MEDI Noviny 02. 09. 2023
Sezóna 1 - Epizóda 23
02.09.2023
Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:
- situácia v primárnej pediatrii je kritická,
- rezorty vnútra a zdravotníctva sa zaoberajú obnovením protialkoholických izieb, tzv. záchytiek,
- na panickú poruchu sa na Slovensku vlani liečilo 32 870 ľudí.
Situácia v primárnej pediatrii je kritická. Reálne v blízkej budúcnosti hrozí nedostupnosť zdravotnej starostlivosti o deti. Tvrdí to Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti. Upozorňuje na to, že k 30. júnu tohto roka vypovedalo zmluvy s poskytovateľmi ambulantných pohotovostných služieb viac ako 410 primárnych pediatrov. Podľa pediatrov výpovede boli a sú pre nich výrazne nevýhodným krokom, ale bolo to jediné gesto, ktoré primälo širokú verejnosť a politikov počúvať o katastrofálnej situácii v detských ambulanciách. Súčasne odmietli a zamietli špekulácie, že by výpovede boli kvôli ministrovi zdravotníctva Michalovi Palkovičovi. Primárni pediatri v prvom odkaze pre občanov opakujú, že reálne hrozí nedostupnosť zdravotnej starostlivosti o deti. Súčasný minister zdravotníctva a predseda vlády podľa nich docenili vážnosť situácie a venovali príprave záchranného balíka pre pediatriu potrebnú pozornosť a úsilie.
Zamestnanci pracujúci na Slovensku by mali byť chránení aj pri práci s reprodukčne toxickými faktormi. Tieto faktory totiž môžu nepriaznivo vplývať na pohlavné funkcie a plodnosť dospelých mužov a žien, ako aj na vývoj potomstva. Ministerstvo zdravotníctva preto vypracovalo návrh vyhlášky, ktorým sa má od budúceho roka zlepšiť ochrana zdravia zamestnancov pri práci s takýmito faktormi. Kritériá na kategorizáciu prác z hľadiska zdravotného rizika pre karcinogénne a mutagénne faktory sa tak majú doplniť o reprodukčne toxické faktory. Tieto faktory môžu byť príčinou nepriaznivých účinkov na pohlavné funkcie a plodnosť dospelých mužov a žien, na laktáciu žien, ako aj na vývoj potomstva.
Úhrnný trest deväť rokov väzenia v zariadení s minimálnym stupňom stráženia uložil samosudca Mestského súdu Bratislava I obžalovanému falošnému lekárovi zo zariadenia sociálnych služieb Iris Ivanovi B. Stotožnil sa tak s návrhom prokurátora, ktorý obžalovaného navrhol uznať za vinného z trestných činov poškodzovania zdravia a ohrozenia osôb možným šírením nákazlivej choroby. Ivan B. podľa obžaloby o sebe tvrdil, že je sekundárny paliatívny lekár alebo psychiater. V tejto súvislosti klientom svojvoľne ordinoval lieky, na ktoré neexistovali žiadne zdravotné indikácie. To minimálne v troch prípadoch viedlo k ich úmrtiu. Pokiaľ ide o spoluobžalovanú Vanessu P., vzhľadom na priznanie viny a to, že konala podľa pokynov Ivana B., jej prokurátor navrhol trest tri roky väzenia podmienečne odložený na dobu piatich rokov, s čím sa súd stotožnil. Obom obžalovaným zároveň uložil trest zákazu činnosti vykonávať činnosti ošetrovateľskej a opatrovateľskej služby na dobu piatich rokov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa na základe zmlúv s poskytovateľmi dopravnej zdravotnej služby zabezpečuje dlhodobo pre svojich poistencov prepravu medzi všetkými zdravotníckymi zariadeniami na Slovensku. Štátna zdravotná poisťovňa tak reaguje na vyjadrenie zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá uplynulý týždeň oznámila verejnosti bezplatnú prepravu pacientov na operáciu v Nemocnici Bory. Informovala o tom hovorkyňa VšZP Eva Peterová. Poisťovňa Dôvera vo svojej najnovšej kampani sľubuje pre svojich poistencov dovoz a odvoz na operácie v Nemocnici Bory. VšZP svojich poistencov ubezpečuje, že v prípade, ak to bude opodstatnené, prepravu z nemocnice aj do nemocnice uhradí aj VšZP, a to nielen do Nemocnice Bory. Ide totiž o zákonný nárok pacienta, ktorý všetky zdravotné poisťovne roky hradia. Podľa hovorkyne štátnej poisťovne doprava do nemocníc nie je výsadou jednej poisťovne.
Rezorty vnútra a zdravotníctva sa zaoberajú obnovením protialkoholických izieb, tzv. záchytiek. Prvé odborné stretnutie sa už uskutočnilo, rokovania majú pokračovať v septembri. Rezort zdravotníctva zdôrazňuje, že ide o tému, ktorá si vyžaduje komplexné riešenie. Rezort vnútra avizuje viac informácií k problematike po jesenných rokovaniach zástupcov ministerstiev, ako aj mestských a obecných polícií. Úvodné stretnutie sa uskutočnilo pred letnými prázdninami.
