené produkty by boli nielen zaujímavou podnikateľskou príležitosťou pre zdravotné poisťovne, ale aj vítanou službou z pohľadu verejnosti. Úrad tiež upozornil na to, že domácnosti si vlani na zdravotnú starostlivosť doplatili približne 1,8 miliardy eur. Ide podľa neho o nárast o 11,4 percenta. Väčšinu z týchto výdavkov minú domácnosti na lieky a zdravotnícke pomôcky, nasleduje ambulantná zdravotná starostlivosť a ústavná zdravotná starostlivosť. 

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb ako prvý na Slovensku implantoval bezdrôtový kardiostimulátor so životnosťou 20 rokov. Životnosť dosahujúca dve dekády, jednoduchšia fixácia a najmä kvalitný život pacienta po zákroku, to všetko v sebe spája bezdrôtový kardiostimulátor AVEIR. Ako prvý na Slovensku ho implantoval špecialista ústavu srdcových a cievnych chorôb Branislav Stančák spolu so svojim tímom. Elektronické zariadenie menšie ako mikrotužková batéria nepotrebuje pre svoju funkciu externé napájanie. Výrobca deklaruje výdrž batérie až 20 rokov, čo je v porovnaní s doteraz dostupnými kardio stimulátormi rovnakého druhu dvakrát viac. Napriek tomu, že životnosť tohto bezdrôtového prístroja je na úrovni 20 rokov, v prípade poruchy či iného dôvodu, výrobca dodáva aj extrakčný systém, vďaka ktorému bezdrôtový kardiostimulátor dokážu lekári pomerne jednoducho vymeniť. 

Lekársky tím z Detskej fakultnej nemocnice Košice úspešne zaviedol sluchový kostný implantát novej generácie u šesťročnej pacientky so závažným poškodením sluchu. Išlo o prvú implantáciu sluchového aparátu Systém Cochlear Osia na Slovensku. Informovala o tom nemocnica. Inovatívny model načúvacieho zariadenia podľa lekárov využíva prirodzenú schopnosť človeka viesť zvuk kosťou a pomáha počuť reč aj v náročných, hlučných situáciách. Určený je pre pacientov, ktorí trpia prevodovou poruchou sluchu, zmiešanou poruchou sluchu alebo jednostrannou vnútroušnou hluchotou. Systém Osia je určený pre ľudí so stratou sluchu až do 55 decibelov. Približne hodinová operácia dievčatka prebiehala v celkovej anestézii v oblasti spánkovej kosti - za uchom. Operačný zákrok vykonal otochirurg a špecialista na kochleárne implantáty Jiří Skřivan z Prahy. Operačný tím viedla primárka ORL oddelenia Lucia Boldižárová.

Počet Slovákov konzumujúcich alkohol za posledných desať rokov stúpol. Vyplýva to z najnovšej správy Svetovej zdravotníckej organizácie, o ktorej  informovalo Centrum pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Podľa WHO v súčasnosti pije alkohol 74 percent Slovákov nad 15 rokov. Oproti roku 2014 počet ľudí pijúcich alkohol na Slovensku narástol o osem percent, pričom počet pijúcich mužov je vyšší ako počet pijúcich žien. Klinická psychologička Zuzana Kamendy uviedla, že v súčasnosti máme na Slovensku 82 percent pijúcich mužov, čo je obrovské množstvo. U žien je počet pijúcich o niečo nižší, ale v čase ich počet tiež stúpa. V prepočte na čistý alkohol vypije jeden Slovák 10,5 litra, kým pred desiatimi rokmi to bolo takmer 12 litrov. V rámci Európy ide o priemernú hodnotu. Štatistiku vedú Rumuni so 17 litrami za rok a za nimi Česi s 13,3 litrami.

