F20 Schizofrénia
Sezóna 2 - Epizóda 12
04.11.2024
Schizofrénia je vážne duševné ochorenie charakterizované narušeným vnímaním reality, myslením, emóciami a správaním. Patrí medzi psychotické poruchy a často má chronický priebeh s pretrvávajúcimi alebo opakovanými príznakmi. Prejavuje sa rôznymi príznakmi, medzi ktoré patria:
Pozitívne príznaky – zahŕňajú halucinácie (často sluchové, napr. hlasy), bludy (falošné presvedčenia, ktoré nie sú v súlade s realitou) a dezorganizované myslenie alebo správanie.
Negatívne príznaky – prejavujú sa zníženou motiváciou, ochudobnením emócií, obmedzenou rečou alebo nezáujmom o sociálne kontakty. Tieto príznaky sú častokrát menej nápadné, ale výrazne ovplyvňujú kvalitu života.
Kognitívne príznaky – poruchy pamäte, pozornosti a schopnosti spracovávať informácie, čo môže sťažovať každodenný život, napríklad udržanie práce alebo zvládanie bežných úloh.
Príčiny a rizikové faktory
Presná príčina schizofrénie nie je úplne známa, no predpokladá sa kombinácia genetických, biologických a environmentálnych faktorov. K rizikovým faktorom patrí rodinná anamnéza psychotických porúch, komplikácie počas tehotenstva alebo pôrodu a niektoré psychologické stresory.
Liečba schizofrénie
Liečba schizofrénie je komplexná a väčšinou dlhodobá. Zahŕňa kombináciu farmakoterapie (antipsychotiká), psychoterapie a sociálnej podpory. Moderné lieky pomáhajú zvládať príznaky a minimalizovať ich návrat. Psychoterapia a rehabilitačné programy, ako aj podpora rodiny a komunity, sú kľúčové pre dlhodobé zvládanie ochorenia a zlepšenie kvality života.
Včasná diagnostika a liečba sú pri schizofrénii mimoriadne dôležité, pretože pomáhajú minimalizovať negatívny vplyv na sociálne fungovanie a zlepšujú prognózu pre pacienta.