MEDI Noviny 29. 03. 2025 (AD)
Sezóna 3 - Epizóda 11
29.03.2025
- Slintačka a krívačka nepredstavuje pre ľudí nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie
- Na Slovensku potvrdili prvý prípad osýpok v tomto roku.
- Pacienti by sa po operáciách mohli zotavovať rýchlejšie a s menším rizikom komplikácií.
Aj toto sú témy, ktoré sme dnes pre vás spracovali. Začínajú sa MEDI Noviny na televízii Doktor. Vitajte pri sledovaní pravidelného súhrnu správ zo zdravotníckeho rezortu.
Na Slovensku potvrdili prvý prípad osýpok v tomto roku. Ide o 16-mesačné dieťa z Bratislavy, ktoré ešte nebolo proti ochoreniu očkované. Ochorenie bolo importované zo zahraničia. Rodičia aj súrodenec dieťaťa zaočkovaní sú. "Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave zabezpečuje protiepidemické opatrenia a kontaktuje ďalších, ktorí boli v blízkosti osôb s potvrdeným ochorením. Osýpky sú vysoko nákazlivé ochorenie šíriace sa vzduchom, preto nemôžeme vylúčiť, že počet prípadov na osýpky môže ešte rásť," ozrejmila regionálna hygienička úradu Eva Fitzová. Úrady verejného zdravotníctva SR deklarujú, že venujú výskytu osýpok zvýšenú pozornosť a pozorne monitorujú epidemiologickú situáciu na Slovensku aj v okolitých krajinách. Hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová odporúča, aby sa ľudia pred cestou do zahraničia oboznámili s epidemiologickou situáciou v cieľovej destinácii a zvážili prevenciu vrátane očkovania. "Upozorňujeme, že každá osoba, ktorá cestuje do zahraničia a nie je kompletne zaočkovaná v rámci povinného pravidelného očkovania, je v riziku, že pri kontakte s chorým ochorie. Je dôležité, aby rodičia detí, ktoré neboli očkované v rámci pravidelného povinného očkovania, kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich očkovania," zdôraznila Červeňová. Výsledky kontroly pravidelného povinného očkovania k 30. augustu 2024 preukázali, že zaočkovanosť proti osýpkam na celoslovenskej úrovni v kontrolovaných ročníkoch narodenia nedosiahla požadovanú hranicu 95 percent. "Zaočkovanosť detí prvou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke v 15. až 18. mesiaci života v ročníku narodenia 2022 pre Bratislavský kraj dosiahla 93,9 percenta a v ročníku narodenia 2021 to bolo 94,1 percenta," priblížil úrad. Osýpky sú závažné detské vírusové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva. ÚVZ pripomína, že najúčinnejšou prevenciou proti osýpkam je očkovanie. "Prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka v piatom roku života. Deťom do ročníka narodenia 2015 (vrátane) sa druhá dávka vakcíny podáva v 11. roku života - dokončujú očkovanie ešte podľa pôvodnej schémy," doplnil úrad.
Opozičná strana SaS apeluje na ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby ministerstvo zdravotníctva pripravilo osvetovú kampaň k potrebe očkovania proti osýpkam. Podľa poslanca Národnej rady SR Tomáša Szalaya nemôže ministerstvo dovoliť, aby tému infekčných ochorení prevzali tzv. šarlatáni, ktorí spochybňujú účinnosť vakcín. Upozornil, že osýpky sú vysoko infekčné ochorenie. Ohrozené sú aj malé deti, keďže očkovanie sa začína až od 15. mesiaca veku.
