Zapáchajúci moč
11.12.2024
Garant
MUDr. Magdaléna Remjarová

Zapáchajúci moč môže byť spôsobený infekciami močových ciest, dehydratáciou, potravinami alebo závažnejšími ochoreniami obličiek a pečene. Tento príznak vyžaduje konzultáciu s urológom alebo nefrológom.
Príčiny
- Dusíkaté splodiny - dusíkaté zlúčeniny, ako je napríklad amoniak, môžu spôsobiť výraznejší charakteristický zápach moču. Množstvo dusíkatých splodín v moči je do istej miery určené diétou a je vyššie u ľudí s vysokým príjmom dusíka, ktorý je prítomný v bielkovinách. Z tohto dôvodu môže moč silnejšie páchnuť ľuďom s vyšším príjem mäsa.
- Lieky - niektoré lieky spôsobujú zvláštny zápach moču, z tých bežných sa jedná najmä o penicilínové antibiotiká.
- Dehydratácia - koncentrovaný moč máva silnejší zápach, čo je dôvodom prečo o niečo výraznejšie páchne ranný moč. Podobné je to u pacientov trpiacich dehydratáciou.
- Močové infekcie - páchnuci tmavý moč pomerne často sprevádza infekcie močových ciest. Okrem zmeny vzhľadu a zápachu moču býva prítomné pálenie a rezanie pri močení.
- Cukrovka 1. typu - neliečená (alebo nedostatočne liečená) cukrovka 1. typu môže spôsobiť charakteristický zápach moču, ktorý je spôsobený prítomnosťou acetónu. Acetón je okrem toho vydychovaný a spôsobuje zápach z úst.
- Zlyhávanie obličiek - u pacienta s chronickým zlyhaním obličiek sa môže niekedy meniť zápach moču a udáva sa, že moč páchne "myšinou". Zápach je pre neznalého dosť ťažko popísateľný, ale kto ho raz cítil, tak vie, o čom hovorím.
Fenylketonúria – ide o relatívne vzácne vrodené ochorenie, ktoré je spojené s poruchou metabolizmu aminokyseliny fenylalanín. Moč detí s neliečenou fenylketonúriou nepríjemne ostro zapácha, pretože je v nej prítomná zlúčenina fenylpyruvát. Viac o fenylketonúrii nájdete v príslušnom článku.