MEDI Noviny 16. 12. 2023
Sezóna 1 - Epizóda 38
16.12.2023
Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:
špecialisti združení v Zväze ambulantných poskytovateľov odmietajú novú povinnosť vystavovať elektronickú práceneschopnosť od 1. januára budúceho roka,
poslanci Národnej rady SR za KDH tvrdo kritizujú ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú za novú sieť záchrannej zdravotnej služby, ktorá sa má zaviesť od roku 2025,
preventívnu prehliadku u zubného lekára v roku 2022 absolvovalo viac ako 2,5 milióna evidovaných pacientov.
Špecialisti združení v Zväze ambulantných poskytovateľov odmietajú novú povinnosť vystavovať elektronickú práceneschopnosť od 1. januára budúceho roka. Apelujú na parlament, aby zmenil znenie v praxi nerealizovateľnej novely zákona z povinnosti na možnosť a predtým zabezpečil splnenie všetkých potrebných náležitostí zo strany štátnych inštitúcií. Týmto sa pripájajú k dvom legislatívnym návrhom na odklad účinnosti novely predloženým ministerstvom zdravotníctva, ktoré poslanci neschválili. Lekári špecialisti za súčasných podmienok odmietajú od začiatku budúceho roka ePN vystavovať. Ako uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov na Slovensku, historicky odvždy potvrdenia o pracovnej neschopnosti vystavovali, viedli a ukončovali praktickí lekári, desaťročia v papierovej a neskôr, po ročnom prechodnom období, od 1. júna tohto roka v elektronickej podobe. Novela zákona o sociálnom poistení prijatá v marci minulého roka od 1. januára budúceho roka uložila túto povinnosť i lekárom špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Zmena sa podľa Zväzu udiala bez akejkoľvek diskusie a súhlasu lekárov.
Poslanci Národnej rady SR za KDH tvrdo kritizujú ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú za novú sieť záchrannej zdravotnej služby, ktorá sa má na Slovensku zaviesť od roku 2025. Poslanec Igor Janckulík upozornil na tlačovej besede na to, že kým v súčasnosti je na Hornej Orave osem staníc záchrannej zdravotnej služby, po novom majú byť len dve, pričom v okrese Námestovo nemá byť žiadna. Rezort zdravotníctva kritizuje za to, že pri návrhu siete záchrannej zdravotnej služby využilo matematický model a nezohľadnilo napríklad kvalitu ciest. So stanovením sídiel staníc záchrannej zdravotnej služby zásadne nesúhlasí ani Asociácia nemocníc Slovenska. Ak by sa táto sieť prijala v súčasnej podobe, podľa asociácie môže vážne ohroziť dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
Všeobecní lekári by nemuseli zatiaľ uzatvárať dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s pacientmi elektronicky. Povinnosť im mala pribudnúť od budúceho roka. Vyplýva to z novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorú poslanci Národnej rady SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania. Podľa ministerstva zdravotníctva účelom návrhu zákona je predísť zlyhaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti v SR od 1. januára 2024, a to nutnosťou uzatvorenia elektronickej dohody o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti prostredníctvom technického zariadenia poskytovateľa a úradného autentifikátora, teda občianskym preukazom s čipom. Ministerstvo upozornilo, že značná časť obyvateľov stále nemá občiansky preukaz s čipom. Novela zákona rieši pre chýbajúce občianske preukazy aj prístup zdravotníckych pracovníkov k elektronickým zdravotným záznamom z elektronickej zdravotnej knižky. Do konca decembra 2024 sa im má umožniť v určenom rozsahu na základe rodného čísla.
Ministerstvo zdravotníctva SR koná v zmysle zákona a pokračuje v implementácii optimalizácie siete nemocníc. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor rezortu v reakcii na podnet opozície na Generálnu prokuratúru SR. Ide o komplexnú reformu, ktorá bola súčasnému vedeniu prenechaná v stave rozpracovanosti. Nové vedenie aktívne pracuje na posilnení tímu, užšej spolupráci s celým sektorom - od samotných pravidiel optimalizácie siete, cez technické spustenie čakacích listín až po lepšiu previazanosť na ambulantný sektor či sieť záchrannej zdravotnej služby. Opozícia žiada, aby Generálna prokuratúra preverila postup ministerstva pri kategorizácii nemocníc. S podnetmi sa ňu v stredu 6. decembra obrátili poslanci Národnej rady SR Marek Krajčí a Peter Stachura. Stachura kritizoval, že rezort stále nezverejnil všetky dokumenty týkajúce sa kategorizácie nemocníc. Ministerstvo poukázalo, že tie, ktoré mu vyplývali zo zákona, zverejnilo na svojom webe.