Vláda zobrala na vedomie ústnu informáciu splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára o výsledkoch analýzy retenčných šarží vakcín proti koronavírusu. Odobrila aj doplnenie štatútu splnomocnenca. Urobila tak na stredajšom rokovaní 26. marca. Kabinet zároveň uložil ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi zriadiť pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov Úradu verejného zdravotníctva SR, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Národného centra zdravotníckych informácií, Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a Slovenskej akadémie vied. Tá má vypracovať odborné stanovisko a preskúmať možnosti potenciálnych opatrení v súvislosti s informáciou splnomocnenca o výsledkoch analýzy retenčných šarží vakcín proti ochoreniu COVID-19. Urobiť tak má do 31. júla a materiál má predložiť na rokovanie vlády. Kotlár má podľa uznesenia počas prípravy odborného stanoviska poskytovať pracovnej skupine plnú súčinnosť. Vláda takisto schválila doplnenie štatútu splnomocnenca. Novelizovaný dokument obsahuje jeho právomoci pri implementácii opatrení slúžiacich na ochranu dát spojených s pandemickými opatreniami, analýzou retenčných šarží vakcín proti ochoreniu COVID-19. Rovnako má „odborne spolupôsobiť pri procesoch spojených s nákupom hromadne používaných vakcín, ktoré sú realizované priamo Ministerstvom zdravotníctva SR, tak, aby boli vopred negociované aj náklady za likvidáciu nespotrebovaných vakcín výrobcom“. Rezortu zdravotníctva má poskytnúť súčinnosť pri príprave novely zákona o ochrane zdravia s cieľom spresniť definíciu pandémie. Kotlár má takisto spolupracovať na návrhu znenia poslednej revízie textu Medzinárodných zdravotných predpisov a na procesoch súvisiacich s preskúmaním odborných a právnych aspektov odmietnutia týchto predpisov s dôrazom na vyhodnotenie rizík pre Slovenskú republiku. Splnomocnencovi doplnený štatút dáva právomoc zúčastňovať sa na príprave zákona o Fonde na odškodnenie obetí očkovania na COVID-19. V súčinnosti s Ministerstvom hospodárstva SR sa má podieľať aj na preverení pripravenosti zásob Správy štátnych hmotných rezerv SR pre prípad ďalšej epidémie/pandémie.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ubezpečujú verejnosť, že slintačka a krívačka nepredstavuje pre ľudí nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie. Toto ochorenie patrí medzi epizootické nákazy, teda hromadné ochorenia zvierat. Riziko prenosu na človeka je nízke až zanedbateľné, a preto by nemalo byť považované za klasickú zoonózu – ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí. Toto ochorenie nijako nesúvisí s ľudskou chorobou ruky, nohy, ústa (siedma choroba), ktoré patrí medzi bežné vírusové ochorenie a postihuje predovšetkým dojčatá a deti. Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov, je bezpečná. Je potrebné vyhýbať sa konzumácii nepasterizovaného mlieka, mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka alebo tepelne nespracovaného, respektíve nedostatočne tepelne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat (čo je štandardnou požiadavkou, aby sme sa vyhli riziku vzniku ochorení z potravín). Nakupujte mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín. Vo všeobecnosti dbajte na dodržiavanie osobnej hygieny, dôkladne si umývajte ruky teplou vodou a mydlom po kontakte so zvieratami a živočíšnymi produktmi. Dôsledne dodržiavajte pokyny a odporúčania štátnych a odborných autorít, ktorých cieľom je ochrana verejného zdravia obyvateľov Slovenskej republiky.
Súčasný návrh prerozdelenia financií pre zdravotníctvo na tento rok je nedostatočný na pokrytie základných potrieb nemocníc a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ak nedôjde k navýšeniu zdrojov, reálnymi dôsledkami môže byť zvýšenie poplatkov pre pacientov a prepúšťanie zamestnancov v nemocniciach. Upozornila na to Asociácia nemocníc Slovenska. Prostriedky určené na ústavnú zdravotnú starostlivosť podľa nej nezohľadňujú reálne náklady nemocníc. Pre nemocnice združené v asociácii nie sú plánované finančné prostriedky dostatočné ani na pokrytie zvýšenia platov zdravotníkov, ktoré im vyplýva zo zákona. "To bude bezpochyby znamenať koniec sociálneho zmieru a prepúšťanie, pretože nemocnice nemajú ako inak zvýšiť svoje príjmy," podotkol prvý viceprezident ANS Igor Pramuk. Varuje, že sa tak predĺžia čakacie lehoty na vyšetrenia i zákroky v nemocniciach. Podobná situácia podľa ANS vznikne aj v ambulantnom sektore. "Poskytovatelia nebudú mať inú možnosť, ako kompenzovať nedostatok finančných prostriedkov zvýšením platieb pacientov," vysvetlila asociácia. Apeluje preto na rezorty zdravotníctva i financií, aby si uvedomili vážnosť situácie. Zabezpečené by podľa nej mali byť aj adekvátne kompenzácie legislatívnych zmien, ako sú napríklad transakčná daň či zvýšenie DPH. ANS dodala, že podporuje zavedenie platieb za výkon, ktoré môžu prispieť k efektívnejšiemu a spravodlivejšiemu financovaniu zdravotnej starostlivosti. "Je však nevyhnutné, aby tieto platby zohľadňovali reálne náklady," uzavrel Pramuk. Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania programovú vyhlášku týkajúcu sa plánu prerozdelenia financií pre zdravotníctvo na tento rok. Celkové výdavky verejného zdravotného poistenia sa očakávajú na úrovni 8,6 miliardy eur, z čoho 8,3 miliardy eur tvoria priamo výdavky na zdravotnú starostlivosť. Materiál bolo možné pripomienkovať do 17. marca. Na vydanie vyhlášky čakajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti i zdravotné poisťovne v súvislosti s rokovaniami o predĺžení zmlúv.
