MEDI Noviny 15. 02. 2025 (AD)

Sezóna 3 - Epizóda 5

15.02.2025

  • Minister zdravotníctva Kamil Šaško má za sebou prvé 4 mesiace vo vedení rezortu zdravotníctva.

  • Všeobecná zdravotná poisťovňa uzavrela rok 2024 s kladným hospodárskym výsledkom. 

  • Paracetamolová výzva, šíriaca sa na sociálnych sieťach, môže mať vážne následky.

Dobrý deň, začínajú sa MEDI Noviny na televízii Doktor. Pravidelný súhrn správ zo zdravotníckeho rezortu. 

Prezident SR Peter Pellegrini v pondelok 10. Februára podpísal novú legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením. Zároveň vyzval vládu a zdravotníkov na spoluprácu v prospech pacientov. Ako zdôraznil: 

"Očakávam, že po splnení legislatívnych záväzkov sa spojí úsilie vlády a zdravotníkov pre lepšie zdravotníctvo. Pacienti musia pocítiť benefit zmeny čo najskôr.” Nová legislatíva prináša viaceré dôležité zmeny. Ruší sa trestné sankcionovanie za porušenie povinností počas mimoriadnej situácie a kritická nedostupnosť zdravotnej starostlivosti už nebude považovaná za mimoriadnu udalosť. Zákon tiež upravuje rozsah pracovného času zdravotníkov v nemocniciach na maximálnych 37,5 hodiny týždenne. Platové podmienky zdravotníkov sa zlepšia. Rušia sa znížené základné zložky miezd na roky 2025 a 2026. Od 1. marca 2025 vzrastú mzdy zdravotníckych pracovníkov o 9,66 % a v roku 2026 o ďalších 6,44 %. Ministerstvo zdravotníctva určí minimálne personálne normatívy pre nemocnice. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bude zverejňovať informácie o platbách DRG do 30 dní od ich doručenia zdravotnými poisťovňami. Legislatíva nadobudne účinnosť už dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov SR, s výnimkou zmien v základných mzdových zložkách, ktoré vstúpia do platnosti 1. marca 2025, a personálnych normatívov, ktoré začnú platiť od 1. januára 2026. 

Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško má za sebou prvé 4 mesiace vo vedení rezortu zdravotníctva. Svoje doterajšie pôsobenie zhodnotil na tlačovej konferencii 11. februára ako obdobie plné intenzívnej práce, odvážnych rozhodnutí a významných výsledkov. Najvýraznejším a najdôležitejším krokom bola dohoda s Lekárskym odborovým združením, ktorej predchádzalo navýšenie platov zdravotníkov o 112 miliónov EUR. Následne podľa dohody Národná rada SR schválila kľúčový balík zdravotníckych zákonov, čím sa zabezpečila stabilita zdravotníctva a ochrana pacientov. Týmto výsledkom sa podarilo odvrátiť výpovede lekárov a ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. „Mojou úlohou je sledovať každé jedno euro, ktoré do zdravotníckeho systému pritečie, aby slúžilo v maximálnej možnej miere v prospech pacienta,“ vyhlásil Šaško ešte pri svojom vymenovaní do funkcie ministra. Ďalej spomenul, že v súčasnosti prebieha historicky najväčšia výstavba a obnova nemocníc na Slovensku: „Z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti budujeme úplne novú nemocnicu v Banskej Bystrici a  Martine, v Poprade sa realizuje komplexná obnova a prestavba nemocnice. Modernizujeme aj ďalšie nemocnice a zdravotnícke zariadenia po celom Slovensku, čo výrazne zlepší kvalitu aj dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti vo všetkých regiónoch.“ Za uplynulé mesiace bolo zrealizovaných viacero krokov na zefektívnenie chodu ministerstva. Rezort zdravotníctva v rámci konsolidačných opatrení znížil počet zamestnancov o 10 %. Spustil prvú fázu centralizácie riadenia nemocníc. Do zdravotníctva v tomto roku poputuje naviac o miliardu EUR. Ďalších dodatočných 212 miliónov EUR z Plánu obnovy a odolnosti prispeje k modernizácii zdravotníckej infraštruktúry, čím sa zvýši počet nových alebo zrekonštruovaných nemocničných lôžok. Za kľúčovú považuje minister najmä prevenciu. 

