Kliešte
Sezóna 1 - Epizóda 25
06.06.2023
Lymská borelióza je choroba, ktorej pôvodcom je baktéria Borrelia burgdorferi a jej prenos na človeka spôsobujú kliešťe (čím sa radí medzi zoonózy). Baktéria sa vyskytuje v slinách kliešťa a jej prenos je pomerne rýchly. Lymská choroba sa prejavuje u človeka ako multisystémové zápalové ochorenie.
Choroba je endemická (bežne sa vyskytujúca) v severnej Amerike, Európe alebo Ázii pri čom samotný výskyt je ovplyvnený prítomnosťou jej vektora, čiže kliešťa. Jej názov je odvodený od mesta Lyme v USA.
Príznaky
- Malý vred (papula) v mieste uhryznutia
- Šíriace sa začervenanie okolo miesta uhryznutia a stred bledne
- Prítomnosť nešpecifických príznakov ako malátnosť , bolesť hlavy a svalov či horúčka
- Medzi neskoršie príznaky patrí bolesť kĺbov, tŕpnutie končatín i straty pamäte
Príčiny
Hlavným pôvodcom a vektorom Lymskej boreliózy sú kliešťe (Ixodes ricinus). Kliešť je aktívny od jari do jesene a v každom svojom vývojovom štádiu, je schopný prenosu ochorenia. V prírode sú typickými hostiteľmi hlodavce či vtáky, no človek predstavuje slepý článok cyklu, nakoľko ochorenie ďalej neprenáša. Aby bol prenos infekcie úspešný, musí byť kliešť prichytený v rozmedzí približne 12 hodín až niekoľko dní. Čas je nevyhnutný na pomnoženie Borelií v tráviacom trakte kliešťa.
Liečba
Hlavným spôsobom liečby je podanie antibiotík. Po nasadení liečby sa môže dostaviť Jarischova-Hexheimerova reakcia, dramatické zhoršenie stavu ako reakcia na veľký počet rozpadnutých mikróbov. Pri liečbe Lymskej boreliózy sa treba vyhnúť kĺbovým doplnkom, ktoré podporujú rast borélií. Dôležitá je aj prevencia, ktorá pozostáva z používania repelentov, vhodného oblečenia a dôkladná prehliadka po návrate z prírody.