MEDI Noviny 26. 10. 2024 (AD)
Sezóna 2 - Epizóda 43
26.10.2024
Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:
lekári sú pripravení do konca októbra podať hromadné výpovede.
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska zásadne nesúhlasí s návrhom na výrazné obmedzenie nároku na preventívne prehliadky.
Ministerstvo zdravotníctva SR zaradilo procedurálnu analgosedáciu do Katalógu zdravotných výkonov.
Lekári sú pripravení do konca októbra podať hromadné výpovede. Na Tlačovej konferencii to potvrdil predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Výpovede plánuje podľa jeho slov podať už viac ako 2400 lekárov z 32 nemocníc. Visolajský zdôraznil, že stále je čas vyriešiť tento problém za rokovacím stolom bez toho, aby vláda traumatizovala slovenskú spoločnosť. Lekárski odborári poukázali na to, že za posledný rok sa neriešili problémy v slovenskom zdravotníctve, ale len sa prehlbovali. Visolajský zároveň zdôraznil, že väčšiny lekárov, ktorí podali výpovede, sa šetrenie v rámci konsolidácie, nijako nedotkne. Týmto lekárom podľa predsedu nejde o výplaty, ale žiadajú, aby vláda a ministerstvo zdravotníctva riešilo ich požiadavky na zlepšenie situácie v zdravotníctve, a aby neprehlboval súčasný kolaps v tomto sektore. Ich hlavné požiadavky sú poriadok vo financovaní nemocníc a aby zdravotné poisťovne museli zaplatiť zdravotníckym zariadeniam náklady na adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Ďalej žiadajú navýšenie miezd sestier, dodržiavanie personálnych normatívov s trestnoprávnou zodpovednosťou vedenia nemocníc, zabezpečiť viac kvalitných slovenských lekárov, reformu vzdelávania lekárov, opravu optimalizácie siete nemocníc a rovnako žiadajú zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho podpísať konsolidačný balíček otvára podľa Lekárskeho odborového združenia zbytočný konflikt, ktorému sa odborári snažili vyhnúť. V ich stanovisku sa ďalej uvádza, že zodpovednosť za zdravotníctvo má minister a vláda. Zástupcovia lekárov odkázali, že by boli radi, aby vláda, ministri a prezident prichádzali s takými opatreniami, aby sa ozývali s nespokojnosťou finančné skupiny a nie nespokojní zdravotníci. Tí podľa vlastných slov dlhodobo žiadajú od vlády, aby riešila kolabujúce slovenské zdravotníctvo. Je podľa nich smutné, že vlády konajú len pod tlakom lekárskych výpovedí. Odborári vyjadrujú ľútosť nad rozhodnutím politikov rozdeliť zdravotníkov a porušiť dohodu medzi lekármi a vládou, ktoré podpísalo Lekárske odborové združenie a vláda v roku 2022. Táto dohoda konečne začala zlepšovať zlú personálnu situáciu v nemocniciach. Aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek odmieta akýkoľvek zásah do zákona venujúcemu sa odmeňovaniu zdravotníkov.
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska zásadne nesúhlasí s návrhom poslancov Národnej rady SR Františka Majerského a Petra Stachuru na výrazné obmedzenie nároku občanov Slovenska absolvovať preventívne prehliadky hradené z verejného zdravotného poistenia. Podľa lekárskej spoločnosti by schválenie návrhu rozvrátilo systém primárnej prevencie a zhoršilo dostupnosť a kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Uvedený návrh poslancov má obmedziť intervaly medzi preventívnymi prehliadkami na tri až šesť rokov, čo by podľa Spoločnosti všeobecných lekárov zvýšilo riziko vybraných ochorení a s tým súvisiace náklady na liečbu a hospitalizáciu. Návrh je podľa spoločnosti v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie a aktuálnou zdravotnou politikou Slovenska.
Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek bude pokračovať v tlaku na zvyšovanie miezd v sektore. Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré pre TASR poskytla predsedníčka združenia Monika Kavecká. Zopakovala, že Odborové združenie odmieta akýkoľvek zásah do zákona venujúceho sa odmeňovaniu zdravotníkov. Odborové združenie sestier pritom už skôr avizovalo, že v prípade zmien v zákone sú sestry pripravené podať výpovede z nadčasov. Zároveň upozornila, že mapovanie aktuálnej situácie s počtami sestier v 113 zdravotníckych zariadeniach na Slovensku ukázalo, že až 42 percent sestier bolo vo veku nad 50 rokov a ďalších 15 percent bolo vo veku 59 rokov a viac. Predsedníčka združenia dodala, že Preto sa rozhodli, že jedinou cestou, ako zvrátiť túto katastrofálnu situáciu v zdravotníckych zariadeniach, je pokračovať v tlaku na zvyšovanie miezd. Odborové združenie Sestier a Pôrodných Asistentiek sa neuspokojuje so súčasným stavom a pokračuje v boji za lepšie pracovné aj finančné podmienky pre sestry a pôrodné asistentky.
