Polakizúria (časté močenie)
29.11.2024
Polakizúria označuje zvýšenú frekvenciu močenia, pričom celkový objem moču počas dňa nie je zvýšený, len množstvo na jedno močenie je menšie. Ide o symptóm rôznych stavov, ako sú infekcie močových ciest, dráždivý močový mechúr, alebo môže byť prejavom úzkosti či cukrovky. Diagnostika zahŕňa analýzu moču, ultrazvuk močových ciest a ďalšie testy podľa potreby. Liečba je zameraná na odstránenie základnej príčiny.
Príčiny:
- infekcie močových ciest
- pohlavne prenosné choroby
- diabetes mellitus
- diabetes insipidus
- hyperaktívny močový mechúr
- roztrúsená skleróza
- Parkinsonova choroba
- benígna hyperplázia prostaty
- nádory močového mechúra
- stres a úzkosť
- nadmerný príjem tekutín
- konzumácia alkoholu, kofeínu alebo dráždivých potravín
Diagnostika:
Diagnostika polakizúrie začína podrobnou anamnézou, ktorá zahŕňa otázky o frekvencii močenia, objeme moču, pridružených príznakoch, životnom štýle a užívaní liekov. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie so zameraním na brucho, oblasť obličiek a panvy. Základom je analýza moču, ktorá zisťuje prítomnosť infekcie, krvi, bielkovín alebo glukózy. V prípade podozrenia na infekciu sa vykonáva kultivácia moču na identifikáciu patogénu. Zobrazovacie metódy, ako ultrasonografia obličiek a močového mechúra, sa využívajú na odhalenie anatomických abnormalít alebo močovej retencie.
Terapia:
Pri infekciách močových ciest sa nasadzujú antibiotiká na eradikáciu patogénu. Ak je príčinou hyperaktívny močový mechúr, používajú sa antimuskariniká alebo beta-3 agonisty na uvoľnenie svalstva mechúra. Pri benígnej hyperplázii prostaty u mužov môžu pomôcť alfa-blokátory alebo chirurgická intervencia, ako je transuretrálna resekcia prostaty. Ak je polakizúria dôsledkom metabolických porúch, napríklad cukrovky, zameriava sa liečba na kontrolu glykémie. Súčasťou liečby sú aj režimové opatrenia, ako je obmedzenie príjmu kofeínu, alkoholu a dráždivých potravín, či nácvik močového mechúra na zlepšenie kontroly močenia.