Šarlach
Sezóna 1 - Epizóda 21
18.12.2023
Šarlach je infekčné nákazlivé ochorenie, ktoré najmä v minulosti spôsobovalo ľuďom vážne zdravotné problémy. Našťastie, medicína už odvtedy pokročila a vynájdením penicilínu sa počtu ťažkých priebehov ochorení, ba dokonca až úmrti, dá predchádzať. Tí, ktorí ochorenie v minulosti prekonali, mali častokrát aj doživotné následky.
Proti šarlachu neexistuje očkovanie a ani prekonaním ochorenia nezískavame voči nemu imunitu, takže človek sa s ním môže stretnúť aj viackrát za život. Spôsobuje ho baktéria hemolitický streptokok skupiny A. Tá produkuje toxín, ktorý sa viaže na cievy kože a slizníc, z čoho vzniká aj typický kožný prejav. Nákaza sa šíri kvapôčkovou infekciou, ale aj kontaktom. Rizikové sú najmä deti a detské kolektívy. Zvyčajne sa najčastejšie vyskytuje medzi tretím a desiatym rokom života dieťaťa, avšak ochorieť naň môžu aj dospelí. Ako sa šarlach prejavuje? Najtypickejšími prejavmi sú náhla vysoká horúčka, bolesť hrdla spôsobená zápalom mandlí s hnisavými ložiskami a kožná vyrážka. Jazyk máva biely povlak, ktorý sa neskôr olupuje a má potom typickú malinovočervenú farbu. Ku koncu ochorenia je častokrát prítomé olupovanie pokožky, najmä na končatinách. Ako vyzerajú výražky a s akými inými ochoreniami si ich môžeme pomýliť? Najčastejšie sa zamieňajú s inými virózami a preto je najlepšie, aby stav vášho dieťaťa zhodnotil pediater na základe ostatných potrebných vyšetrení.
Častokrát sa zamieňa aj pojem šarlach a šarlachová angína. Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Šarlach je vždy potrebné správne riešiť nasadením antibiotík, inak sa môžu objaviť vážne zdravotné komplikácie. Častokrát sa pridruží aj zápal stredného ucha, prínosových dutín, zápal srdcového svalu, v horšom prípade zápal obličiek, ktorý môže viesť až k akútnemu zlyhaniu. Ďalšou vážnou, no našťastie zriedkavou komplikáciou je rumatická horúčka, ktorá postihuje srdce, kĺby a centrálny nervový systém.