Problémy svalov panvového dna
Sezóna 1 - Epizóda 3
15.05.2023
Problémy spojené s panvovým dnom, sú žiaľ, ešte aj dnes pre mnohé ženy tabu. Pritom sa jedná o veľmi rozšírený problém, ktorý je treba riešiť a rozhodne odporúčame dať pocity hanby bokom. V relácii sa na to pozrieme z hľadiska fyzioterapie a sprevádzať touto témou vás bude Mgr. Zuzana Kundakerová, gynekologická fyzioterapeutka.
Príčin vzniku ochabnutých svalov môže byť naozaj mnoho. K tým najčastejším patrí tehotenstvo, pôrod, zlé pohybové stereotypy, úrazy, operácie, stres, zápalové ochorenia, sedavý spôsob života, vek, hormóny, nadváha či neúmerná záťaž organizmu. Každá žena by mala vedieť, že tieto svaly zohrávajú dôležiú úlohu a majú výnamný vplyv na celkové zdravie. Je to podporný systém pre močový mechúr, močovú rúru, maternicu ale aj konečník. Taktiež sa tieto svaly podieľajú aj na celkovom držaní tela.
Mnoho žien má však oslabené svaly panvového dna a ani o tom nevedia. Ako možno zistiť, že nefungujú správne? Veľmi častým ukazovateľom môže byť napríklad bolesť chrbta, brucha, zlé držanie tela, únik stolice, inkontinencia či rôzne gynekologické problémy. Signalizovať ich môžu aj problémy s menštruáciou, bolestivý pohlavný styk či neschopnosť donosiť plod. Ak vás niečo z toh trápi, zbystrite pozornosť. Mnoho z nich sa dá totiž cieleným a správnym cvičením vyriešiť.
Okrem cvičenia je neoddeliteľnou súčasťou aj správne dýchanie. Napríklad ženy po tehotenstve nedýchajú správne kvôli rastúcemu brušku, kedy bránica nemala potrebný priestor na to, aby fungovala tak ako má. Taktiež väčšina dospelých ľudí má nesprávny dýchací stereotyp. Pri rehabilitácii svalov panvového dna je veľmi dôležitá skorá diagnostika, preto by ste nemali návštevu lekára či fyzioterapeuta s týmto zameraním príliš odkladať. Dobrou správou ale je, že aj s dlhotrvajúcejšími problémami si po správnom nastavení terapie viete pomôcť. Ako taká návšteva prebiaha a ako sa na ňu pripraviť sa dozviete vo videu.
Relácia vznikla v spolupráci s Regeneračné centrum Skalka.