V 21. storočí  odborníci na Slovensku stále nemajú k dispozícii komplexné dáta, na základe ktorých by nastavovali preventívne skríningové programy a vyhodnocovali ich účinnosť. Upozorňuje na to Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý na základe zistení navrhuje parlamentnému zdravotníckemu výboru zaviazať Ministerstvo zdravotníctva SR, aby mu predložilo akčný plán využívania skríningového registra, ako aj vybudovania strategického Národného onkologického skríningového centra s jednoznačným legislatívnym ukotvením a kompetenciami. Slovensko v prevencii onkologických ochorení dlhodobo zaostáva. Hoci od roku 2021 platí legislatíva pre národný skríningový register, ten nie je plne funkčný. Príkladom je skríning karcinómu hrubého čreva, ktorý v roku 2023 absolvovalo 52 % rizikovej populácie, namiesto odporúčaných 65 - 70 %. Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy upozornil, že chýbajúce dáta komplikujú tvorbu efektívnych preventívnych opatrení. Skorá diagnóza pritom nielen zachraňuje životy, ale aj znižuje náklady na liečbu. Podľa NKÚ Slovensko investuje do prevencie najmenej spomedzi krajín V4, priemerne len 1,21 % z výdavkov na zdravotníctvo. Napriek rastúcej tendencii preventívnych prehliadok zostáva cieľ 60 % pokrytia dospelých do roku 2030 výzvou. MZ SR v roku 2023 nezabezpečilo plné financovanie osvety skríningu onkologických ochorení. NKÚ preto žiada, aby sa zdravotnícke výdavky a ich využitie efektívne monitorovali, a aby ministerstvo zdravotníctva každoročne vyhodnocovalo preventívne programy včetne nákladov na včasné a neskoré zachytenie rakoviny. 

Z elektronicky predpísaných liekov, ktoré vlani vystavili lekári poistencom Dôvery, systém odhalil závažnú chybu v 136 000 prípadoch. Ako upozornil PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky, keď lekári recepty predpisujú na papier, prípadnú chybu nikto včas neodhalí. “Zo všetkých vystavených lekárskych predpisov poistencom Dôvery v roku 2024 bolo 97 percent vystavených elektronicky (20,4 milióna) a tri percentá na papieri (630.000)," uviedol Štepianský. Dodal, že pravdepodobne minimálne 4000 z celkového počtu papierových receptov bolo rovnako vystavených v rozpore zo zákonom. Poisťovňa zistila, že elektronický systém vlani zabránil predpísaniu 28.000 receptov, v ktorých mali lekári v úmysle predpísať poistencom nebezpečne vysokú dávku liečiva. "Elektronický systém však chybu v milisekunde odhalil a takýto recept nedovolil vystaviť," vysvetlil. Objasnil, že ďalších 85.000 receptov chceli lekári vystaviť duplicitne - nevediac, že rovnaký liek pacientovi v rovnakom čase už predpísal iný lekár. "A 23.000 receptov elektronický systém stopol preto, lebo pacienti mali daných liekov doma ešte dostatok," uviedol PR špecialista. Podotkol, že tieto chyby sa podarilo odhaliť vďaka tomu, že lekári lieky predpisovali elektronicky. Systém tiež podľa jeho slov predchádza falšovaniu receptov a zneužívaniu odcudzených pečiatok. Štepianský pripomenul, že papierový recept je opodstatnený len pri návšteve lekára v domácom prostredí, nefunkčnosti technických zariadení, alebo ak je to recept, ktorý vystaví lekár bez vlastnej ambulancie pre seba alebo pre svojich príbuzných. Ozrejmil tiež, že najčastejšie sa vlani na papierový recept predpisovali individuálne pripravované lieky, omamné a psychotropné látky druhej skupiny, vakcíny určené pre povinné očkovanie detí, lieky používané na dialýzu pacienta, či špeciálne lieky vopred schvaľované zdravotnou poisťovňou. Ako skonštatoval Štepianský, najväčší prínos elektronických receptov je, že zdravotná poisťovňa dokáže v krátkom čase skontrolovať správnosť vypísania receptu a upozorniť lekára na prípadné chyby.

Všeobecná zdravotná poisťovňa uzavrela rok 2024 s kladným hospodárskym výsledkom. Štátna poisťovňa tak zmenila predpokladanú stratu niekoľko desiatok miliónov eur na plusový výsledok, a to aj bez dodatočného dofinancovania sektora aj nad rámec rozpočtu a dopadu na dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacienta. VšZP plánuje v roku 2025 ďalší rozvoj služieb pre poistencov, vrátane rozšírenia preventívnych programov v línii národnej iniciatívy Misia zdravia, podpory skríningových programov a zlepšovania digitálnych služieb. 