Rozpočet verejného zdravotného poistenia na roky 2024 až 2026 je navrhovaný tak, aby prinavrátil do sektora chýbajúcu stabilitu a zároveň nastavil pravidlá pre efektívne spravovanie zdrojov verejného zdravotného poistenia. Uvádza sa to v návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2024 až 2026, ktorý rezort financií predložil na rokovanie tripartity. Zmenou legislatívy sa od budúceho roka na jednej strane zaviedlo pevné percento pri spôsobe výpočtu poistného plateného štátom. Uvedenou zmenou sa zabezpečilo zvýšenie zdrojov v rámci platby za poistencov štátu pre zákonom vymedzené kategórie osôb o 494 miliónov eur oproti rozpočtu na tento rok. Celková platba za poistencov štátu tak v budúcom roku dosiahne 2,1 miliardy eur. Zároveň vláda navrhla zvýšiť sadzbu poistného na verejné zdravotné poistenie zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činnej osoby a samoplatiteľa o jeden percentuálny bod, čo na budúci rok zabezpečilo dodatočné príjmy od ekonomicky aktívnych osôb v sume 384 miliónov eur.
Holandské kráľovstvo darovalo Slovensku dva špeciálne vany, ktoré sú osobitne upravené na prevoz osôb vyžadujúcich si špeciálne zaobchádzanie. Ide napríklad o psychiatrických pacientov alebo o osoby umiestnené v detenčnom ústave. Poputujú Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinella v Pezinku a Psychiatrickej nemocnici v Hronovciach. Do daru Slovensko dostalo dve špeciálne vozidlá, v ktorých je možné previezť sedem osôb. Každé vozidlo má hodnotu približne 60 000 až 70 000 eur, pozostáva z troch samostatných jednotiek a je vybavené kamerovým a poplašným systémom. Slovenská republika je iba štvrtým štátom, ktorému boli tieto vozidlá darované. Predstavitelia Holandského kráľovstva ich venovali Slovensku z titulu spolupráce medzi holandskými úradmi a zastupiteľským úradom SR v Haagu v oblasti repatriácií psychiatrických pacientov z Holandska na Slovensko.
Za posledný rok bolo z vyclievacej pošty v Žiline vrátených späť takmer 13-tisíc kusov liekov, ktoré si objednali súkromné osoby zo štátov mimo Európskej únie. Podľa hovorkyne Colného úradu Žilina Boženy Chríbikovej bol dôvodom ich neznámy pôvod a hroziace vážne riziko pre spotrebiteľov v prípade ich použitia. Najviac zo 168 zadržaných poštových zásielok pochádzalo z Indie a potom z Veľkej Británie a Turecka. Podľa Chríbikovej ľudia ich objednávali na liečbu závislostí od alkoholu, vysokého tlaku, alergií, parazitárnych infekcií i porúch pozornosti a iných ochorení, pričom niektoré z nich boli určené aj pre deti. Významné zastúpenie mali tiež tabletky na potenciu.
Preventívnu prehliadku u zubného lekára v roku 2022 absolvovalo viac ako 2,5 milióna evidovaných pacientov. Ich počet medziročne vzrástol o 5,2 percenta. Vyplýva to z dát, ktoré na webe zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií. Podľa Národného centra z celkového počtu osôb, ktoré absolvovali preventívnu prehliadku, bolo potrebné ošetriť chrup u 66,9 percenta pacientov. Zubní lekári celkovo v roku 2022 vo svojich ambulanciách zaznamenali 6.549.408 návštev. Najčastejšie liečili parodontopatie a mäkké tkanivá, nasledovali výplne zubov a extrakcie zubov. Zubné ambulancie v roku 2022 evidovali 36 754 päťročných pacientov. Z nich bolo 47,5 percenta bez zubného kazu. Podľa územia sídla ambulancie bolo najviac 5-ročných detí bez zubného kazu v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v tomto roku eviduje 173,5 tisíca prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne s účinnosťou od 1. januára budúceho roka. Akceptovaných bolo predbežne 146,4 tisíca prihlášok, neakceptovaných 27,1 tisíca prihlášok. Počet neakceptovaných prihlášok oproti minulému roku klesol. Hlavným dôvodom neakceptácie prihlášky bolo jej späťvzatie, ktoré mohli poistenci tento rok vykonať až do konca októbra a duplicitne podané prihlášky do viacerých zdravotných poisťovní. Zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa odhlásilo 79,2 tisíca poistencov, zo zdravotnej poisťovne Dôvera 35-tisíc poistencov a zo zdravotnej poisťovne Union 32-tisíc poistencov. Štátna zdravotná poisťovňa pritom zaznamenala 30,5 tisíca prihlášok, poisťovňa Dôvera takmer 76-tisíc prihlášok a poisťovňa Union takmer 40-tisíc prihlášok. Výsledkom je, že VšZP stratila 48,7 tisíca poistencov, poisťovni Union pribudlo 7,9 tisíca poistencov a poisťovni Dôvera 40,9 tisíca poistencov.