ECMO - Mimotelová membránová oxygenácia
Sezóna 2 - Epizóda 5
16.04.2024
ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) je extrakorporálny terapeutický postup, ktorý sa používa na poskytnutie podpory krvnému obehu a kyslíkovému transportu u pacientov s ťažkou respiračnou alebo kardiovaskulárnou nedostatočnosťou. Tento zákrok sa často používa vo veľmi kritických prípadoch, keď konvenčné metódy podpory dýchacieho systému alebo srdca nestačia.
Princíp ECMO spočíva v tom, že krv sa odoberá z tela pacienta, prechádza cez membránový oxygenátor (zariadenie, ktoré pridáva kyslík a odstraňuje oxid uhličitý) a potom sa čistá krv vráti späť do tela pacienta. Tento proces umožňuje dočasnú náhradu alebo podporu pri dýchaní alebo cirkulácii krvi.
ECMO sa bežne používa u novorodencov s respiračným distress syndrómom a u dospelých pacientov s akútnym respiračným zlyhaním, ako je napríklad syndróm akútneho respiračného zlyhania (ARDS) alebo pri ťažkých zlyhaniach srdca. Táto technika môže byť kľúčová pri záchrannej liečbe pacientov v kritickom stave a umožňuje čas na zotavenie alebo podporu pri čakaní na chirurgický zákrok alebo inú liečbu.