Prevencia kolorektálneho karcinómu
Sezóna 1 - Epizóda 4
22.05.2023
Na Slovensku je druhým najčastejším typom rakoviny. Ide o multifaktoriálny chorobný proces, ktorého etiológia zahŕňa genetické faktory, environmentálne expozície (vrátane stravy) a zápalové zmeny tráviaceho traktu.
Invazívny kolorektálny karcinóm je ochorenie, ktorému sa dá predchádzať. Včasná detekcia prostredníctvom široko používaných skríningových programov je najdôležitejším faktorom v postupnom poklese kolorektálneho karcinómu vo vyspelých krajinách.
Tieto faktory môžu zvýšiť riziko vzniku kolorektálneho karcinómu:
- vek – riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka sa zvyšuje s vekom. Mladší dospelí môžu dostať rakovinu hrubého čreva, ale je to oveľa bežnejšie po dosiahnutí veku 50 rokov. Rakovina hrubého čreva a konečníka ale stúpa medzi ľuďmi mladšími ako 50 rokov a dôvod zostáva nejasný.
- rasa a etnická príslušnosť – diagnóza kolorektálneho karcinómu a úmrtia sú najvyššie medzi nehispánskymi Afroameričanmi. Tieto čísla sú tiež vyššie u amerických Indiánov, domorodých obyvateľov Aljašky a Židov východoeurópskeho a stredoeurópskeho pôvodu.
- anamnéza polypov alebo rakoviny – riziko je vyššie u tých, ktorí v minulosti mali kolorektálne polypy, najmä ak boli veľké, hojné alebo mali abnormálne, ale nerakovinové bunky (dysplázia). Riziko je tiež vyššie u pacienta, ktorý mal predtým kolorektálny karcinóm.
- niektoré zdravotné stavy – zápalové ochorenie čriev (IBD, vrátane ulceróznej kolitídy alebo Crohnovej choroby) trvajúce viac ako 8 rokov alebo diabetes mellitus typu 2 môžu zvýšiť riziko vzniku kolorektálneho karcinómu. Zdá sa, že syndróm dráždivého čreva (IBS) nie je spojený s vyšším rizikom.
- niektoré genetické syndrómy – zdedené ochorenie zvyšuje riziko tohto typu rakoviny. Patria sem Lynchov syndróm alebo polypózne syndrómy, ako je familiárna adenomatózna polypóza (FAP). Lynchov syndróm (HNPCC) je príčinou asi 6 % všetkých druhov rakoviny hrubého čreva. Vedci skúmajú, či iné génové mutácie, ako napríklad mutácie BRCA1 a BRCA2 spojené s rakovinou prsníka, môžu tiež zvýšiť potenciálne riziko vzniku kolorektálneho karcinómu.
- zdravotná anamnéza rodiny – ak iní členovia rodiny - hlavne prvostupňoví príbuzní (rodičia, súrodenci, deti) mali kolorektálny karcinóm alebo polypy, riziko vzniku kolorektálneho karcinómu je vyššie.
Aká je naozaj situácia na Slovensku v relácii Ordinácia s MUDr. Katarínou odpovedal MUDr. Andrej Orságh, odborný konzultant NOI pre Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka.