Ovčie kiahne
Sezóna 1 - Epizóda 7
12.06.2023
Ovčie kiahne, inak nazývané varicella, patria medzi typické detské infekčné vírusové ochorenia. Sú veľmi nákazlivé a prenášajú sa kvapôčkami, prenosom tekutiny z pluzgierov na osobu, prípadne prostredníctvom predmetov. Inkubačná doba býva zvyčajne 14 dní, ale rozpätie môže byť rôzne.
Ochorenie zvyčajne nastupuje zvýšenou teplotou a neskôr sa objavia prvé vyrážky, ktoré sú najskôr v podobe červených fliačkov. Vyskytujú sa hlavne na trupe, chrbte, vlasovej pokožke a neskôr postupujú aj na končatiny. Môžu sa však vyskytnúť hocikde na tele. Výnimkou nie je ani ústna dutina, či pohlavné orgány. Neskôr sa objavia vodnaté pluzgieriky, ktoré sa do pár hodín zmenia na chrastičky. Výsyp však trvá niekoľko dní a tak sa súčasne objavujú na tele všetky 3 formy vyrážok. Na ovčie kiahne neexistuje liek, terapia spočíva len v tlmení príznakov, akými sú napríklad teplota či svrbenie. Teplotu pri kiahňach znižujeme výlučne len liekmi s obsahom účinnej látky paracetamol!
Aj keď kiahne sú pomerne dobre zvládnuteľné najmä u detí, sú určité skupiny ľudí, u ktorých môžu spôsobiť väčšie riziká.Medzi ne patria napríklad tehotné ženy, deti tesne po pôrode, ktorých matka mala v tehotenstve ovčie kiahne, ľudia s oslabenou imunitou, či starší ľudia. Vedeli ste, že aj pásový opar je forma ovčích kiahní? Čo vravia lekári na návštevy počas výskytu kiahní, aby to mali ich deti "za sebou"? Vedeli ste, že existuje očkovanie proti ovčím kiahňam? Je lepšie ho absolvovať alebo sa prirodzene nakaziť? Na tieto otázky nám zodpovie pediater MUDr. Branislav Chrenka, MHA.