Chrápanie, zvukový fenomén spojený so spánkom
Sezóna 1 - Epizóda 19
06.12.2023
Chrápanie je chrapľavý alebo drsný zvuk, ktorý vzniká, keď vzduch prúdi okolo uvoľnených tkanív v hrdle, čo spôsobuje, že tkanivá pri dýchaní vibrujú. Takmer každý občas chrápe, no pre niektorých ľudí to môže byť chronický problém. Niekedy to môže naznačovať aj vážny zdravotný stav. Chrápanie môže navyše obťažovať aj vášho partnera alebo spolubývajúceho. Zmeny životného štýlu, ako je chudnutie, vyhýbanie sa alkoholu pred spaním alebo spánok na boku, môžu pomôcť zastaviť chrápanie. Okrem toho sú k dispozícii lekárske zariadenia a chirurgické zákroky, ktoré môžu obmedziť rušivé chrápanie. Nie sú však vhodné ani potrebné pre každého, kto chrápe.
Prejavy
Chrápanie je často spojené s poruchou spánku nazývanou obštrukčné spánkové apnoe (OSA). Nie všetci ľudia, ktorí chrápu, majú OSA, ale ak je chrápanie sprevádzané niektorým z nasledujúcich príznakov, môže to znamenať, že treba navštíviť lekára na ďalšie vyšetrenie OSA:
- Prítomné sú dýchacie pauzy počas spánku
- Nadmerná denná ospalosť
- Ťažkosti so sústredením
- Ranné bolesti hlavy
- Bolesť hrdla po prebudení
- Nepokojný spánok
- Lapanie po dychu alebo dusenie v noci
- Vysoký krvný tlak
- Nočná bolesť na hrudníku
- Nadmerne hlasné a rušivé chrápanie
- U detí slabá pozornosť, problémy so správaním alebo slabý výkon v škole
- OSA je často charakterizovaná hlasným chrápaním, po ktorom nasledujú obdobia ticha, keď sa dýchanie spomalí alebo takmer zastaví. Nakoniec toto zníženie alebo prestávka v dýchaní môže signalizovať, aby ste sa zobudili a môžete sa zobudiť s hlasným odfrknutím alebo lapaním po dychu.
Liečba
Na liečbu chrápania lekár pravdepodobne najskôr odporučí zmeny životného štýlu, ako napríklad:
- Chudnutie
- Vyhýbanie sa alkoholu tesne pred spaním
- Liečba upchatého nosa
- Vyhýbanie sa nedostatku spánku
- Vyhnite sa spánku na chrbte
- Pre chrápanie sprevádzané OSA môže váš lekár navrhnúť:
- Ústne pomôcky - ústne prístroje sú tvarovo prispôsobené zubné náustky, ktoré pomáhajú posunúť polohu vašej čeľuste, jazyka a mäkkého podnebia, aby bol váš priechod vzduchu otvorený. Nadmerné slinenie, sucho v ústach, bolesť čeľuste a nepohodlie na tvári sú možné vedľajšie účinky nosenia týchto zariadení.
Kontinuálny pozitívny tlak v dýchacích cestách (CPAP) - tento prístup zahŕňa nosenie masky cez nos alebo ústa počas spánku. Maska nasmeruje stlačený vzduch z malej pumpy pri posteli do vašich dýchacích ciest, aby boli počas spánku otvorené. Hoci je CPAP najspoľahlivejšou a najúčinnejšou metódou liečby OSA, pre niektorých ľudí je to nepríjemné alebo majú problém prispôsobiť sa hluku prístroja.
Operácia horných dýchacích ciest - existuje množstvo výkonov, ktoré sa snažia otvoriť horné dýchacie cesty a zabrániť ich výraznému zúženiu počas spánku prostredníctvom rôznych techník. Napríklad pri výkone nazývanom uvulopalatofaryngoplastika (UPPP) dostanete celkové anestetiká a chirurg stiahne a odreže prebytočné tkanivá z hrdla – čo je typ liftingu hrdla. Ďalší postup nazývaný maxilomandibulárny posun (MMA) zahŕňa pohyb hornej a dolnej čeľuste dopredu, čo pomáha otvoriť dýchacie cesty. Rádiofrekvenčná ablácia tkaniva využíva rádiofrekvenčný signál s nízkou intenzitou na zmenšenie tkaniva v mäkkom podnebí, jazyku alebo nose.
Novšia chirurgická technika nazývaná stimulácia hypoglossálneho nervu využíva stimul aplikovaný na nerv, ktorý riadi pohyb jazyka dopredu, takže jazyk neblokuje dýchacie cesty, keď sa nadýchnete. Účinnosť týchto operácií sa líši a odpoveď môže byť náročná na predpovedanie.
Hosťom relácie Ordinácia s MUDr. Romanom bol MUDr. Peter Rác, otorinolaryngológ,