Rast miezd zdravotných sestier a pôrodných asistentiek nebude spomalený vládnou konsolidáciou verejných financií. Vo zverejnenom videu to zdôraznil minister zdravotníctva Kamil Šaško.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vo vzťahu k odmeňovaniu sestier a pôrodných asistentiek uvádza, že registruje a oceňuje prísľub ministra zdravotníctva Kamila Šaška. Ten verejne vyhlásil, že rast miezd sestier a pôrodných asistentiek ostane konsolidačným balíkom nedotknutý a dosiahne rast 9,6 %. Avšak na strane druhej v zmysle súčasne platného znenia zák. č. 578/2004 Z. z. je zrejmé, že pokiaľ nedôjde v čase do 31. 12. 2024 k jeho zmene, potom ostane verejný prísľub ministra nesplnený a mzdy sestier nedosiahnu avizovaný 9,6 % nárast od 1. 1. 2025. Vzhľadom na skutočnosť, že súčasná právna úprava miezd sestier a pôrodných asistentiek nie je v súlade s verejným prísľubom ministra zdravotníctva SR, Slovenská komora Sestier a Pôrodných Asistentiek plne rešpektuje aktivity odborových združení pôsobiacich v zdravotníctve smerujúce k tomu, aby bol zákon č. 578/2004 Z. z. upravujúci okrem iného aj odmeňovanie sestier a pôrodných asistentiek zmenený tak, aby jeho znenie zodpovedalo zneniu pred schválením konsolidačného balíka. Sestry a pôrodné asistentky majú mať možnosť dosahovať zlepšenie mzdových podmienok zákonným spôsobom.
Progresívne Slovensko vyzýva Šaška, aby zastavil chaos v trenčianskej nemocnici, ktorý spáchala Zuzana Dolinková. Na tlačovej konferencií opozičnej strany Progresívne Slovensko predseda Michal Šimečka vyhlásil, že pár dní po vymenovaní nového ministra zdravotníctva sa situácia nezlepšila, ale ešte zhoršila. Šimečka uviedol, že Kamil Šaško sa stihol už vyhrážať zdravotníkom a lekári stále podľa jeho slov zvažujú výpovede. Šimečka poukázal na to, že v súčasnosti Slovensku chýba 2-tisíc lekárov a 8-tisíc zdravotných sestier. Pripomenul, že premiér cez víkend hovoril, že rezort zdravotníctva patrí Hlasu, a on sa im do toho nechce starať. Podľa Michala Šimečku je toto jeho postavenie smutné.
Premiér Robert Fico plne podporil splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára pri jeho práci. Vláda SR prerokuje návrh jeho uznesenia týkajúci sa aj manažovania pandémie. Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR uviedol, že na stretnutí 23. októbra, sa “predseda vlády SR Robert Fico dohodol so splnomocnencom vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petrom Kotlárom, že na jednom z najbližších rokovaní vlády SR sa prerokuje návrh uznesenia.” Cieľom návrhu bude definovať postoje vlády SR k pokusom odobrať suverénnym štátom právo manažovať pandémie. Ďalším cieľom bude aj zmeniť štatút splnomocnenca vlády SR, aby sa posilnili jeho právomoci a aby mohol efektívnejšie naplniť poslanie úradu splnomocnenca. Taktiež uložiť konkrétne úlohy konkrétnym členom vlády smerujúce k získaniu všetkých relevantných informácií týkajúcich sa korupcie a nehospodárneho nakladania s finančnými prostriedkami použitými na nákup zdravotníckych pomôcok, vakcín, plošného testovania či prevádzkovanie mobilných odberových miest. Okrem toho tiež uložiť úlohu konkrétnym členom vlády podať príslušné trestné oznámenia na neznámeho alebo konkrétneho podozrivého. Kotlár ešte v utorok 22. októbra vyhlásil, že je pripravený vzdať sa funkcie, ak vláda neprijme jeho uznesenie.
