Diastáza - fyzioterapia po pôrode
Sezóna 1 - Epizóda 16
01.06.2023
Diastáza je funkčný problém, pri ktorom dochádza k rozostúpeniu svalov brušnej dutiny v oblasti linea alba. Linea alba je spojivové tkanivo, do ktorého sa upínajú všetky svaly brušnej steny a prestupuje stredom cez celú dĺžku brucha a spája pravú a ľavú stranu svalov.
Cvičenie v rámci prevencie a terapie
V rámci prevencie je dôležité zamerať sa na cvičenia, ktoré podporujú aktiváciu brušnej steny. Takéto cvičenia je nutné vykonávať ešte pred pôrodom. Štúdie potvrdzujú, že opakované cvičenia zamerané na posilnenie svalov brušnej steny ešte pred otehotnením výrazne znižuje riziko vzniku popôrodnej diastázy. Zároveň pri jej vzniku dochádza k rýchlejšej regenerácii.
Bráničné dýchanie a aktivácia brušnej steny – poloha je v ľahu na chrbte, na mäkkej podložke, nohy sú pokrčené a chodidlá na podložke. Hlava a ramená sú voľné, v predĺžení chrbtice. Dlane sú priložené na rebrách pod prsníkmi a slúžia nám na kontrolu dýchania. Nasleduje nádych do brušnej dutiny, stena sa postupne rozpína, rebrá sa snažíme rozťahovať do strán. Hrudník sa snažíme mať stabilizovaný. Pár sekúnd je nutné v nádychu vydržať a postupne nasleduje výdych. Dýchanie plynule opakujeme.
Mostík – rovnako ako pri bráničnom dýchaní, poloha je na chrbte, kolená pokrčené a chodidlá na podložke. Ruky sú voľne položené pozdĺž tela. S nádychom dochádza súčasne k dvíhaniu panvy smerom k stropu. Brušné svaly sú pevné, v pozícii treba vydržať pár sekúnd. V pozícii je možné sťahovať aj gluteálne svaly (svaly zadku). S výdychom postupne stavec po stavci pokladáme chrbticu do podložky. Opakujeme.
Striedanie päta – podložka – začínajúca pozícia je na chrbte, nohy sú elevované v ostrom uhle nad podložkou. Medzi podložkou a chrbticou je dôležité, aby nebola medzera. Takto elevované nohy potupne pomaly striedavo pokladáme na zem, keď sa päta dotkne podložky, pomaly vraciame späť. Takto postupne striedame obe nohy a cvičenie opakujeme. Dôležité je mať spevnené brušné svalstvo.