Vredy a polypy
Sezóna 1 - Epizóda 13
25.10.2023
Žalúdočné vredy sú typom peptických vredov, ktoré sú charakterizované ako ulcerácie (vredovatenia) v hornej časti tráviaceho traktu. Ide o chronické ochorenie, ktoré má charakteristické znaky. Delíme ich na primárne, spôsobné činnosťou baktérie Helicobacter pylori a sekundárne, ktoré vznikajú v dôsledku nadmerného užívania liekov (nesteroidnych antiflogistík) alebo vplyvom stresu či poranení vedúcich k porušeniu stability krvnej cirkulácii sliznice žalúdka. Z hľadiska priebehu rozlišujeme akútne a chronické.
Vredové ochorenie sa vyskytuje skôr u starších ľudí. Najčastejšie býva po dlhodobom užívaní liekov. Títo pacienti nemusia mať dlho žiadne príznaky a objavujú sa až komplikácie. Najčastejšou komplikáciou je krvácanie. Krvácanie pacient môže spozorovať prítomnosťou melény (natrávená čierna krv v stolici) alebo môže byť pacient anemický, vtedy sa podrobne pátra po príčine anémie. Medzi najbežnejšie klinické prejavy anémie patrí:
- Bledosť
- Únava
- Bolesti hlavy
- Búšenie srdca
Typickým klinickým príznakom peptického vredu žalúdka je bolesť brucha, ktorá je tlaková, tupá, lokalizovaná v oblasti žalúdka a objavuje sa spravidla po jedle cca do 1 hodiny. Bolesť sa môže premietať najčastejšie pod ľavý rebrový oblúk ale aj medzi lopatky, do ramena. Pacienti bývajú chudí najmä kvôli tomu, že sa kvôli bolesti začnú vyhýbať jedlu.
Klinický obraz u pacienta s vredom dvanástnika sa líši. Postihuje skôr mladších ľudí vo veku 20 až 40 rokov.Charakteristická je bolesť na lačno. Často sa pacient zobudí na bolesť práve v noci. Bolesť ustupuje po konzumácii jedla. Pacienti s vredom dvanástnika mávajú vyššiu telesnú hmotnosť. Bolesť sa môže propagovať pod pravý rebrový oblúk a tým napodobňuje ochorenie žlčníka.