Rakovina krčka maternice
Sezóna 1 - Epizóda 9
03.12.2024
Rakovina krčka maternice je štvrtým najčastejším onkologickým ochorením žien a druhou najčastejšou nádorovou chorobou mladých žien vo veku do 45 rokov. Ročne pribudne na Slovensku viac ako 600 pacientiek s touto diagnózou a približne 230 žien ochoreniu podľahne.
Našťastie, veľkej časti týchto prípadov môžeme predísť preventívnym očkovaním proti HPV infekcii. Preto bude decembrový diel relácie Onkoinfo venovaný nielen tomuto závažnému ochoreniu, ale aj jeho hlavnému pôvodcovi – HPV infekcii. Rakovina krčka maternice je jedna z mála preventabilných rakonín.
O prevencii vzniku rakoviny krčka maternice, o samotnom ochorení, jeho liečbe a prognóze rozpráva odborníčka z Národného onkologického ústavu MUDr. Lucia Kocová.
V relácii sa dozviete:
- Ako zvniká rakovina krčka maternice.
Prevažnú väčšinu prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje infekcia ľudským papilomavírusom (HPV), konkrétne jeho vysokorizkovými typmi. Druhov HPV vírusov je mnoho, pričom asi 12 až 14 z nich môže spôsobiť rakovinu. Len asi u 5 % nádorov krčka maternice nebola zistená aj HPV infekcia. Takéto rakoviny krčka maternice bez prítomnosti HPV infekcie sú teda raritné.
- Aké sú rizikové faktory rakoviny krčka maternice.
Najvýznamnejším rizikovým faktorom, okrem prebiehajúcej HPV infekcie, sú: fajčenie, znížená imunita, ktorú môže tlmiť napríklad liečba niektorých ochorení (tzv. imunosupresia), prípadne HIV infekcia. Rizikovými faktormi sú aj vyšší počet sexuálnych partnerov, dlhodobé užívanie antikoncepcie a vyšší počet pôrodov.
- Aké sú najčastejšie symptómy rakoviny krčka maternice?
Predrakovinové a včasné štádium rakoviny krčka maternice sa neprejavujú badateľnými príznakmi. Pokročilejšie štádium rakoviny sa prejavuje výtokom alebo krvácaním, typicky po pohlavnom styku alebo po námahe a to mimo menštruácie. Pokročilé štádiá sa môžu prejaviť bolesťou. Pri príznakoch by mali ženy okamžite spozornieť a urýchlene zájsť k lekárovi.
- Ako predchádzať rakovine krčka maternice.
Rakovine krčka maternice možno účinne predchádzať, nakoľko sa zväčša vyvíja postupne cez predrakovinové štádia, ktoré môžeme my gynekológovia zachytiť. Keď sa ochorenie zachytí v predrakovinovom štádiu a v tomto bode sa lieči, vtedy rakovina ani nevznikne, čo je obrovská výhoda. Keďže poznáme pôvodcu prevažnej väčšiny prípadov rakoviny krčka maternice – ktorým je HPV vírus – účinnou prevenciou je očkovanie. Očkovanie proti HPV infekcii patrí do tzv. primárnej prevencie. Sekundárnou prevenciou je skríning rakoviny krčka maternice. Je to cielené vyhľadávanie žien v populácii s rizikom prítomnosti predrakovinových zmien na krčku maternice, ktoré je vyhľadať, riešiť a tak predísť vzniku rakoviny krčka maternice.
- Ako prebieha preventívna gynekologická prehliadka.
Prehliadky prebiehajú raz ročne. Súčasťou tejto prehliadky je vykonanie skríningu rakoviny krčka maternice formou steru z krčka maternice. Na Slovensku sa robí ster formou cytologického vyšetrenia. V niektorých krajinách sa robí namiesto cytológie HPV testovanie, teda test na prítomnosť HPV infekcie. Cytologické vyšetrenie sa robí v intervale raz za tri roky, ak je cytológia negatívna. Ak je však cytológia pozitívna, postupuje sa zodpovednými kontrolami alebo ďalším riešením podľa nálezu. Cytológia je vyšetrenie, pri ktorom sa vykonáva ster z povrchu krčka maternice aj z jeho vnútra (kanála). Zotierajú sa povrchové alebo odlúpené bunky, ktoré sa následne v laboratóriu vyšetrujú. Sledujú sa zmeny biniek a patológ tieto zmeny klasifikuje. Ak je aj zmenená cytológia, to ešte neznamená, že žena má diagnózu rakoviny krčka maternice. Žena podľa nálezu podstupuje častejšie kontroly, niekedy je potrebná tzv. kolposkopia, prípadne sa odoberie vzorka tkaniva (tzv. biopsia). Ak je predrakovinové štádium závažnejšie, vykonáva sa chirurgický zákrok, tzv. konizácia.
- Kedy sa vykonáva konizácia a ako prebieha?
- Očkovanie prori HPV vírusom je zamerané na vysokorizikové typy HPV vírusov, ktoré najčastejšie spôsobujú rakovinu (sú to hlavne HPV16 a HPV18). Vakcína je preventívna, čiže znižuje riziko, že sa nakazíme vírusom. Ak už vírus máme prítomný, vakcína nepomáha odstrániť aktuálne prítomný vírus. Ideálne je podávať vakcínu u detí, ešte pred začiatkom pohlavného života, kedy sú imunitná odpoveď aj efekt očkovania najlepšie. Na Slovensku je vakcína plne hradená medzi 12. a 15. rokom. Očkovanie je prospešné aj u chlapcov, nakoľko HPV vírus spôsobuje aj iné druhy rakovín, ako sú rakovina penisu, konečníka alebo nádory hlavy a krku. Očkovaním chlapcov sa zároveň zníži celkový výskyt HPV vírusu v populácii.
- Má zmysel očkovanie proti HPV aj vo vyššom veku?
Samozrejme, čím v mladšom veku sa vakcína podá, tým je efektívnejšia. Paušálne sa odporúča vakcinácia do 26 rokov a po tejto vekovej hranici je to na individuálne odporúčanie. Efekt má očkovanie aj v tomto veku, pretože si tým znížime riziko nakazenia sa. Očkovanie sa napríklad odporúča aj ženám po konizácii, ktoré mali predrakovinové zmeny vyvolané HPV infekciou, aby sa ňou opätovne nenakazili. Zároveň treba dodať, že HPV infekciu nemáme po celý život. Väčšina ľudí sa infekcie HPV zbaví prirodzenou imunitou do dvoch až troch rokov. Preto je opodstatnené očkovanie proti HPV aj u ľudí, ktorí vírus HPV mali alebo majú. Od očkovania nemôžeme čakať, že nám pomôže s aktuálne prebiehajúcou infekciou, s tou nám pomôže len naša vlastná imunita. Avšak očkovanie ľudí chráni, aby po prekonaní HPV infekciu opäť nedostali.
- Aká je liečba rakoviny krčka maternice v závislosti od štádia ochorenia?
- Aká je prognóza 5-ročného prežívania pacientiek s rakovinou krčka maternice?
- Ako prebieha skríning rakoviny krčka maternice?
Odpovedá MUDr. Lucia Kocová
Relácia Onkoinfo vzniká v spolupráci TV Doktor a portálu onkoinfo.sk