Alkoholové okno (alkoholová amnézia)
21.10.2024
Alkoholové okno, tiež nazývané alkoholová amnézia alebo palimpsest, je stav, kedy osoba po konzumácii alkoholu stráca pamäť na určité udalosti. Ide o príznak nadmerného príjmu alkoholu, ktorý narúša schopnosť mozgu ukladať nové spomienky. Tento stav môže mať závažný klinický význam, najmä pri opakovaní. Liečba zvyčajne zahŕňa psychológa alebo psychiatra, ktorí sa zameriavajú na problém alkoholizmu a prevenciu ďalších epizód amnézie.
Príčiny
Príčinou je nárazové vypitie veľkého množstva alkoholu, ktorý naruší funkcie mozgu s porušením krátkodobej pamäte. Jedno okienko nesúvisí s alkoholizmom a môže sa objaviť aj u človeka alkohol pravidelne nepijúceho, ktorý urobí chybu a vypije viac alkoholu ako znesie. Opakované alkoholové okienka sú však dôvodom na zamyslenie, pretože znamenajú nadmerný prísun alkoholu a v mnohých prípadoch sprevádzajú pokročilý alkoholizmus. Mozog alkoholika je trvalo alkoholom narušený a každý nárazový alkoholový exces tak krátkodobú pamäť naruší o to ľahšie.
Prejavy
Prejavom je dočasná strata pamäte. Táto porucha pamäti však nezbavuje človeka trestnej zodpovednosti na zločiny spáchané pod vplyvom alkoholu, na ktoré si dotyčný nepamätá. Oslobodený od viny by mohol byť iba vtedy, ak by mu niekto podával alkohol bez jeho vedomia, alebo ak by bol k pitiu alkoholu niekým donútený proti svojej vôli (čo sú skôr raritné situácie).
Diagnostika
Diagnóza je jednoduchá – ide o poruchu pamäte, ktorá vznikla v dôsledku nárazového vypitia veľkého množstva alkoholu. U opakovaných a častých okienok by sa mal človek zamyslieť, či alkoholu nepije príliš, a či by nemal vyhľadať odbornú pomoc.
Prevencia
Prevencia je jednoduchá - piť menej alkoholu alebo alkohol nepiť vôbec, čo výskytu ďalších alkoholových okienok zabráni. V prípade, že toho človek sám nie je schopný a pritom má záujem sa vyliečiť, je ideálnou voľbou odvykacia liečba za pomoci psychiatrov ambulantnou alebo ústavnou formou.