Pozor na krv v moči
Sezóna 1 - Epizóda 9
15.05.2023
Je tu veľa príčin, ktoré môžu spôsobovať hematúriu:
- Močová infekcia
- Zväčšená prostata, prostatická infekcia
- Obličkové kamene alebo kamene močového mechúra
- Nádorové ochorenia močového mechúra, obličiek alebo močového traktu
- Lieky proti opuchom
- Poranenie obličiek
- Náročný tréning
Ak sa počas preventívnej prehliadky odhalí hematúria, je nutné vylúčiť hlavne závažnejšie možné príčiny jej vzniku, medzi ktoré zaraďujeme hlavne nádorové ochorenia. Tie síce hematúriu spôsobujú zriedkavo, no môžu byť život ohrozujúce.
Zafarbenie moču nemusí byť sú spôsobené len krvou, môžu to spôsobiť aj určité potraviny (červená repa, ostružiny), potravinárske farbivá alebo aj žlčové farbivá.
Najčastejšie onkologické ochorenia, ktoré môžu viesť k hematúrii
- Nádorové ochorenia obličiek - najčastejšie sa vyskytuje vo vyššom veku, nad 60 rokov, zo začiatku je bezpríznakové, neskôr sa objavujú príznaky ako je krv v moči, bolesť v oblasti obličiek a pod hrudníkom alebo opuchy a hmatné uzlíky v obličkovej oblasti.
Rizikové faktory - fajčenie, obezita, vysoký krvný tlak, pacient na dialýze.
Liečba - závisí od typu, veľkosti a rozsahu nádoru. Základná terapia je chirurgická, využíva sa kryoterapia, ablácia rádiofrekvenčnými vlnami, alebo embolizácia.
- Nádorové ochorenia močového mechúra - najčastejšie sa vyskytuje vo veku 50 – 70 rokov, výskyt pred 40 rokom je veľmi zriedkavý.
Hematúria predstavuje jeden z prvých príznakov tohto ochorenia. Hematúria býva typicky bezbolestná, so spontánnym začiatkom. Môže trvať krátkodobo a neskôr sa opakovane objaviť. Mimo to býva prítomné časté močenie, nutkanie na močenie alebo pálenie pri močení.
Neskôr môže viesť k výraznému úbytku hmotnosti, bolesti kostí, hlavne panvových a opuchy dolných končatín.
Najvýznamnejším rizikovým faktorom je fajčenie a práca v chemickom priemysle. Rovnako sa môžu spolupodieľať aj opakované infekcie močových ciest alebo ožarovanie, napríklad pri rakovine hrubého čreva.
V liečbe je nutné chirurgické odstránenie nádorovej masy metódou TURBT. Tkanivo sa následne odosiela na histologické vyšetrenie, podľa ktorého sa určí ďalší postup. Môže ísť o chemoterapiu, rádioterapiu alebo až totálne odstránenie močového mechúra.