Nadúvanie (meteorizmus)
31.10.2023
Pocit nafúknutého brucha pozná každý z nás. Odborne mu hovoríme meteorizmus a je spôsobený zvýšeným obsahom plynu v črevách. Tvorba plynov v črevách je ich absolútne prirodzenou súčasťou, no ich sústavné zadržiavanie, či zvýšená tvorba spôsobuje spomínané nadúvanie, ktoré je nepríjemné a často aj bolestivé.
Tento príznak postihuje viac ženy, u ktorých sa môže vyskytnúť najmä pred menštruačným cyklom, ale aj v období tehotenstva. Nadúvanie však vie potrápiť aj novorodencov, ktorých tráviaci trakt sa adaptuje na materské mlieko, a tak to je aj u batoliat a malých detí, ktoré si musia zvyknúť na tuhšiu stravu.
Sprievodné prejavy
- stvrdnuté brucho
- bolesť (plyny rozširujú črevo)
- škvŕkanie / zvuky v bruchu
- kŕče v bruchu
- pocit plnosti
- nechutenstvo
- zápcha
- zvýšený odchod vetrov / grganie
Príčiny vzniku
Príčin vzniku nadúvania alebo plynatosti môže byť mnoho, je to najmä zlý životný štýl a teda nesprávne stravovanie, ale aj porucha tráviaceho traktu. Nesprávne stravovanie nespočíva len vo výbere nezdravých potravín, ale aj v príliš rýchlom jedení alebo v prejedaní sa.
Existujú aj všeobecne známe potraviny zvyšujúce tvorbu črevných plynov, ako sú strukoviny, potraviny s obsahom lepku, cibuľa, cesnak, karfiol či kapusta, ale aj vyšší príjem vyprážaných jedál a sladkostí.
Ďalším dôvodom vzniku meteorizmu v rámci stravovania môže byť aj tzv. aerofágia, teda nadmerné prehĺtanie vzduchu pri prijímaní potravy.
Obmedzenie týchto potravín však neodstráni plynatosť, pokiaľ sa jedná o funkčné či organické ochorenie čriev. Je potrebné si všímať opakovanie a dĺžku trvania problému.
Ochorenia súvisiace s nadúvaním:
- syndróm dráždivého čreva
- porucha konečníka
- refluxná choroba pažeráka
- ochorenie žlčníka, žlčových ciest
- ochorenie pankreasu
- zhoršená činnosť žalúdka
- vredy žalúdka
- Crohnova choroba
- celiakia
- laktózová intolerancia
- histamínová intolerancia
- ileus (nepriechodnosť čriev)
- žlčníkové kamene
- nádorové ochorenia
- parazitárne ochorenia
- ochorenia pečene, štítnej žľazy, obličiek
- nepoznaná cukrovka
Medzi iné príčiny vzniku meteorizmu môžme zaradiť aj stres, príjem alkoholu či fajčenie, ale aj po operáciách v procese hojenia, kedy nepriaznivo pôsobí napríklad nedostatočný pohyb pacienta, alebo účinok liekov.
Diagnostika
Návšteva lekára je odporúčaná najmä v prípadoch, ak sa jedná o opakované nadúvanie spojené s veľkými bolesťami a kŕčmi v bruchu, taktiež prítomnou zápchou, vracaním či hnačkou.
Diagnostika meteorizmu spočíva v základnom fyzikálnom vyšetrení (pohmat, poklop, posluch), laboratórnych vyšetrení z krvi a samozrejme na základe anamnézy, keďže je to veľakrát hlavne pociťované ako subjektívny pocit „balóna v bruchu“. Objektívne sa dá vyšetriť aj pomocou ultrasonografie, CT brucha alebo röntgenovým vyšetrením.
Liečba a prevencia
Nadúvanie je celkovo príznakom ťažšieho trávenia, preto je našim cieľom pri liečbe ho naštartovať. V prvom rade by sme mali pamätať na vyhradenie dostatočného času na jedenie, vo výbere potravín, aké konzumujeme a taktiež jesť radšej menšie porcie viackrát za deň (neprejedať sa). Pokiaľ sa nadúvanie po jedle opakuje pravidelne, môže sa jednať o celiakiu či intoleranciu.
Trávenie môže zlepšiť aj užívanie probiotík, keďže narušená črevná mikroflóra býva taktiež príčinou vzniku meteorizmu. K ďalším prospešným prírodným zázrakom patria bylinky ako je šalvia, rasca, fenikel, majorán, medovka, mäta, rozmarín, ale aj jablčný ocot. K zdravému tráveniu a celkovému pohybu čriev môžeme pomôcť aj inak – a to pravidelným pohybom.