Anafylaxia a anafylaktický šok
Sezóna 2 - Epizóda 1
29.03.2024
Alergická, alebo anafylaktická reakcia je náhla príhoda, ktorá môže skončiť smrťou. Môže sa vyskytnúť aj u pacienta, u ktorého nebola predtým prítomná žiadna alergia. V rámci prednemocničnej starostlivosti nie je dôležité rozlíšiť, či ide o alergickú, anafylaktoidnú alebo anafylaktickú reakciu, ani nie je dôležité čakať na rozvoj príznakov. Nutné je v každom prípade začať liečbu čím skôr podľa prevažujúcich príznakov.
Najčastejšie spúšťače anafylaxie:
- potraviny – orechy, vajcia, čokoláda, ryby, jahody, citrusy
- lieky – proti bolesti, transfúzia, kontrastné látky
- jedy hmyzu – včela, osa, sršeň
- antibiotiká – penicilíny, cefalosporíny alebo tetracyklíny
- anestetiká – lidokaín alebo prokaín
- kontaktné alergény – napríklad latex
- fyzikálne alergény – chlad/teplo
- pele burín, tráv a stromov
Príznaky
Prejavy anafylaktickej reakcie závisia od množstva a miesta uvoľnenia histamínu, od typu alergénu a aj od miesta vstupu alergénu do organizmu. V priebehu sekúnd až minút dochádza k vazodilatácii, teda rozšíreniu ciev a k zvýšenej permeabilite (priepustnosti). Plazma sa vo výraznej miere dostáva mimo ciev, čo vedie k „zahusteniu“ krvi (hemokoncentrácia), objem krvi je nižší (hypovolémia) a srdce začne kompenzovať tento stav tým, že začne rýchlejšie pracovať (tachykardia). Priedušky sa zúžia (bronchokonstrikcia), zvýši sa pľúcny cievny odpor a dochádza k dychovej nedostatočnosti.
Prvým prejavom bývajú najčastejšie zmeny na koži, ktoré sa manifestujú pocitom tepla v oblasti tváre, úst, hrudníka alebo dlaní a chodidiel. Typicky býva prítomné svrbenie, no ani to nemusí byť vždy prítomné. Rýchlo nastupuje pocit sťaženého dýchania, niekedy kašeľ alebo zachrípnutie. Prítomné môže byť aj sťažené prehĺtanie. Oči môžu byť červené a prítomné býva nadmerné slzenie.