Anafylaxia a anafylaktický šok
18.10.2023
Alergická, alebo anafylaktická reakcia je náhla príhoda, ktorá môže skončiť smrťou. Môže sa vyskytnúť aj u pacienta, u ktorého nebola predtým prítomná žiadna alergia. V rámci prednemocničnej starostlivosti nie je dôležité rozlíšiť, či ide o alergickú, anafylaktoidnú alebo anafylaktickú reakciu, ani nie je dôležité čakať na rozvoj príznakov. Nutné je v každom prípade začať liečbu čím skôr podľa prevažujúcich príznakov.
ALERGICKÁ REAKCIA – je to prehnaná alebo neprimeraná odpoveď organizmu na alergén. Môže ísť o bežne vyskytujúce sa látky v prostredí, ktoré za normálnych okolností nie sú pre človeka škodlivé.
ANAFYLAXIA – ide o ťažší stupeň alergie. Môže mať výrazný dopad na mnohé orgánové sústavy a zároveň prebieha intenzívnejšie ako alergia. Má zvyčajne genetický základ a reakcia prebieha cez imunoglobulíny typu IgE.
ANAFYLAKTOIDNÁ REAKCIA – podobá sa anafylaxii. Na jej vzniku sa na rozdiel od anafylaxie neuplatňujú protilátky skupiny IgE (imunoglobulíny). Látky typické pre reakciu sa vylučujú pomocou degranulácie žírnych buniek a bazofilov.
ANAFYLAKTICKÝ ŠOK – najťažšia forma anafylaxie, ktorá bezprostredne ohrozuje život. Ide o náhlu zmenu cirkulácie, dochádza k poruche prekrvenia a tým aj k zníženému okysličeniu tkanív a životne dôležitých orgánov.
Najčastejšie spúšťače anafylaxie:
- potraviny – orechy, vajcia, čokoláda, ryby, jahody, citrusy
- lieky – proti bolesti, transfúzia, kontrastné látky
- jedy hmyzu – včela, osa, sršeň
- antibiotiká – penicilíny, cefalosporíny alebo tetracyklíny
- anestetiká – lidokaín alebo prokaín
- kontaktné alergény – napríklad latex
- fyzikálne alergény – chlad/teplo
- pele burín, tráv a stromov
Príznaky
Prejavy anafylaktickej reakcie závisia od množstva a miesta uvoľnenia histamínu, od typu alergénu a aj od miesta vstupu alergénu do organizmu. V priebehu sekúnd až minút dochádza k vazodilatácii, teda rozšíreniu ciev a k zvýšenej permeabilite (priepustnosti). Plazma sa vo výraznej miere dostáva mimo ciev, čo vedie k „zahusteniu“ krvi (hemokoncentrácia), objem krvi je nižší (hypovolémia) a srdce začne kompenzovať tento stav tým, že začne rýchlejšie pracovať (tachykardia). Priedušky sa zúžia (bronchokonstrikcia), zvýši sa pľúcny cievny odpor a dochádza k dychovej nedostatočnosti. Prejavy môžeme rozdeliť podľa orgánových sústav:
- Dýchací systém – dráždenie na kašeľ, zachrípnutie, sťažené dýchanie, pocit prítomnosti cudzieho telesa, nádcha, typicky vodnatá, časté kýchanie.
- Tráviaci trakt – pocit na vracanie, vracanie, bolesti brucha pripomínajúce koliku, nutkanie na stolicu, hnačka.
- Koža a sliznice – červený výsev na koži alebo slizniciach, svrbenie, urtika (žihľavka), opuchy, nadmerné slzenie očí.
- Kardiovaskulárny systém – búšenie srdca, zrýchlený tep, nízky tlak, arytmie.
- Močovo – pohlavný systém – obličková kolika, sťahy svalstva maternice.
- Nervový systém – kŕče, poruchy vedomia, nepokoj, zmätenosť, poruchy správania.
Prvým prejavom bývajú najčastejšie zmeny na koži, ktoré sa manifestujú pocitom tepla v oblasti tváre, úst, hrudníka alebo dlaní a chodidiel. Typicky býva prítomné svrbenie, no ani to nemusí byť vždy prítomné. Rýchlo nastupuje pocit sťaženého dýchania, niekedy kašeľ alebo zachrípnutie. Prítomné môže byť aj sťažené prehĺtanie. Oči môžu byť červené a prítomné býva nadmerné slzenie.
Rozlišujeme dve fázy anafylaktickej reakcie:
- VČASNÁ FÁZA – do 60 minút. Napriek liečbe sa po jej odznení dostaví po 3 až 20 hodinách fáza oneskorená.
- ONESKORENÁ FÁZA – má podobné prejavy ako včasná fáza a oneskorené príznaky ustupujú do 24 hodín.
PREDLEKÁRSKA PRVÁ POMOC
Zahŕňa prvú pomoc pred príchodom posádky ZZS:
- Zastavenie prieniku potencionálneho alebo poznaného alergénu, ak to situácia umožňuje.
- Odstránenie žihadla, je nutné sa vyvarovať stláčaniu. Použiť lokálne chladenie miesta ľadom.
- Proti šoková poloha na chrbte na zemi, dolné končatiny zdvihnuté o 30 cm nad podložku. Ak je sťažené dýchanie tak zvolíme polohu v polo sede.
- Ak je zastavenie obehu – začíname KPR – kardiopulmonálnu resuscitáciu.
Ak je k dispozícii proti šokový balíček pre alergika, je nutné aplikovať EpiPen! (Adrenalín). Ide o automatickú injekciu, ktorá sa podáva pri alergickej reakcii. Pacient si ju sám dokáže aplikovať do stehna. Injekcia obsahuje štandardnú dávku adrenalínu a je na jedno použitie. Injekcia sa podáva pod 90° uhlom a 5 sekúnd sa pridrží a aplikuje sa dávka.
V nemocnici sa podáva ako prvé adrenalín cez žilový vstup, v prípade nedostatku času je možné ho podať aj do svalu. Najrýchlejšie účinok po aplikácii do svalu nastupuje po vpichu do ramena. Následne sa podávajú antihistaminiká a kortikoidy, ich efekt sa dostavuje za dlhší čas. Aplikuje sa kyslík a podľa potreby sa zabezpečuje umelá pľúcna ventilácia.
Ak sa u pacienta vyskytla alergická reakcia v akejkoľvek forme je dôležité konzultovať imuno-alergológa na zváženie ďalšieho postupu z dlhodobého hľadiska. Ak je to nevyhnutné a pacientovi hrozí anafylaktická reakcia pri opakovanom kontakte s alergénom, pacientovi sa predpíše EpiPen a inštruuje sa ako ho správne použiť. Najvhodnejšou prevenciou anafylaktického šoku je vyhýbať sa známym alergénom a ak je to nevyhnutné vždy nosiť so sebou predpísaný EpiPen.