C61 Rakovina prostaty - diagnostika
Sezóna 1 - Epizóda 10
16.05.2023
Rakovina prostaty je typ nádorového ochorenia, ktoré postihuje prostatu, žľazu nachádzajúcu sa u mužov pod močovým mechúrom. Prostata je zodpovedná za produkciu niektorých zložiek semenného tekutiny. Rakovina prostaty sa vyvíja, keď bunky v tele začnú nekontrolovateľne rásť a vytvárajú malígnu (zhubnú) nádorovú masu v prostatickom tkanive.
Liečba rakoviny prostaty závisí od štádia ochorenia, veku a zdravotného stavu pacienta, ako aj od osobných preferencií. Medzi bežné metódy liečby patrí:
Pozorovanie (očakávajúce sledovanie): V niektorých prípadoch sa rakovina prostaty s nízkym rizikom môže len sledovať, bez aktívnej liečby. Lekár pravidelne monitoruje stav pacienta a podľa potreby zaháji liečbu.
Chirurgický zákrok: Prostatektómia je chirurgickým odstránením prostaty. Môže byť vykonaná otvoreným prístupom alebo laparoskopicky/roboticky asistovaným prístupom.
Radiačná terapia: Používa sa buď vonkajšia radiačná terapia, kde sa vysoké dávky žiarenia sústreďujú na prostatu, alebo vnútorná radiačná terapia (brachyterapia), pri ktorej sa zavedú rádiové zdroje priamo do prostaty.
Hormonálna terapia: Táto terapia sa používa na potlačenie produkcie mužských hormónov, ktoré podporujú rast rakoviny prostaty. Môže sa dosiahnuť buď chirurgickým odstránením varlat alebo použitím liekov na blokovanie hormónov.
Chemoterapia: Chemoterapia sa používa pri pokročilom štádiu rakoviny prostaty na zastavenie rastu nádoru alebo zmiernenie symptómov. Chemoterapia sa podáva buď vo forme tabliet alebo intravenózne.
Šanca na prežitie pri rakovine prostaty závisí od mnohých faktorov, vrátane štádia ochorenia v čase diagnózy, rýchlosti rastu nádoru, veku pacienta a reakcie na liečbu. Včasná diagnóza a liečba môžu zlepšiť prognózu. V niektorých prípadoch rakovina prostaty môže byť pomaly sa rozvíjajúcim nádorom s dobrými vyhliadkami na dlhodobé prežitie. V takých prípadoch môže byť piatyrčná prežívanosť vyššia ako 90%. Avšak v prípade agresívnejšieho alebo pokročilého štádia rakoviny prostaty môže prognóza byť horšia.
Pacient s rakovinou prostaty by mal byť pravidelne sledovaný a dodržiavať plán liečby odporúčaný lekárom. Včasná diagnostika a vyhľadanie vhodnej liečby môžu výrazne zlepšiť šance na úspešné liečenie a prežitie. Je tiež dôležité vedieť, že každý prípad rakoviny prostaty je individuálny a konkrétna prognóza bude závisieť od konkrétnych okolností každého pacienta.