Pacienti by sa po operáciách mohli zotavovať rýchlejšie a s menším rizikom komplikácií. Ministerstvo zdravotníctva SR zavádza program ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), ktorého cieľom je skrátiť pobyt v nemocnici a znížiť počet opätovných prijatí. Konkrétne kroky zavádzania programu začala riešiť odborná pracovná skupina. "Zásadným cieľom programu je umožniť pacientom rýchlejšie zotavenie po operácii, čo znižuje chirurgické komplikácie a vedie tak k menšiemu počtu opätovných prijatí a ku kratšiemu pobytu v nemocnici," spresnil rezort. Došlo by tak podľa slov MZ k zlepšeniu výsledkov pacientov, k zníženiu nákladov a zvýšeniu efektivity zdravotnej starostlivosti. Ako uviedol rezort, prípravou strategického plánu pre celonárodnú implementáciu programu, vrátane štandardných postupov a analýzy financovania, sa bude zaoberať odborná pracovná skupina zriadená MZ. Členmi skupiny sú okrem zástupcov MZ aj zástupcovia odborných lekárskych spoločností, misie zdravia a zdravotnej poisťovne. "Naším cieľom je, aby každý pacient dostal kvalitnú starostlivosť a mohol sa čo najskôr vrátiť domov a späť do bežného života," poznamenal minister zdravotníctva Kamil Šaško. ERAS stojí podľa rezortu zdravotníctva na multidisciplinárnej tímovej spolupráci, v rámci ktorej môžu klinické tímy s využitím najaktuálnejších poznatkov efektívnejšie koordinovať svoje procesy starostlivosti. "Kľúčovou úlohou je aj aktívna participácia samotného pacienta. Všetko sa začína už v predoperačnom období kvalitnou prípravou, informovaním pacienta a snahou o zlepšenie jeho zdravotného stavu," špecifikoval rezort. Vďaka programu by sa mal pacient rýchlejšie zotaviť po operácii a samotná hospitalizácia skrátiť až o niekoľko dní. Malo by byť zároveň prítomných menej pooperačných komplikácií či vyššia dostupnosť operačných výkonov vďaka kratšej dobe hospitalizácie pacientov.
