Deti a popáleniny
Sezóna 2 - Epizóda 4
03.06.2024
Popáleniny u detí sú častým typom úrazov, ktoré vyžadujú okamžitú a primeranú lekársku starostlivosť. Popáleniny sú poškodenia kože a podkožného tkaniva spôsobené tepelnými, chemickými, elektrickými alebo rádioaktívnymi zdrojmi.
Typy popálenín:
1. stupeň: Poškodenie povrchovej vrstvy kože. Príznaky zahŕňajú červené, opuchnuté a bolestivé miesto.
2. stupeň: Poškodenie povrchovej a čiastočne aj hlbšej vrstvy kože. Príznaky zahŕňajú tvorbu pľuzgierov, červenú a vlhkú pokožku, bolesť a opuch.
3. stupeň: Poškodenie všetkých vrstiev kože a podkožného tkaniva. Príznaky zahŕňajú bielu alebo čiernu pokožku, tvrdú alebo suchú tkanivu, nedostatok bolesti (kvôli poškodeniu nervových zakončení).
Prvá pomoc pri popáleninách u detí:
- Ohrozenie: Bezpečne odstráňte dieťa z nebezpečia popáleniny a uhasite oheň, ak je to potrebné.
- Chladenie: Chladiť popálené miesto po dobu 10-20 minút pod studenou, tekúcou vodou. Nikdy neaplikujte ľad priamo na popálenú kožu.
- Ochrana a úľava: Ochráňte popálené miesto sterilným obväzom alebo čistou handrou a vyhnite sa používaniu vaty alebo nepriľnavých obväzov.
- Lekársky zásah: V prípade vážnych popálenín (2. alebo 3. stupeň) alebo ak je postihnutá väčšia plocha tela, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Ďalšie dôležité kroky:
- Odstráňte zo zraneného dieťaťa oblečenie a šperky v oblasti popáleniny, pokiaľ to je možné, ale neodstraňujte prichytené tkaniny.
- Nehladiť ani prebíjať pľuzgiere.
- Zvážte poskytnutie bolesťového lieku, ak je to potrebné, na zmiernenie bolesti.
Je dôležité, aby sa každá popálenina u dieťaťa posúdila individuálne, a ak sa jedná o vážnu popáleninu, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Prevencia je tiež kľúčom k minimalizácii rizika popálenín, preto uistite sa, že domácnosť je bezpečná a vybavená detektorom dymu a hasiacim prístrojom. Poučte tiež deti o bezpečnom zaobchádzaní s horúcimi povrchmi a predmetmi.
Viac s dnešným hosťom, zdravotníckym záchranárom Bc. Matejom Grácom.