Nukleárna medicína v onkológii
Sezóna 2 - Epizóda 5
14.05.2024
Nukleárna medicína je rýchlo sa rozvíjajúci odbor, ktorý prináša pokrok na poli diagnostiky a liečby nádorových ochorení. Každý onkologický pacient podstúpi pred, v priebehu či po liečbe rôzne zobrazovacie vyšetrenia potrebné na presnú diagnostiku rozsahu ochorenia. Pacienti sa však ako laici neorientujú v špecifikách vyšetrení, ako sú: CT, MR, PET, gamagrafia, mamografia a iné. Mnohí zažívajú strach z priebehu vyšetrenia a obávajú sa aj podania tzv. kontrastných látok či rádiofarmák, ktorých aplikácia je ich súčasťou.
V štúdiu sme privítali primára Oddelenia nukleárnej medicíny IZOTOPCENTRA v Nitre, MUDr. Andreja Vondráka, aby nám priblížil odbor nukleárnej medicíny.
V relácii sa dozviete:
- Predstavíme si nukleárnu medicínu ako medicínsky odbor, ktorý využíva na svoje diagnostické a terapeutické metódy rádioaktívne látky, tzv. rádiofarmaká. Rádiofarmaká podávame pacientovi v závislosti od toho, čo potrebujeme v jeho organizme zobraziť. Na základe distribúcie tejto látky v tele možno posúdiť rôzne procesy v tele.
- Rádiofarmakum je látka, ktorá nám prostredníctvom rádioaktivity sprostredkúva signál a ten sa následne snažíme zachytiť meračom rádioaktivity – napríklad gama-kamerou alebo PET-kamerou. Rádiofarmakum pozostáva z dvoch častí: rádioaktívna zložka je zodpovedná za signál a nosič ako druhá zložka rádiofarmaka je zodpovedný za to, kde v tele sa daná látka vychytá a do akého procesu sa zapojí. Napríklad sledujeme, akým spôsobom sa metabolizuje, eventuálne, akým spôsobom sa z tela vylučuje.
- Bezpečnosť podania rádiofarmák pre pacienta a jeho okolie. Rádiofarmakum podávame vo väčšine prípadov intravenózne, ale sú aj typy vyšetrení, kedy pacient túto látku musí prehltnúť, vypiť, prípadne vdýchnuť. Treba si uvedomiť, že pracujeme s rádioaktívnymi látkami, už to samo o sebe môže v pacientoch vzbudiť obavy. Naším cieľom je vždy pacientom pomôcť, nie im ublížiť. Vo všeobecnosti sa využívajú rádioaktívne látky v pomerne malých koncentráciách a zároveň sa vyberajú také typy rádioizotopov (teda samotných zdrojov žiarenia), ktoré sú krátkodobo žijúce a veľmi rýchlo sa rozpadávajú. Pacient bude, samozrejme, ožiarený a na istú dobu sa stáva aj zdrojom žiarenia pre svoje okolie. Pokiaľ sa dodržiavajú všetky postupy a pacient dostane relevantné množstvo rádioaktívnej látky (čo zabezpečuje oddelenie nukleárnej medicíny), tak sa nemá čoho obávať ani pri opakovaných vyšetreniach. Upozorňujeme, že pacient sa po vyšetrení stáva rádioaktívnym pre svoje okolie a to po dobu života rádioaktívnej látky. Rádioaktívna látka sa z tela vylučuje močom, eventuálne stolicou, preto nabádame pacientov, aby dostatočne pili. V určitom momente sa teda rádioaktívnej látky zbaví. Aj samotná rádioaktívna látka po čase degraduje a teda stráca rádioaktívnu schopnosť. Počas trvania rádioaktivity pacient neprenáša rádioaktivitu na svoje okolie, ale je zdrojom žiarenia. Takýto pacient by nemal spôsobiť svojmu okoliu poškodenie alebo zdravotnú ujmu, musí sa však zo spoločenskej ohľaduplnosti vyhýbať tehotným ženám a deťom, ako to aj oficiálne odporúčame.
- Rozdiel medzi CT vyšetrením a scintigrafickým vyšetrením (gamagrafia, PET vyšetrenie) je ten, že pri CT vyšetrení je zdroj rádioaktivity externý, to znamená, na pacienta zvonku žiari vyšetrovací prístroj, prežaruje ho, je to niečo ako röntgen. Takéto vyšetrenie však nezanecháva v pacientovi rádioaktivitu. Prežiari pacienta, ale nerobí ho rádioaktívnym. Pri vyšetreniach nukleárnej medicíny (scintigrafických) podávame do tela rádioaktívnu látku, takže pacient sa stáva rádioaktívnym a to počas doby trvania rádioaktivity rádiofarmaka v organizme. Po CT alebo röntgene teda nie je dôvod, aby sa pacient vyhýbal kontaktu s ľuďmi. Jednoducho povedané, všetky vyšetrenia alebo terapie, ktoré pacient absolvuje na oddelení nukleárnej medicíny ho na istý čas urobia rádioaktívnym. Naopak vyšetrenia na rádiologickom oddelení (CT, mamografia, MR a iné) nerobia pacienta rádioaktívnym, nakoľko sa počas nich nepodáva pacientovi rádiofarmakum.
- Aké sú výhody diagnostiky nukleárnej medicíny v porovnaní s rádiologickými metódami. V onkológii dokáže nukleárna medicína do istej miery lepšie posúdiť charakter zobrazovanej lézie. V porovnaní s CT, ktoré je hlavne morfologickým vyšetrením (napovedá o rozsahu a tvare nádoru), metódy nukleárnej medicíny dokážu viac napovedať o charaktere daného procesu, na základe jeho metabolického správania. Metódy nukleárnej medicíny vypovedajú o charaktere nádorového ochorenia, napr. či ide o agresívny proces. Prostredníctvom špecifických rádiofarmák vieme vyhodnotiť, k akému typu nádoru s najväčšou pravdepodobnosťou daná lézia patrí. Najviac sa využívajú tieto metódy pri rakovine prostaty, pri neuroendokrinných nádoroch či mozgových nádoroch.
- Na akom princípe vyšetrenia v nukleárnej medicíne pracujú. Trendom nukleárnej medicíny sú nové – čo najšpecifickejšie – rádiofarmaká. Vďaka nim vieme toto tkanivo na základe špecifických biochemických alebo metabolických vlastností konkrétneho typu nádorového tkaniva vychytávať prostredníctvom rádioaktívnej látky a jej nosiča.
Odpovedá MUDr. Andrej Vondrák
Relácia vznikla v spolupráci TV Doktor a portálu https://onkoinfo.sk/