Obce s viac ako 500 obyvateľmi musia od začiatku septembra tohto roka do konca budúceho roka zabezpečiť na verejne prístupnom mieste automatický externý defibrilátor. Vyplýva to z novelizácie zákona o obecnom zriadení, ktorá nadobudla účinnosť od 1. septembra tohto roka. Pre každých 5 000 obyvateľov musia obce a mestá zabezpečiť na verejne prístupnom mieste dodatočný automatický externý defibrilátor. Do konca roka 2024 tak musí samospráva po Slovensku rozmiestniť takmer 2,1 tisíca defibrilátorov. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby je pritom od začiatku tohto mesiaca povinné zabezpečiť spravovanie centrálneho registra automatických externých defibrilátorov a uverejniť na svojom webovom sídle miesta, kde sa tieto prístroje nachádzajú. Minister zdravotníctva Michal Palkovič ešte koncom júna povedal, že rezort zdravotníctva nedisponuje rozpočtom, ktorý by finančne pokryl nákup automatických externých defibrilátorov pre väčšie obce. Finančné zdroje na ich nákup by podľa neho mala zabezpečiť samotná samospráva.
Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo na svojom webovom sídle novú výzvu na investície do prístrojového vybavenia nemocníc z Plánu obnovy a odolnosti. Týka sa zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti a je financovaná vo výške viac ako 53,8 milióna eur bez DPH. Cieľom je investovať do prístrojového vybavenia, čím sa zefektívni, zmodernizuje a zvýši kvalita poskytovanej ústavnej zdravotnej starostlivosti garantovaná optimalizáciou siete nemocníc. Finančné prostriedky môžu získať poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti. Rezort zdravotníctva upozorňuje, že jeden poskytovateľ môže predložiť aj viac žiadostí pre každé zdravotnícke zariadenie samostatne. Žiadať peniaze z tohto mechanizmu je možné aj na viac prístrojov, avšak na každý prístroj je potrebné zaslať osobitnú žiadosť. Svoje žiadosti môžu oprávnení žiadatelia zasielať do 28. novembra 2023, a to elektronicky, poštou alebo ju môžu priamo odovzdať v podateľni ministerstva zdravotníctva v Bratislave, a to najneskôr v deň uzávierky.
Záchranári budú mať od septembra viac času na odchod pri výjazdoch k pacientom, pri ktorých je potrebné použiť osobné ochranné pracovné prostriedky. Zatiaľ čo doteraz museli na výjazd vyraziť do dvoch minút, pri ohrození biologickým faktorom tri až štyri sa tento čas predĺži na desať minút. Takéto ohrozenie sa týka napríklad výjazdov za pacientmi s ochorením COVID-19. Vyplýva to z novely zákona o záchrannej zdravotnej službe, ktorá od 1. septembra nadobudne účinnosť.
Na panickú poruchu sa na Slovensku vlani liečilo 32 870 ľudí. Častejšie išlo o ženy. Vyplýva to z dát, ktoré TASR poskytli všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku. Všeobecná zdravotná poisťovňa v minulom roku zaznamenala 17 946 poistencov liečených na panickú poruchu. Išlo o 12 094 žien a 5 852 mužov. Na panickú poruchu sa minulý rok liečilo aj 11 056 poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera. Z nich bolo 3 299 mužov a 7 757 žien. Union zdravotná poisťovňa za vlaňajšok eviduje 3868 pacientov, ktorí sa liečili na panickú poruchu. Išlo o 69 percent žien a 31 percent mužov. Panická porucha patrí medzi neurotické alebo úzkostné poruchy. Typické pre ňu sú podľa Národného portálu zdravia opakujúce sa nápory záchvatovitej úzkosti. Tie sa podľa neho neobmedzujú na osobitú situáciu alebo okolnosti, ale sú nepredvídateľné.
Urgentná zdravotná starostlivosť pre obyvateľov Záhoria je zabezpečená. Zabezpečenie bolo komunikované so všetkými zainteresovanými stranami, a to Ministerstvom zdravotníctva SR, Univerzitnou nemocnicou v Bratislave, Nemocnicou Malacky, Nemocnicou Bory, Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby SR a Záchrannou zdravotnou službou v Bratislave. Univerzitná nemocnica v Bratislave podporila plánované fázovité spúšťanie prevádzky Nemocnice Bory a naďalej bude poskytovať starostlivosť o kriticky chorých zo Záhoria. Nemocnica Malacky počas predĺženého víkendu zabezpečí prevádzku ambulancií ústavnej pohotovostnej služby. Tiež je pre obyvateľov Záhoria zabezpečená od 1. septembra 2023 stanica Záchrannej zdravotnej služby so sídlom v Malackách a pokračuje činnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Urgentný príjem nemocnice Bory od 1. septembra od 7:00 hod. prijíma pacientov, ktorých privezie záchranná zdravotná služba zo spádovej oblasti Malacky, Záhorská Bystrica, Lamač a Devínska Nová Ves. Vzhľadom na to, že urgent v Nemocnici Bory bude do plnej prevádzky nabiehať postupne, ostáva pre pacientov do pondelka, 4. septembra 2023 k dispozícii ústavná pohotovostná služba v Nemocnici Malacky.