Možnosti liečby nukleárnou medicínou
Sezóna 2 - Epizóda 6
04.06.2024
Nukleárna medicína je rýchlo sa rozvíjajúci medicínsky odbor, ktorý prináša pokrok na poli diagnostiky a liečby nádorových ochorení. Nukleárna medicína využíva na svoje diagnostické a terapeutické metódy rádioaktívne látky, tzv. rádiofarmaká. Rádiofarmaká sa podávajú pacientovi v závislosti od toho, čo je potrebné v jeho organizme zobraziť. Na základe distribúcie tejto látky v tele možno posúdiť rôzne procesy. V minulej časti relácie Onkoinfo sme priblížili využitie nukleárnej medicíny pri diagnostike nádorových ochorení. Dnes otvoríme pomyselné dvere do sveta, kde sa nukleárna medicína využíva na liečbu nádorových ochorení. Kým diagnostickými vyšetreniami sa stretne asi väčšina onkologických pacientov, menej vieme o liečebných možnostiach tohto perspektívneho odboru. Zhovárať sa ňom budeme s primárom Oddelenia nukleárnej medicíny IZOTOPCENTRA v Nitre, MUDr. Andrejom Vondrákom.
V relácii sa dozviete:
- Nukleárna medicína využíva na svoje diagnostické a terapeutické metódy rádioaktívne látky, tzv. rádiofarmaká. Tie majú uplatnenie aj v liečbe niektorých ochorení, najme onkologických.
- Aký je rozdiel medzi rádioterapiou (externým ožarovaním) nádorov a internými liečebnými metódami nukleárnej medicíny. Akonáhle má pacient metastatické ochorenie, ktoré je rozosiate po tele, metastáz je viac a sú v rôznych častiach tela, v takých prípadoch je komplikované využívať externú rádioterapiu. Ochorenie si v týchto štádiách vyžaduje aj systémovú liečbu. Liečba nukleárnou medicínou je, istým spôsobom, tiež formou rádioterapie. Ide však o internú metódou, nakoľko rádioaktívna látka sa aplikuje pacientovi priamo do tela.
- Aké najčastejšie druhy liečby nukleárnej medicíny sa využívajú.
Liečba rádiojódom sa aplikuje pri nádorových ochoreniach štítnej žľazy, rádioligandová terapia sa využíva pri liečbe metastatických nádorov prostaty a tzv. peptidová receptorová rádionuklidová terapia sa aplikuje pri liečbe neuroendokrinných nádorov.
- Čo je podstatou terapeutických metód nukleárnej medicíny pri liečbe nádorov?
Aplikujeme do žily pacienta rádiofarmakum, čiže rádioaktívnu látku, ktoré má svoje špecifické vlastnosti. Skladá sa z terapeutickej časti, ktorú tvorí rádioizotop. Ten je zdrojom časticového žiarenia zodpovedného za deštrukciu bunkovej DNA, následkom čoho nádorová bunka umiera. Podávaná látka, ktorá sa využíva na liečbu metódami nukleárnej medicíny, má okrem rádioizotopu aj tzv. nosič, ktorý privedie liečivo práve k nádorovým bunkám so špecifickými znakmi. Tieto nosiče sa ako látky využívajú aj na vyhľadávanie nádorových buniek pri diagnostike.
- Ako liečba prebieha, ako dlho trvá?
Rádioligandová liečba metastatického karcinómu prostaty prebieha v 2 až 6 cykloch v intervale raz za 6 týždňov.
- Aké sú nežiaduce účinky liečby a sú pacienti bezpeční pre svoje okolie?
- Kedy lekár liečbu metódami nukleárnej medicíny indikuje?
Liečba si vyžaduje, aby nádorové bunky mali isté špecifické znaky, ktoré teba vyšetriť a na ktoré sú zacielené nosiče, ktoré privedú k nádorovej bunke rádioizotop.
- Aká sú benefity a úspešnosť tejto liečby a ako ju pacienti znášajú?
Úspešnosť liečby závisí od druhu nádorového ochorenia aj jeho štádia. Predovšetkým pri metastatickom karcinóme prostaty sa využívajú tieto metódy ako posledná línia, preto je úspešnosť u časti pacientov obmedzená.
- Aká je perspektíva liečebných metód nukleárnej medicíny a pri akých druhoch nádorov sa skúmajú nové možnosti liečby?
Odpovedá MUDr. Andrej Vondrák
Relácia vznikla v spolupráci TV Doktor a portálu https://onkoinfo.sk/