Klinická a radiačná onkológia - oddelenie
Sezóna 1 - Epizóda 21
14.06.2023
Radioterapia – liečba ionizujúcim žiarením, je poskytovaná vrámci špecializovaného medicínskeho odboru radiačnej onkológie. Na pracovisku dochádza k úzkej spolupráci medzi radiačným onkológom a fyzikom, ktorý presne vypočíta potrebnú dávku, ktorá má byť aplikovaná. Každý pacient je vysoko individuálny, u každého bude iný režim liečby. Najčastejšie sa stretávame s režimom, kedy je pacient ožarovaný každý deň a raz za týždeň dochádza k odberu krvi a kontrole onkologických parametrov na posúdenie účinosti liečby.
Liečba ionizujúcim žiarením patrí k základným možnostiam protinádorovej terapie. Pokrok radioterapie spočíva hlavne v zavedení vysokoenergetických a korpuskulárnych zdrojov žiarenia, čím sa dosiahli aj lepšie terapeutické výsledky.
Elektromagnetické žiarenie (žiarenie X alebo gamma) je produkováné v rontgenke alebo v uýchlovači elektrónov (betatróny, lineárne urýchlovače). Pre porovnanie, RTG prístroje produkujú žiarenie okolo 100 – 300 KeV, lineárne urýchlovače až 4 – 20 MeV a zároveň dosahujú väčší pomer hlbokej dávky k dávke povchovej, čo značne obmedzuje poškodenie zdravého tkaniva.
Relácia vznikla v spolupráci s Nemocnica AGEL Komárno