Autizmus a logopédia
Sezóna 1 - Epizóda 9
27.06.2023
Autizmus je neurovývinové ochorenie. Ak sa narodí dieťa s autizmom, je to postihnutie na celý život. Nedá sa liečiť. Zásadne ovplyvňuje spôsob, akým deti vnímajú svet a ako komunikujú so svojim okolím. A práve v tejto svojskej komunikácii je priestor na návštevu logopedickej ambulancie, ktorá môže výrazne dopomôcť k vzájomnému pochopeniu. Čím skôr sa začneme odborne autistickému dieťaťu venovať, tým viac zvýšime úspešnosť ako-takej socializácie a zaradeniu sa do života.
U dieťaťa s autizmom je totiž takmer vždy výrazne narušená reč. Buď ju nepoužíva vôbec, alebo nefunkčne. Dozvieme sa, kedy môže rodič rozpoznať prvé črty autizmu a či je dôvod na obavu pri rozpoznaní len niektorých z nich. Autistické deti sa totiž nevedia hrať tak, ako tie zdravé. Častokrát nemajú záujem o predmety, nepoznajú ich použitie, nezapoja sa do hry. Ich záujem o predmet je často úzko vyhranený a v správaní sa vyskytujú stereotypy. Ako prebieha prvá návšteva logopéda, čo tam deti robia a ako prebiehajú terapie? Vedeli by ste sa správne prihovoriť autistickému dieťaťu? Čo možno očakávať, čo nerobiť a naopak, aké vhodné postupy použiť na uľahčenie komunikácie? Jednou z možností je aj využívanie zrkadlenia, čiže opakovanie správania dieťaťa, jeho pohybov alebo zapojenie sa k jeho spôsobu hry.
Komunikovať sa dá okrem verbálnej reči aj prostredníctvom rôznych pomôcok, ako sú napríklad obrázkové kartičky, rôzne symboly či nafotené aktivity, na ktoré vie dieťa ukázať. Komunikácia s autistami môže prebiehať aj pomocou farieb, hudby, vnemov či dotykov, treba však citlivo vnímať každého z nich, pretože koľko máme autistov, toľko máme druhov autizmu a jednotný návod zatiaľ neexistuje.
Relácia je pripravená v spolupráci s Ambulancia klinickej logopédie - Mgr. Lívia Hozlárová.