F31 Bipolárna porucha
Sezóna 2 - Epizóda 20
22.10.2024
Bipolárna porucha, tiež známa ako manicko-depresívna porucha, je chronické psychické ochorenie charakterizované výraznými a pravidelnými zmenami nálad. Tieto nálady oscilujú medzi dvoma extrémami: manickými epizódami(eufória, hyperaktivita, zvýšené sebavedomie) a depresívnymi epizódami (smútok, úzkosť, únava, znížená motivácia). Bipolárna porucha môže vážne ovplyvniť každodenný život a vzťahy. Liečbu tohto ochorenia poskytuje psychiater, ktorý zvyčajne predpisuje kombináciu liekov (stabilizátory nálady, antidepresíva) a psychoterapie na zmiernenie príznakov a stabilizáciu náladových výkyvov.
Prevencia vzniku bipolárnej poruchy je komplexným a náročným úsilím, pretože príčiny tejto poruchy nie sú úplne objasnené. Bipolárna porucha má často genetickú zložku, ktorú nie je možné ovplyvniť. Napriek tomu existujú niektoré opatrenia znižujúce riziko rozvoja bipolárnej poruchy:
- Zdravý životný štýl: Zahŕňa pravidelnú fyzickú aktivitu, vyváženú stravu a dostatok spánku.
- Techniky na zvládanie stresu: Efektívne stratégie zvládania stresu pomáhajú minimalizovať negatívny vplyv stresových situácií na duševné zdravie.
- Pravidelná starostlivosť o duševné zdravie
- Preventívne lekárske vyšetrenia: V prípade pozitívnej rodinnej anamnézy bipolárnej poruchy alebo iných duševných porúch je dôležité pravidelne navštevovať lekára a hovoriť o svojich obavách ohľadom duševného zdravia.
- Vyhýbanie sa rizikovým látkam: Vyvarujte sa zneužívaniu alkoholu a drog, pretože tieto látky narušujú náladu a provokujú epizódy bipolárnej poruchy.
Bipolárna porucha ovplyvňuje mnohé aspekty života, ale včasnou diagnostikou a správnou liečbou môžu pacienti dosiahnuť stabilnú náladu a kvalitný život. Je dôležité, aby sme sa starali o svoje duševné zdravie rovnako hodnotne ako o fyzické a v prípade výskytu príznakov bipolárnej poruchy včasne vyhľadali odborníka.