Prehriatie je pre seniorov rovnako nebezpečné ako infarkt. Skomplikovať môže ochorenia srdcovocievneho i pľúcneho systému a obozretní musia byť aj pacienti s cukrovkou a neurologickými chorobami. Upozornila na to primárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Handlovej Miriam Kvostková. Telesná teplota sa podľa nej môže zvýšiť nielen ako dôsledok jednorazového nechráneného pobytu na slnku, ale aj postupne, keď je senior vystavený vyšším teplotám niekoľko dní po sebe. "Môže pritom ísť o život ohrozujúci stav. Prejavuje sa horúčkou, červenou, horúcou a suchou pokožkou, závratmi, rýchlym pulzom, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, objaviť sa môže aj zvracanie, zmätočné správanie, letargia či omdlievanie. Lekárka zdôraznila, že v takejto situácii je dôležité, aby v týchto horúcich dňoch senior nebol odkázaný iba sám na seba. "Treba piť dostatočné množstvo tekutín, umyť sa chladnou vodou alebo studenými obkladmi. Tie sa prikladajú na hlavu, krk a slabiny. Správna liečba by mala zaistiť zlepšenie do 30 až 40 minút. Ak je zle aj po dlhšej dobe, je nutné bezodkladne navštíviť lekára. 

Do centrálneho registra automatických externých defibrilátorov v júni zaevidovali ďalších 55 prístrojov. Informovalo o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, ktoré register spravuje. Poukázalo pritom na to, že tak rastie šanca na prežitie pacientov, ktorým sa náhle zastaví krvný obeh. V júni sa prístroj použil v 78 prípadoch. "Do nemocníc ambulancie záchrannej zdravotnej služby následne previezli 12 pacientov po použití defibrilátora. Je to prenosný prístroj na poskytovanie prvej pomoci, ktorý sa používa pri náhlom zastavení krvného obehu a následnej kardiopulmonálnej resuscitácii. Pri jeho použití do piatich minút možno podľa záchranárov maximalizovať šancu na záchranu postihnutého až na 75 percent. Operačné stredisko chce vytvoriť sieť verejne dostupných automatických externých defibrilátorov.

Chlór patrí k najpoužívanejším spôsobom dezinfekcie vody na kúpanie. Na jeho nadmernú prítomnosť sú citlivé malé deti. Upozornili na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR. "Na nadmernú prítomnosť chlóru sú obzvlášť citlivé veľmi malé deti, respektíve deti s predispozíciami na vznik alergií. Ide o podráždenie pokožky vo forme začervenania alebo ekzému, podráždenie slizníc dýchacieho systému (dráždivý kašeľ) či očných spojiviek (nepríjemné štípanie očí, začervenanie a slzenie). Prevádzkovatelia kúpalísk musia dodržať v bazénoch limit množstva chlóru, ktorý stanovuje vyhláška. Často však v praxi dochádza k prekročeniu hodnôt. "Množstvo chlóru zvyšujú prevádzkovatelia najmä z preventívnych dôvodov v období najväčšej návštevnosti. Zuzana Valovičová z odboru hygieny životného prostredia dodala, že po takomto zistení je prevádzkovateľom nariadený výkon účinných opatrení na nápravu. 

Pozor na podvodné príspevky o bezplatných zubných implantátoch. Na sociálnych sieťach sa šíri klamlivý príspevok, ktorý láka na bezplatné zubné implantáty. V oznámení označenom štátnym znakom sa uvádza, že do 1. augusta 2024 budú kliniky na Slovensku poskytovať bezplatné služby. Na sociálnej sieti naň upozorňuje NBÚ. Ide o nepravdivú informáciu. Úrad odporúča neklikať na príspevok a nahlásiť ho. Zároveň pripomína chrániť si svoje osobné dáta na sociálnych sieťach a nikam ich nezadávať.

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Dodatočné súbory cookies používame na vykonávanie analýz používania webových stránok a na kontrolu účinnosti marketingových opatrení. Súhlas s používaním súborov cookies vyjadríte kliknutím na tlačidlo "Súhlasím".