Exoftalmus
02.01.2024
Exoftalmus alebo proptóza označuje nadmerné vystúpenie očných buliev smerom dopredu z ich prirodzeného postavenia. Najčastejšie sa vyskytuje pri ochoreniach štítnej žľazy, ako sú Gravesova-Basedowa choroba a hypertyroidizmus.
Prejavy
Exoftalmus sa prejavuje nadmerným vystúpením jednej alebo oboch očných buliev z očných jamiek. Okrem toho, že tento prejav neželane ovplyvňuje výzor človeka, tak môže viesť k poškodeniu rohovky oka. Nadmerne vystúpené oko bráni úplnému zatvoreniu očných viečok, čo má dva hlavné následky. Očná rohovka je nedostatočne chránená pred vplyvom vonkajšieho prostredia (vzduch, vietor, prach) a zároveň je nedostatočne zvlhčovaná. Tieto faktory sa spolupodieľajú na rozvoji keratitídy (neinfekčný zápal rohovky), ktorý môže viesť až k vzniku ulcerácií na rohovke (zvredovateniu). Ďalej môže byť exoftalmus sprevádzaný pocitmi suchosti očí, pálením a bolesťou. Ak je vyvolávajúcou príčinou hypertyreóza, tak sa môžu objaviť: návaly tepla, chudnutie, nadmerné potenie, nervozita a ďalšie.
Príčiny
Hlavnou príčinou exoftalmu je nadmerná aktivita štítnej žľazy – hypertyreóza. Vedúcou príčinou hypertyreózy je Gravesova-Basedowa choroba. Ide o autoimunitné ochorenie, kedy dochádza k tvorbe autoprotilátok, ktoré napádajú nie len tkanivo štítnej žľazy, ale aj tkanivo nachádzajúce sa za očnou guľou. Zápalová reakcia vedie k zmnoženiu tohto tkaniva a vytlačeniu očnej gule smerom von z očnice. Ďalšími príčinami sú infekcie v oblasti očnej gule, poranenia so zakrvácaním za očnú guľu. Špecifickú skupinu tvoria nádorové ochorenia. V tejto oblasti sa najčastejšie stretávame s neuroblastómom vychádzajúcim z buniek nervového tkaniva. Ďalej sa môžu objaviť sarkómy, čo sú nádory zo spojivového tkaniva (svaly, tuk, cievy a iné).
Komplikácie
- Keratitída (zápal očnej rohovky).
- Ulcerácia rohovky (vredy na rohovke).
- Poruchy zraku.
- Útlak priľahlých nervových štruktúr.
Diagnostika
U pacienta trpiaceho exofltalmom je dôležité pátrať po vyvolávajúcej príčine. V anamnéze nás zaujímajú sprievodné symptómy, ktoré by mohli napovedať o hypertyréoze, ako návaly tepla, zvýšené potenie a iné. Dôležitý je aj časový údaj, a teda v akom časovom období došlo k protrúzii (vysunutiu) očnej gule. Vysunutie v priebehu dlhšieho časového obdobia môže indikovať hypertyreózu alebo nádorové ochorenie. Naopak náhly vznik protrúzie môže znamenať zakrvácanie v oblasti očnice alebo infekčnú príčinu. Absolvovanie očného vyšetrenia, ktoré posúdi zrakovú ostrosť, pohyblivosť očí, postihnutie očnej rohovky má v diagnostickom procese svoje miesto. V laboratórnom vyšetrení nás zaujímajú najmä zápalové markery a hladiny hormónov štítnej žľazy. Ak sa ukážu abnormality v hormónoch štítnej žľazy, ďalšiu diagnostiku vedieme týmto smerom, aby sme potvrdili alebo vylúčili hypertyréozu. Na vylúčenie nádorových príčin využívame zobrazovacie vyšetrenia – CT a MR.
Terapia
Liečba exoftalmu sa odvíja od vyvolávajúcej príčiny. V prípade infekcií sú to antibiotické kvapky. Úrazom spôsobené zakrvácanie do očnice môže vyžadovať extrakciu nahromadenej krvi, čo vedie k zlepšeniu stavu. Hypertyreóza sa lieči farmakologicky pomocou tyreostatík (lieky inhibujúce hormóny štítnej žľazy), a definitívne riešenie predstavuje chirurgické odstránenie štítnej žľazy (tyreidektómia). Liečba nádorov v oblasti oka je obvykle komplexná a je kombináciou chirurgického výkonu s chemoterapiou a rádioterapiou. V závažných prípadoch prerastania nádoru do oka je jedinou možnosťou enukleácia oka (odstránenie očnej gule). Okrem kauzálnej liečby príčin je dôležitá aj liečba podporná, ktorá spočíva v ochrane oka pred vysychaním pomocou umelých sĺz.