Ministerstvo zdravotníctva SR pokračuje v rokovaniach s držiteľom registrácie lieku Tibsovo. Počas 90-dňového obdobia, ktoré začalo plynúť od 25. februára, sa hľadá riešenie, ktoré by umožnilo kategorizáciu a úhradu lieku pre pacientov s akútnou myeloblastovou leukémiou (AML). Vyplýva to zo stanoviska, ktoré pre TASR poskytol komunikačný odbor ministerstva. "Zaradenie do zoznamu kategorizovaných liekov je možné predpokladať v najbližších mesiacoch a hradený by mal byť pacientom v predmetnej indikácii. Presné podmienky úhrady sú stále predmetom rokovaní," spresnil rezort. Dodal, že s držiteľom registrácie sa snaží dohodnúť nákladovo-efektívne podmienky pre systém verejných financií. Liek Tibsovo je určený na liečbu dospelých pacientov s novodiagnostikovanou AML s mutáciou IDH1, ktorí nemôžu dostávať štandardnú indukčnú chemoterapiu. Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve vydal 11. februára 2025 hodnotenie tejto indikácie, pričom na jeho základe bol držiteľ registrácie vyzvaný na uzatvorenie zmluvy o podmienkach úhrady. Odborníci v oblasti onkológie a diagnostiky minulý týždeň upozornili, že Slovensko zaostáva v dostupnosti inovatívnych terapií a diagnostiky, čo komplikuje realizáciu precíznej medicíny v onkológii. Poukázali tiež na pokrok v liečbe akútnej leukémie terapiou ivosidenibom (Tibsovo), ktorá v kombinácii s hypometylačnou látkou dokáže výrazne predĺžiť celkové prežívanie pacientov. Zdôraznili, že včasná kategorizácia inovatívnych liekov je kľúčová pri liečbe onkologických ochorení.
Odborníci z II. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava začali novú liečbu Parkinsonovej choroby. Nové terapeutické možnosti umožňujú kontinuálnu liečbu, ktorá môže pomôcť stabilizovať stav pacientov a lepšie zvládať príznaky ochorenia. "V Centre pre extrapyramídové ochorenia začali novú infúznu (pumpovú) liečbu s podkožným podávaním prekurzora dopamínu, ktorá je určená pre pacientov s pokročilou Parkinsonovou chorobou pod vedením Igora Straku," spresnila hovorkyňa s tým, že liečba predstavuje významný pokrok v možnostiach starostlivosti o pacientov. Ako poznamenala, na Slovensku s touto chorobou žije približne 20.000 pacientov, pričom táto terapia bola na Slovensku podaná prvýkrát. Podľa prednostu kliniky Petra Valkoviča ide o inovatívny prístup pre pacientov v pokročilých štádiách ochorenia, u ktorých už bežná liečba nemusí byť dostatočne účinná. "Je to obrovský prínos a ako som už niekoľkokrát zmieňoval, je dôležité pripomínať si všetky benefity vedecko-medicínskych pokrokov, obzvlášť v dnešnej dobe," doplnil riaditeľ UNB Alexander Mayer. Ako uviedol koordinátor pre infúzne terapie Centra pre extrapyramídové ochorenia II. neurologickej kliniky LF UK a UNB Straka, hlavnou výhodou terapie je zabezpečenie stabilných hladín dopamínu v mozgu, čo vedie k zníženiu výkyvov motorických a nemotorických príznakov a k zlepšeniu kvality života pacientov v pokročilom štádiu choroby. "Okrem toho umožňuje prispôsobovať liečbu individuálnym potrebám pacienta," konštatoval. Kopecká vysvetlila, že centrum pre extrapyramídové ochorenia sa dlhodobo venuje pokročilým modalitám liečby Parkinsonovej choroby, vrátane intestinálnych infúznych terapií a hlbokej mozgovej stimulácie. "Veríme, že zavedenie tejto terapie na Slovensku otvára nové možnosti pre pacientov s pokročilou Parkinsonovou chorobou a prispeje k rozšíreniu moderných liečebných postupov v oblasti neurológie," uzavrela vedúca centra Zuzana Košutzká.
