Syndróm zavrhnutého rodiča
Sezóna 1 - Epizóda 9
02.10.2023
Syndróm zavrhnutého rodiča (alebo niekedy nazývaný aj ako syndróm odmietnutého rodiča) je psychologický stav, ktorý sa môže vyskytnúť u detí, ktoré sa ocitnú v strede rozvodových sporov alebo konfliktov medzi svojimi rodičmi. Tento syndróm je charakterizovaný extrémnym a neopodstatneným odmietaním jedného z rodičov dieťaťom, pričom dieťa prejavuje veľmi negatívne emócie a postoj voči tomuto rodičovi, až do takej miery, že odmietne a nechce s ním nadviazať akýkoľvek kontakt.
Syndróm zavrhnutého rodiča bol prvýkrát opísaný americkým psychológom Richardom A. Gardnerom v 80. rokoch 20. storočia. Gardner tvrdil, že tento syndróm je výsledkom manipulácie druhého rodiča (tzv. zavrhnutého rodiča) na dieťa a je dôsledkom negatívnych komentárov alebo ovplyvňovania dieťaťa proti druhému rodičovi.
Podeľte sa o svoje vlastné skúsenosti: Ak ste svedkom alebo ste osobne zažili situáciu týkajúcu sa syndrómu zavrhnutého rodiča, môžete sa podeliť s psychológom o svoje pocity, emócie a reakcie. Tým umožníte psychológovi lepšie pochopiť vašu situáciu a individuálne potreby.
Hľadajte riešenia: Spýtajte sa psychológa na možnosti riešení a stratégie, ktoré môžu byť vhodné pre vašu konkrétnu situáciu. Zamerajte sa na to, čo môžete urobiť, aby ste podporili zdravý vzťah medzi dieťaťom a zavrhnutým rodičom.
Otvorte komunikáciu: Diskutujte o tom, ako sa môžete lepšie komunikovať s dieťaťom a s druhým rodičom, aby sa zlepšili vzťahy a pochopenie medzi všetkými zúčastnenými stranami.
Vyhľadajte odbornú pomoc: Ak situácia vyžaduje dlhodobú a komplexnú podporu, môže byť prospešné zvážiť odbornú pomoc od rodinného terapeuta, ktorý sa špecializuje na problémy súvisiace s rozvodom a rodinnými vzťahmi.
Identifikujte zdroje podpory: Spýtajte sa psychológa, aké zdroje podpory a informácií sú k dispozícii pre rodičov a deti, ktorí sa vyrovnávajú s podobnými problémami. Môžu to byť knihy, články, podporné skupiny alebo online fóra.
Zdôraznite dôležitosť detí: V diskusii o syndróme zavrhnutého rodiča nezabudnite zdôrazniť dôležitosť blaha dieťaťa. Snažte sa zamerať na to, čo je najlepšie pre vaše deti a ako ich podporiť v ich emocionálnom a psychologickom vývoji.
Dôležité je mať na pamäti, že riešenie problémov spojených so syndrómom zavrhnutého rodiča môže vyžadovať čas a trpezlivosť. Otvorená a empatická komunikácia so psychológom vám môže pomôcť získať lepšie porozumenie situácii a nájsť efektívne riešenia. Ak je to možné, zahrňte aj iné členov rodiny, ktorí by mohli byť zapojení do riešenia situácie, a spolupracujte na dosiahnutí zdravých a podporujúcich vzťahov vo vašej rodine.
Syndróm zavrhnutého rodiča je veľmi náročné zvládnuť, dôležitá je spolupráca všetkých zúčastnených strán a ochota zlepšiť vzťahy. Viac nám o tomto probléme porozprávala Doc. PhDr. PaedDr. Marta Zaťková, PhD..
Relácia vznikla v spolupráci s Psychológia Nitra - ambulancia klinickej psychológie.