Minister zdravotníctva Kamil Šaško chce riešiť prítomnosť rodičov pri hospitalizovaných deťoch. Nemocnice vyzval, aby umožnili rodičom zostať s deťmi aj nad rámec zákona, keďže ich prítomnosť znižuje stres malých pacientov a uľahčuje prácu zdravotníkom. Zdôraznil, že detskí pacienti majú špecifické potreby, vrátane emocionálnej podpory, a pocit osamelosti počas hospitalizácie môže negatívne ovplyvniť ich psychiku aj liečbu. Prítomnosť rodiča podľa neho urýchľuje uzdravenie. Šaško pripomenul, že právo detí na sprevádzajúcu osobu uznávajú aj medzinárodné dokumenty, no slovenské zákony ho riešia len čiastočne a často závisí od kapacít nemocníc. Rezort chce preto hľadať riešenia, ktoré by uľahčili rodičom pobyt v nemocnici s dieťaťom. Minister uviedol, že jeho poradca pripraví konkrétne návrhy vrátane legislatívnych zmien či usmernení. Ako príklad spomenul Česko, kde deti do šiestich rokov nemusia platiť poplatky za prítomnosť rodiča. Podľa Šaška by takýto prístup mal byť štandardom aj na Slovensku.

Centrum fetálnej medicíny v Nemocnici Bory úspešne vykonalo prvú vnútromaternicovú operáciu jednoplacentárnych dvojičiek na Slovensku. Tento náročný zákrok, ktorý sa doteraz robil len na menej ako 20 špecializovaných pracoviskách v Európe, prebehol v novembri v 23. týždni tehotenstva. Dôvodom bol transfúzny syndróm dvojčiat a zaostávanie rastu jedného z nich. Deti sa narodili v januári a aktuálne sú sledované na jednotke intenzívnej starostlivosti pre novorodencov, kde sa adaptujú na "normálne fungovanie" mimo maternice. Postupne ich plánujú pustiť domov, do ambulantnej starostlivosti. Ako vysvetlili, jednoplacetárne dvojičky zdieľajú spoločný krvný obeh, čo môže viesť k závažným komplikáciám, pri ktorých sa môže jedno z dvojčiat stať silnejšie ako druhé. V tomto prípade bolo nevyhnutné zasiahnuť v 23. týždni tehotenstva, aby sa predišlo fatálnym následkom. Tím odborníkov preto vykonal fetoskopickú laserovú abláciu spojok v placente, čím odstránil cievne prepojenia medzi plodmi a zabezpečil rovnomernejšie zásobovanie krvou. "Operácia prebiehala bez komplikácií a patologické cievne spojky v spoločnej placente boli tak kauzálne odstránené a liečené. Pacientka bola po 48 hodinách prepustená do pravidelnej ambulantnej starostlivosti našej ambulancie pre rizikovú tehotnosť. Plody samotný operačný výkon tolerovali dobre, pre bezpečnosť bola využitá aj vnútromaternicová relaxácia/znehybnenie plodov a úspešná operácia nám umožnila pokračovať v gravidite za prísneho sledovania plodov až do 32. týždňa tehotnosti," priblížil lekár špecialista v oblasti maternofetálnej medicíny MUDr. Martin Gábor. 

Paracetamolová výzva, šíriaca sa na sociálnych sieťach, môže mať vážne následky. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý varuje pred nekontrolovaným a nadmerným užívaním liečiva. Ozrejmil, že pri neliečenej otrave paracetamolom dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta. "Paracetamol je jedno z najrozšírenejších liečiv proti bolesti a horúčke. Nájdeme ho v širokom spektre voľnopredajných analgetík či antipyretík. Pri užívaní liekov s obsahom paracetamolu je však nutná opatrnosť a obozretnosť. Ako všetky lieky, aj tie s obsahom paracetamolu môžu spôsobovať nežiaduce účinky," upozornili odborníci. Varujú, že otrava paracetamolom je vážny stav. Medzi príznaky otravy patrí nevoľnosť, nechutenstvo, vracanie, potenie, ospanlivosť či apatia. "Pozor, otrava paracetamolom má aj tzv. bezpríznakovú fázu, keď dochádza k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku. Príznaky sa však zvyčajne po dvoch dňoch vrátia vo vyššej intenzite," podotkol ŠÚKL. Dodal, že otrava paracetamolom sa lieči v nemocnici na oddelení jednotky intenzívnej starostlivosti alebo na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení, kde je pacient pod neustálym dohľadom lekárov.

