Kaposi-Stemmerovo znamenie
04.11.2024
Kaposi-Stemmerovo znamenie, tiež známe ako Stemmerov príznak, je klinickým príznakom používaným v diagnostike lymfedému. Tento stav, charakterizovaný chronickým opuchom najčastejšie dolných končatín, vzniká v dôsledku nahromadenia lymfy v tkanivách. Stemmerov príznak sa prejavuje nemožnosťou zdvihnúť kožu nad druhým prstom na nohe, čo je indikátor lymfatického opuchu. Lymfedém si vyžaduje pravidelnú terapiu, ako je kompresná terapia, a často aj cvičenia na zlepšenie prietoku lymfy.
Priebeh vyšetrenia:
Pri vyšetrení Stemmerovho príznaku sa zdravotník pokúsi uchopiť kožnú riasu na dorzálnej strane druhého prsta nohy. Príznak sa hodnotí ako pozitívny, ak sa kožná riasa nedá uchopiť. To znamená zvýšenú hrúbku a stuhnutosť kože spôsobenú nahromadením lymfatickej tekutiny, čo je typické pre lymfedém. Negatívny výsledok je vtedy, ak je kožná riasa normálne zdvihnutelná. Lymfedém je v tomto prípade menej pravdepodobný.
Diagnostika:
V prípade pozitivity Kaposi-Stemmerovho znamenia je potrebné doplniť sériu ďalších vyšetrení, napríklad meranie obvodu končatín, volumetriu (meranie objemu vytlačenou vodou) a bioimpedanciu. Zo zobrazovacích metód sa používa ultrasonografia, ktorá dokáže zobraziť nahromadenie tekutiny a zmeny v mäkkých tkanivách. Lymfoscintigrafia využíva rádioaktívnu látku na sledovanie toku lymfy a zisťovanie blokád. Magnetická rezonancia (MRI) a počítačová tomografia (CT) umožňujú detailné zobrazenie mäkkých tkanív a presné určenie rozsahu opuchu. Špeciálna metóda MR lymfangiografie s kontrastom umožňuje detailne vizualizovať lymfatický systém. Ďalšou pokročilou metódou je indocyanínová zelená lymfografia, pri ktorej sa látka osvetľuje infračerveným svetlom, čo umožňuje sledovať lymfatické cievy v reálnom čase.
Prognóza:
Prognóza pri lymfedéme závisí od jeho typu a štádia. Hoci ide o chronické a progresívne ochorenie, včasná diagnóza a pravidelná liečba (ako kompresná terapia, fyzioterapia a starostlivosť o pokožku) môžu významne znížiť opuch a spomaliť zhoršovanie príznakov. Bez liečby vedie lymfedém k vážnym komplikáciám, ako sú infekcie (celulitída), fibróza tkaniva a zhoršená pohyblivosť.