Znížená hladina železa v krvi
20.02.2024
Sideropénia alebo znížená hladina železa v krvi je v populácii veľmi častým nálezom a sprevádza množstvo ochorení. Železo je stavebnou látkou hemoglobínu a zároveň aj červených krviniek, jeho úlohou je väzba kyslíka na červené krvinky a transport kyslíka do orgánov. Okrem toho má aj množstvo iných funkcií, je súčasťou svalových buniek, enzýmov, ktoré sú zodpovedné za správne fungovanie organizmu. Zdravý človek má v tele približne 3-4 gr železa. Jeho nedostatok vedie postupne k zníženiu koncentrácie hemoglobínu a zníženiu počtu červených krviniek tzv. anémii alebo chudokrvnosti. Odporúčaný denný prijem železa u menštruujúcich žien je 18 mg, tehotná žena by mala prijať 30 mg železa denne. U mužov by mal byť denný príjem v priemere 10mg, u športovcov viac. V našej zemepisnej šírke je sideropénia častá najmä u žien vo fertilnom veku.
Príčiny
Nedostatočnú hladinu železa môžeme rozdeliť na 3 hlavné kategórie a to znížený príjem železa stravou, znížená absorpcia gastrointestinálnym traktom, strata krvi. Železo sa vstrebáva v časti tenkého čreva nazývaným duodenum, pri nesprávnej slizničnej funkcii tejto časti gastrointestinálneho traktu dochádza k zníženej absorpcii železa zo stravy. Príkladom daného ochorenia je celiakia alebo aj autoimunitné či infekčné zápaly žalúdka.
- Znížený príjem stravou
- Nízky príjem zo stravy u vegetariánov, vegánov, alebo u detí a dospelých pri málo pestrej strave
- Znížené vstrebávanie gastrointestinálnym traktom
- Celiakia, autoimunitná gastritída, infekcia Helicobacter pylori, po operáciách žalúdka a duodena
- Strata krvi alebo železa
- Krvácanie pri úrazoch, operáciách, menštruácia, kolorektálny karcinóm, tehotenstvo, dojčenie, žalúdkové vredy, krvácavé ochorenia ako von Wilebrandova choroba, hemodialýza, črevné parazity, nešpecifické črevné zápalové ochorenia
Príznaky
Znížená koncentrácia železa v krvi sa neprejaví hneď. Je to preto, lebo v tele sa nachádza zásobná forma železa nazývaná feritín. Pri nedostatku železa telo spočiatku využíva zásoby železa, v tomto štádiu anémia ešte nie je zachytená, pacient nemusí ale môže pociťovať únavu alebo dýchavičnosť pri fyzickej aktivite. V ďalšom štádiu už dochádza k nedostatku tvorby červených krviniek a poklesu ich koncentrácie, anémia je teda zachytená v laboratórnych parametroch. Pacient pociťuje typické prejavy anémie a to únavu, slabosť, malátnosť, bolesti hlavy, dýchavičnosť, bledosť kože a slizníc, pocit búšenia srdca, časté bývajú zápaly ďasien, pier. Ďalej sa môže vyskytnúť tzv. Pika syndróm, kedy pacient má chuť jesť nejedlé objekty.
Diagnostika
Sideropénia sa môže zachytiť náhodne pri preventívnych odberoch krvi alebo odbery sú realizované pri prítomnosti daných príznakov. Anémia pri nedostatku železa je tzv. mikrocytárna a hyporchrómna, čiže červených krviniek je málo a zároveň sú malej veľkosti a málo zafarbené červeným farbivom. Tento typický nález v odberoch krvi navedie lekára na podozrenie sideropénie. Na základe anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia sa rozhoduje o ďalších vyšetreniach a hľadaní príčiny. Pri podozrení na gastrointestinálne ochorenia sa vyšetruje stolica na okultné krvácanie a pristupuje sa k endoskopickým vyšetreniam ako gastroskopia a kolonoskopia.
Liečba
Pri diagnostike zníženej hladiny železa a zásob železa v krvi sa nasadzuje feroterapia čiže terapia železom aplikovaná v perorálnej alebo intravenóznej forme. Dôležité je zároveň liečiť vyvolávaciu príčinu nedostatku železa. Normalizácia hladiny hemoglobínu sa môže očakávať od 6 do 8 týždňov užívania liečby. Pri závažnej život ohrozujúcej anémii sa počas hospitalizácie volí transfúzia krvi konzervou erytrocytov. Dôležitou prevenciou je pestrá strava bohatá na železo. Potraviny obsahujú 2 formy železa, hémové a ne-hémové. Na hémové železo sú bohaté živočíšne potraviny ako červené mäso, vnútornosti, morčacie mäso, ryby, ale aj tofu, vajíčka. Ne-hémove železo je obsiahnuté v strukovine, listovej zelenine, sušenom ovocí. Avšak železo z rastlinných produktov máva nižšiu vstrebatelnosť z gastrointestinálneho traktu, absorbuje sa približne 10-15%. V poslednom čase sa potraviny fortifikujú čiže obohacujú o železo, príkladom sú cereálie, chlieb.