Dehydratácia
24.08.2023
Dehydratácia je stav, ktorý vzniká pri nadmernej strate tekutín alebo ak je znížený príjem tekutín a telo tým pádom nemá dostatok vody na správnu funkciu organizmu. Dehydratácia sa môže vyskytnúť u každého ale je špeciálne nebezpečná u malých detí a u seniorov. Najčastejšia príčina dehydratácie u malých detí závažné vracanie alebo hnačka. Starší ľudia majú znížený objem tekutín v tele a zároveň nepociťujú dostatočný smäd. Ku vzniku dehydratácie prispievajú aj lieky, ktoré užívajú.
Príznaky
Smäd nie je vždy spoľahlivým včasným indikátorom dehydratácie. Mnohí ľudia, najmä starší dospelí, nepociťujú smäd, kým už nie sú dehydrovaní. Preto je dôležité zvýšiť príjem vody počas horúčav alebo keď ste chorí.
Príznaky sa môžu líšiť aj podľa veku:
- dojčatá a malé deti:
- suchý jazyk a sliznice
- žiadne slzy počas plakania
- suché plienky po 3 hodinách
- vpadnuté oči a líca
- vpadnutá fontanela - mäkké miesto na lebke
- podráždenosť
- dospelí:
- extrémny smäd
- nižšia frekvencia močenia
- tmavo zafarbený moč
- zmätenosť
- časté závraty
- únava
Príčiny
Niekedy dochádza k dehydratácii z jednoduchých dôvodov: nedostatočný pitný režim, zaneprázdnenosť, choroba, zhoršený alebo žiaden prístup k čistej pitnej a bezpečnej vode, pri cestovaní, turistike alebo kempovaní, alebo v krajinách s horším prístupom k vode.
Ďalšie príčiny dehydratácie zahŕňajú:
- vracanie, hnačky - ťažká, akútna hnačka - to znamená hnačka, ktorá sa objaví náhle a prudko - môže spôsobiť obrovskú stratu vody a elektrolytov v krátkom čase. Ak máte vracanie spolu s hnačkou, strácate ešte viac tekutín a minerálov.
- horúčka - vo všeobecnosti platí, že čím vyššiu máte horúčku, tým viac môžete byť dehydrovaný. Problém sa zhoršuje, ak máte okrem hnačky a vracania aj horúčku.
- nadmerné potenie - pri potení strácate vodu. Ak vykonávate intenzívnu aktivitu a nenahrádzate tekutiny za pochodu, môžete sa dehydratovať. Horúce a vlhké počasie zvyšuje množstvo potenia a množstvo tekutín, ktoré strácate.
- nadmerné močenie - môže byť spôsobené nediagnostikovaným alebo nekontrolovaným diabetom. Niektoré lieky, ako sú diuretiká a niektoré lieky na krvný tlak, môžu tiež viesť k dehydratácii, vo všeobecnosti preto, že spôsobujú, že budete viac močiť.
Rizikové faktory
Dojčatá a deti - najpravdepodobnejšia skupina, u ktorej sa vyskytne silná hnačka a vracanie. Dojčatá a deti sú obzvlášť náchylné na dehydratáciu. Tým, že majú väčší povrch tela ako objem, strácajú tiež vyšší podiel tekutín v dôsledku vysokej horúčky alebo popálenín. Malé deti vám často nevedia povedať, že sú smädné, ani sa nevedia napiť.
Starší dospelí - ako starnete, zásoby tekutín v tele sa zmenšujú, vaša schopnosť šetriť vodou sa znižuje a pocit smädu sa stáva menej akútnym. K týmto problémom sa pridružujú chronické ochorenia ako cukrovka a demencia a užívanie niektorých liekov. Starší dospelí môžu mať tiež problémy s pohyblivosťou, ktoré obmedzujú ich schopnosť získať vodu pre seba.
Ľudia s chronickými ochoreniami - nekontrolovaný alebo neliečený diabetes vás vystavuje vysokému riziku dehydratácie. Ochorenie obličiek tiež zvyšuje vaše riziko, rovnako ako lieky, ktoré zvyšujú močenie. Dokonca aj keď máte nádchu alebo bolesť hrdla, budete náchylnejší na dehydratáciu, pretože je menej pravdepodobné, že budete mať chuť jesť alebo piť, keď ste chorí.
Ľudia, ktorí pracujú alebo cvičia vonku - keď je horúco a vlhko, zvyšuje sa riziko dehydratácie a chorôb z horúčavy. Je to preto, že keď je vzduch vlhký, pot sa nemôže odparovať a ochladiť vás tak rýchlo ako zvyčajne, čo môže viesť k zvýšeniu telesnej teploty a potrebe väčšieho množstva tekutín.
Komplikácie
Tepelné poranenie - ak nepijete dostatok tekutín, keď intenzívne cvičíte a intenzívme sa potíte, môžete skončiť s tepelným zranením, ktorého závažnosť sa pohybuje od miernych kŕčov z horúčavy až po vyčerpanie z tepla alebo potenciálne život ohrozujúci úpal.
Problémy s močením a obličkami - dlhodobé alebo opakované záchvaty dehydratácie môžu spôsobiť infekcie močových ciest, obličkové kamene a dokonca aj zlyhanie obličiek.
Záchvaty - elektrolyty – ako draslík a sodík – pomáhajú prenášať elektrické signály z bunky do bunky. Ak sú vaše elektrolyty v nerovnováhe, bežné elektrické správy sa môžu pomiešať, čo môže viesť k mimovoľným svalovým kontrakciám a niekedy k strate vedomia.
Šok s nízkym objemom krvi (hypovolemický šok) - ide o jednu z najzávažnejších a niekedy aj život ohrozujúcich komplikácií dehydratácie. Vyskytuje sa, keď nízky objem krvi spôsobí pokles krvného tlaku a pokles množstva kyslíka v tele.
Prevencia
Aby ste predišli dehydratácii, pite veľa tekutín a jedzte potraviny s vysokým obsahom vody, ako je ovocie a zelenina. Nechať sa viesť smädom je pre väčšinu zdravých ľudí adekvátnym denným usmernením. Ľudia môžu potrebovať prijať viac tekutín, ak majú stavy, ako sú:
Zvracanie alebo hnačka - ak vaše dieťa vracia alebo má hnačku, pri prvých príznakoch ochorenia mu začnite podávať ďalšiu vodu alebo perorálny rehydratačný roztok. Nečakajte, kým dôjde k dehydratácii.
Namáhavé cvičenie - vo všeobecnosti je najlepšie začať s hydratáciou deň pred namáhavým cvičením. Produkcia veľkého množstva čistého, zriedeného moču je dobrým znakom toho, že ste dobre hydratovaní. Počas aktivity v pravidelných intervaloch dopĺňajte tekutiny a po skončení pokračujte v pití vody alebo iných tekutín.
Horúce alebo chladné počasie - v horúcom alebo vlhkom počasí musíte piť viac vody, aby ste znížili telesnú teplotu a nahradili to, čo stratíte potením. Môžete tiež potrebovať dodatočnú vodu v chladnom počasí, aby ste zabránili strate vlhkosti zo suchého vzduchu, najmä vo vyšších nadmorských výškach
Choroba - starší dospelí sa najčastejšie dehydratujú počas menších ochorení - ako je chrípka, bronchitída alebo infekcie močového mechúra. Keď sa necítite dobre, nezabudnite piť viac tekutín.