Predstavitelia opozičnej strany strany SaS podali v utorok 11. februára podnet na Generálnu prokuratúru SR pre poplatky vyberané Slovenskou komorou iných zdravotníckych pracovníkov. Tvrdia, že komora vyberá registračné a členské poplatky nad rámec zákona. SaS chce zároveň predložiť návrh zákona, ktorý by stanovil dobrovoľnosť registrácie a členstva v zdravotníckych stavovských organizáciách. "Zákon hovorí, že registrácia v komore je regulovaná sumou 13 eur a vedenie registra, každoročný poplatok je regulovaný maximálnou sumou 15 eur. Za to však tí, ktorí sú v Slovenskej komore iných zdravotníckych pracovníkov, čiže každý logopéd, liečebný pedagóg, laboratórny diagnostik a fyzik musia za registráciu zaplatiť 85 eur každý rok, inak im nebude vydané potvrdenie o registrácii a tým pádom nemôžu vykonávať svoje povolanie, čiže sú postavení pred voľbu - zaplatím a môžem ďalej pracovať, alebo nezaplatím a nemôžem svoje povolanie ďalej vykonávať," opísal situáciu poplatkov v Slovenskej komore iných zdravotníckych pracovníkov poslanec Tomáš Szalay s tým, že to označil za zneužívanie "slabších" ľudí v zdravotníctve. Rovnako poukázal na to, že suma registračných poplatkov v danej komore je vyššia ako tých členských. V tejto súvislosti vyzval na prehodnotenie prínosu stavovských organizácií v zdravotníctve.  Okrem zavedenia dobrovoľnosti poplatkov v stavovských zdravotníckych organizáciách chcú liberáli tiež iniciovať návrh zákona, ktorým by sa zrušil kreditový systém vzdelávania zdravotných sestier.

Pohybové a kognitívne rehabilitácie sú pre deti s neurologickými ochoreniami kľúčové. Novú perspektívu pre malých pacientov na Slovensku prináša unikátne zariadenie Nirvana, ktoré sa vďaka podpore Nadácie VÚB dostalo na Kliniku detskej neurológie LF UK a Národného ústavu detských chorôb. Virtuálna realita, ktorú Nirvana ponúka, zapája deti do rehabilitácie hravou a pútavou formou. V minulom roku bolo na klinike hospitalizovaných viac ako 900 detí a uskutočnených takmer 18-tisíc ambulantných výkonov. Odborníci upozorňujú na rastúce počty detí s neurologickými ochoreniami, ako sú detská mozgová obrna, autizmus, svalové ochorenia či vrodené poruchy hybnosti. Prednostka kliniky Miriam Kolníková zdôraznila, že pribúda detí s pôrodnými komplikáciami, ktoré by v minulosti neprežili, no dnes sa vďaka pokročilej novorodeneckej starostlivosti môžu rozvíjať, často s neurologickými problémami. Komplexná liečba, ktorá zahŕňa pohybové a kognitívne rehabilitácie, je pre týchto pacientov nevyhnutná. Vďaka podpore Nadácie VÚB získala klinika „zmyslovú miestnosť“ so špeciálne vyvinutou virtuálnou realitou. Zariadenie, overené v zahraničí, je efektívne pri rehabilitácii detí s nervosvalovými ochoreniami a u pacientov po úrazoch, keď je spolupráca s terapeutom často náročná. Podľa Kolníkovej Nirvana umožňuje zmyslovú a motorickú rehabilitáciu bez toho, aby ju deti vnímali ako rutinné cvičenie. Riaditeľ ústavu Peter Bartoň dodal, že zariadenie stimuluje deti cez hravé aktivity, napríklad hranie melódií pohybom po vysvietenej klávesnici, čo podporuje spoluprácu, pohyb aj diagnostiku. 

Obsah dnešného súhrnu správ zo zdravotníckeho sektora sme týmto vyčerpali. Teším sa na vás opäť nabudúce pri ďalšom vydaní MEDI Novín na TV Doktor. 

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Dodatočné súbory cookies používame na vykonávanie analýz používania webových stránok a na kontrolu účinnosti marketingových opatrení. Súhlas s používaním súborov cookies vyjadríte kliknutím na tlačidlo "Súhlasím".