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zaplatí v roku 2025 za hospicovú a paliatívnu starostlivosť svojich poistencov viac o 5,3 milióna eur. Ako uviedla, v nových limitoch pre predmetných poskytovateľov plne zohľadnila 130-percentné navýšenie ceny za lôžkodeň, o ktorom rozhodlo Ministerstvo zdravotníctva SR. "Nové finančné limity sme nastavili na najvyššiu možnú mieru. Zároveň však trváme na tom, že ako najväčší poskytovateľ zdravotnej starostlivosti musíme mať svoje náklady pod kontrolou a nebudeme doplácať na zmluvné politiky a spôsob vyjednávania ostatných poisťovní," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matúš Jurových. Podotkol, že za ústavnú hospicovú starostlivosť vlani VšZP zaplatila vyše tri milióny eur, pričom predpokladaná úhrada na tento rok vzrastie na viac ako 8,3 milióna eur. VšZP ozrejmila, že z celkového počtu 14 poskytovateľov k dnešnému dňu nepodpísalo zmluvy šesť z nich. "Štátna poisťovňa s nimi aktívne komunikuje a snaží sa nájsť konsenzus. Spomínaní šiesti poskytovatelia, ktorí odmietli podpísať dodatky, mali faktúry spracované podľa cenového opatrenia do piatich dní od doručenia oprávnených dávok podľa pokynov. VšZP dokonca pristúpila k preddavkom za január, aby sa predmetní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nedostali do finančnej tiesne," doplnila členka predstavenstva Denisa Slivková. Štátna zdravotná poisťovňa zdôraznila, že v žiadnom prípade nemá záujem ohroziť existenciu hospicov alebo obmedziť dostupnosť tejto starostlivosti. Opačné tvrdenia považuje za zavádzajúce. "VšZP v žiadnom prípade netrvá na tom, aby hospice využívali iba časť svojich lôžok. Naopak, poisťovňa nastavila limity na základe skutočnej produkcie týchto zariadení v rokoch, keď dosahovali najvyššie výkony," poznamenala. Zároveň deklaruje, že limity sú nastavené dostatočne a flexibilne tak, aby pokryli starostlivosť pre všetkých poistencov VšZP, ktorí ju potrebujú. Cenové opatrenia pre hospice sa od 15. januára upravili. Cena za jedno lôžko na deň sa zvýšila zo 100 na 230 eur, za výjazd mobilného hospicu zo 61 na 95 eur. Vyplýva to z opatrenia, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva.
Základným problémom je, že v spoločnosti vládne zážitková medicína. Druhým je kríza autorít, teda spochybňovanie odborníkov, ktorá je alarmujúca. Výsledkom je aj to, že duševné zdravie spoločnosti trpí. Na tlačovej konferencii v stredu 26. marca to uviedol predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a člen Slovenskej spoločnosti patológov Slovenskej lekárskej spoločnosti Michal Palkovič. „Zážitková medicína spočíva v tom, že ja som niekde počul, ja som niečo vyskúšal. A je to automaticky univerzálny fakt, že to musí fungovať na všetkých,“ skonštatoval Palkovič. Poukázal tiež na problém spojený s pretrvávajúcou krízou autorít. Odborníci vrátane súdnych lekárov i patológov robia rozhodnutia, ktoré vedia zdokladovať a odôvodniť, a za ktorými si stoja, pričom sa nebránia konzultáciám i diskusiám. Problémom však je, ak sa šíria nepravdivé, lživé, neoverené či ničím nepodložené informácie. Trpí tým duševné zdravie spoločnosti, a teda aj pacientov. Patológovia a súdni lekári odmietajú, že by napríklad zamlčiavali dôvody úmrtia počas pandémie COVID-19. Takéto tvrdenia považujú za zavádzajúce a lživé. Zdôrazňujú, že tak, ako pred pandémiou, tak počas nej i po nej postupovali vždy vedecky a odborne a vždy na ochranu verejného zdravia i každého pacienta. Sú pripravení na diskusiu s kýmkoľvek, kto o ňu prejaví záujem, svoju prácu vedia podložiť. Nesúhlasia však ani s kriminalizáciou lekárov, dôsledkom čoho je vážne narušenie vzťahu lekár - pacient. Následkom toho môže byť, že matky odmietajú akékoľvek očkovanie pre svoje deti, pričom môže ísť aj o iné významné infekčné ochorenia ako len koronavírus. „Situácie navodzujú nedôveru k lekárom a prijímanie alternatívnych možností liečby. To je neuralgický uzol, kde treba zasiahnuť,“ myslí František Štuller, zástupca výboru Slovenskej súdnolekárskej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti. Poukazuje na prípad úmrtia dieťaťa na čierny kašeľ v 21. storočí, ktoré nebolo očkované. Téme vakcín sme sa venovali aj v štúdiu Televízie Doktor s riaditeľom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, Romanom Dorčíkom.
Obsah dnešného súhrnu správ zo zdravotníckeho sektora sme týmto vyčerpali. Teším sa na vás opäť nabudúce pri ďalšom vydaní MEDI Novín na TV Doktor.