Kardiopulmonálna resuscitácia dieťaťa do 12 mesiacov
Sezóna 1 - Epizóda 1
29.04.2024
Ak dieťa nereaguje a nedýcha, je potrebné zavolať 155, dať hlasný odposluch a budu vás navigovať. Ak mobil nemáte pri sebe a ste sám/sama, najskôr 1.minútu resuscitujte a následne bežte po mobil.
KPR u dieťaťa začíname vždy 5 úvodnými vdychmi cez nos aj ústa dieťaťa, pričom rukou pridržiavame hlavičku dieťaťa v neutrálnej polohe (vo videu sme polohu naznačili vypodložením plienkou).
Kompresie hrudníka sa robia dvoma prstami (techniky sú dve: palec a prostredník jednej ruky - dieťa musí byť na tvrdej podložke alebo palce oboch rúk s obkrúžením hrudníka dieťaťa). Po vykonaní 30 stlačení hrudníka vykonajte 2 vdychy cez nos aj ústa dieťaťa. Uistite sa, že sa hrudník dieťaťa dostatočne zdvihol počas vdychu. Každý vdych by mal trvať asi 1 sekundu a vdýchnuť by ste mali objem svojich úst, nie viac.
Pokračujte v cykle 30 stlačení hrudníka a 2 vdychy, kým nepríde pomoc alebo kým sa dieťa neprejaví známkami života.
Ideálny pomer kompresií a vdychov je 15:2, ale keďže pri podávaní umelého dýchania dochádza k veľkej strate času u laikov, ktorí nie sú preškolení v prvej pomoci, vhodné je teda použiť pomer 30:2 ako u dospelých.
Absolvovaním kurzu prvej pomoci a KPR získate detailnejšie a praktické zručnosti v poskytovaní tejto dôležitej lekárskej intervencie. Je tiež dôležité, aby ste sa snažili zachovať pokoj a dôveru pri poskytovaní KPR.