Čo s nespotrebovanými liekmi?
Sezóna 1 - Epizóda 2
07.03.2025
Množstvo pacientov sa po ukončení liečby ocitne pred otázkou – čo s nespotrebovanými liekmi? Niektorí ich odložia „na horšie časy“, iní ich jednoducho vyhodia do koša alebo spláchnu do toalety. Ani jedna z týchto možností však nie je správna a pri nesprávnom zaobchádzaní z liekových odpadom nám hrozí niekoľko rizík. Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že nespotrebované a exspirované lieky predstavujú ekologickú aj finančnú záťaž. Správna likvidácia je preto kľúčová pre ochranu životného prostredia, verejného zdravia aj verejných financií.
Kam teda so starými liekmi? Odpoveď je jednoduchá – do lekárne. Každá lekáreň na Slovensku má povinnosť prijať nespotrebované lieky. Nebezpečný liekový odpad sa následne z lekární dvakrát ročne zbiera a likviduje v spaľovni. Pri odovzdávaní liekov do lekárne si však treba dať pozor, pretože nie všetko, čo sa nachádza v domácej lekárničke, patrí aj do liekového odpadu.
Ako teda správne odovzdať lieky? Lieky treba do lekárne priniesť iba vo vnútornom obale – teda v blistri, sklenenej alebo plastovej fľaštičke, hliníkovej tube a podobne. Vonkajší obal a príbalový leták patria do papierovaného odpadu.
Čo lekárne nepreberajú? Lekárne nie sú povinné prevziať výživové doplnky, vitamíny, homeopatiká, zdravotnícke pomôcky, kozmetiku a ihly - okrem tých, ktoré sú súčasťou pôvodného balenia lieku.
Ihly, ktoré sú súčasťou balenia lieku je potrebné odovzdať osobitne do špeciálnej nádoby, ktorá je na to určená. Nikdy ich nezmiešavajte s ostatným liekovým odpadom.
Správna likvidácia liekov nie je len o čistote domácej lekárničky. Nesprávne zneškodnené lieky môžu mať vážne dôsledky na životné prostredie.
Ak sa lieky vyhodia do bežného odpadu alebo spláchnu do kanalizácie, ich účinné látky sa môžu dostať do pôdy, riek a podzemných vôd. Aj po prechode čističkami odpadových vôd sa do životného prostredia dostávajú rezíduá liečiv, ktoré môžu negatívne ovplyvniť ekosystém a zdravie ľudí aj zvierat.
A čo antibiotiká?Tu je problém ešte závažnejší. Keď sa antibiotiká dostanú do prostredia, podporujú vznik antibiotickej rezistencie. Baktérie v životnom prostredí kolujú medzi ľuďmi, zvieratami či pôdou. Ak sa takýmto spôsobom dostanú do kontaktu s antibiotikami, môžu si na ne vytvoriť odolnosť. To znamená, že ak sa takýmito baktériami niekto nakazí, liečba antibiotikami bude neúčinná.
Antibiotická rezistencia je dnes jednou z najväčších globálnych hrozieb pre verejné zdravie. Ak antibiotiká nebudú fungovať, môže sa stať, že aj jednoduché infekcie, ktoré dnes dokážeme ľahko liečiť, budú v budúcnosti smrteľné.
Ale nejde iba o antibiotiká. Vodné ekosystémy môžu negatívne ovplyvniť aj iné účinné látky ako napríklad hormóny či lieky určené na neurologické ochorenia.
Aj preto je dôležité, aby sme si všetci osvojili správne návyky nielen pri likvidácii liekov, ale aj pri ich zodpovednom nakupovaní a užívaní.