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok nepovažuje výstavbu koncovej nemocnice v Bratislavskom Ružinove za reálnu. O téme sa plánuje rozprávať s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom. Minister to vyhlásil 23. októbra na tlačovej konferencii po rokovaní vlády. Šaško k téme zaujme stanovisko po preštudovaní štúdie uskutočniteľnosti, ktorú rezort nechal vypracovať. Podľa Eštoka by zároveň do úvahy pripadala aj príprava projektu koncovej nemocnice v Bratislave z rozpočtu iného rezortu. Spomenul, že časť peňazí pre ministerstvo obrany ide na civilné projekty. Zámer postaviť novú koncovú nemocnicu hlavného mesta v Ružinove v stredu komentoval aj minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker. Ten zhodnotil, že nevidí: “projekt novej národnej nemocnice v Ružinove ako reálny, vzhľadom na danú lokalitu a okolnosti, ktoré podmieňujú výstavbu takéhoto objektu v danej lokalite, ako je napríklad zbúranie existujúceho štadióna.” Svoj pohľad na vec tlmočil aj predsedovi Lekárskeho odborového združenia Petrovi Visolajskému. Zdôraznil, že netvrdí, že tento projekt v Ružinove nebude. Podľa Krajčího z hnutia Slovensko sa Smer a Hlas vždy snažili, aby štátne zdravotníctvo kolabovalo a spoločnosť Penta mala lukratívny biznis v zdravotníckom sektore.
Úhrada liekov podávaných v nemocniciach by sa mala meniť. Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje podľa zverejnenej predbežnej informácie novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Jej cieľom je úprava prehodnocovania liekov podávaných v nemocniciach tak, aby bola zabezpečená transparentnosť a predvídateľnosť súvisiacich procesov. To bude mať podľa rezortu následne vplyv na určovanie úhrady za poskytnutie týchto liekov. Novela by sa mala zamerať aj na mechanizmy zvyšovania transparentnosti a korektnosti cenotvorby, úpravu dokladovania európskych referenčných cien, zvýšenia zodpovednosti predkladateľov vo vzťahu k dátam uvádzaným v žiadostiach, či úprave mechanizmov pri vyraďovaní pomôcok a dietetických potravín z kategorizačných zoznamov.
Slovenská gastroenterologická spoločnosť víta rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré zaradilo procedurálnu analgosedáciu do Katalógu zdravotných výkonov. Táto zmena podľa jej predstaviteľov prichádza po viac než šiestich rokoch úsilia. Jej cieľom je zabezpečiť, aby utlmenie pacienta pri endoskopických vyšetreniach ako sú kolonoskopické a gastrofibroskopické vyšetrenia bolo štandardnou súčasťou poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Gastroenterológovia začínajú s účinnosťou od 1. novembra 2024 vykazovať analgosedáciu ako zdravotný výkon realizovaný počas náročných endoskopických výkonov a zároveň budú rokovať s poisťovňami o podmienkach úhrady tohto výkonu.
Očkovanie proti COVID-19 je dostupné aj u ambulantných lekárov od 15. októbra. Ministerstvo zdravotníctva SR upozornilo na to, že od polovice októbra 2024 majú ambulancie všeobecných lekárov pre dospelých, lekárov pre deti a dorast, ako aj špecializované ambulancie možnosť očkovať svojich pacientov proti ochoreniu COVID-19. Očkovať sa bude adaptovanou vakcínou Comirnaty JN.1 od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Rezort zdravotníctva chce týmto krokom zabezpečiť, aby bolo očkovanie čo najdostupnejšie, nielen vo veľkých mestách, ale aj v menších obciach. Do procesu očkovania sa zatiaľ zapojilo 88 ambulancií, pričom ďalšie majú možnosť pridať sa zaslaním emailu na adresu ockovanie.ambulant@health.gov.sk. Všetky typy ambulancií, ktoré majú záujem o túto vakcínu, musia mať uzatvorený zmluvný vzťah s rezortom zdravotníctva.
Union zdravotná poisťovňa upozorňuje na nízku účasť seniorov na preventívnych prehliadkach. Podľa štatistík poisťovne len tretina poistencov nad 65 rokov absolvuje preventívne prehliadky, hoci podľa zákona majú na ne nárok každé dva roky, darcovia krvi dokonca každý rok. Najnižšiu, 25 percentnú účasť zaznamenali v Nitrianskom a v Trnavskom kraji, zatiaľ čo najvyššiu, 36 percentnú účasť evidujú v Prešovskom kraji. Poisťovňa pripomína, že október, mesiac úcty k starším, je príležitosťou na zlepšenie ich zdravotného stavu. V štatistikách Union vidí výskyt podobných ochorení u mužov i u žien. Najviac poistencov Unionu vo veku nad 65 rokov sa lieči na hypertenziu, ide o takmer 20-tisíc žien a viac než 11-tisíc mužov. Najviac poistencov vzhľadom na poistný kmeň práve s vysokým krvným tlakom eviduje zdravotná poisťovňa v Prešovskom a v Košickom kraji. Druhým najčastejším dôvodom návštev u lekára sú metabolické poruchy, ktoré v roku 2023 postihli takmer 19-tisíc seniorov Unionu.