Pyróza (pálenie záhy)
19.08.2023
Pyróza, nazývaná aj ako pálenie záhy, je nepríjemný pocit pálenia v pažeráku, ktorý sa prejavuje ako rozpálená bolesť v hornej časti brucha až v hrudníku. Obvykle je spôsobená refluxom, teda spätným návratom kyslého žalúdočného obsahu do pažeráka v dôsledku nedostatočnej funkcie dolného pažerákového zvierača.
Pyróza sa môže fyziologicky vyskytovať aj u zdravých jedincov, napríklad po konzumácii výrazne korenistého jedla alebo u novorodencov. Avšak nemala by sa vyskytovať často a jej trvanie by malo byť relatívne krátke. Vzhľadom k patofyziológii pyrózy je možné jej prejav zmierniť podaním antacíd, teda neutralizačných látok, poprípade jedlú sódu. V indikovaných prípadoch je možné problém liečiť pomocou inhibítorou protónovej pumpy.
Pyróza postihuje približne 20 - 30 % ľudí v rozvinutých krajinách a častejšie sa vyskytuje u mužov ako u žien. Častejšie sa vyskytuje u ľudí s nadváhou a u tehotných žien.
Prejavy
Medzi typické prejavy pyrózy zaraďujeme:
- pálivá bolesť v krku a za hrudnou kosťou
- kyslé a časté grganie
- nausea - pocit na vracanie
- tlak v žalúdku
- pocit plného žalúdka
- ranné odkašliavanie a častý kašeľ
- chrapľavý hlas
- pachuť v ústach
- bolesť na hrudníku
Pyróza ako prejav iného ochorenia
Pyróza u dospelých môže súvisieť aj s iným ochorením:
- gastoezofageálna refluxná choroba - je to ochorenie spôsobené opakovaným návratom žalúdočného obsahu do pažeráka.
- žalúdočné vredy - ide o narušenie žalúdočnej sliznice, mnohokrát sú bolestivé.
- zápalové ochorenie pažeráka - môže mať akútny alebo chronický priebeh.
- zápalové ochorenie žalúdka - rovnako aj tu sa stretávame s akútnou a chronickou formou ochorenia.
- nádorové ochorenie pažeráka - hlavnou príčinou býva poškodenie sliznice kvôli refluxu.
- nádorové ochorenie vaječníkov - stretávame sa aj s gastrointestinálnymi prejavmi ochorenia, medzi ktoré patrí aj pyróza.
- Sjögrenov syndróm - ide o autoimunitné reumatoidné ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému suchosti slizníc.
Príčiny
Medzi najčastejšie príčiny pyrózy zaraďujeme:
- chronická gastroezofageálna choroba
- zápal žalúdka
- žalúdočné a dvanástnikové vredy
- podráždenie žalúdočnej sliznice
- stres
Rizikové faktory
Rizikové faktory samotné ochorenie nespôsobujú ale zvyšujú jeho potencionálny vznik. Rovnako negatívne vplývajú už na prítomné ochorenie. Medzi rizikové faktory zaraďujeme:
- nevhodné stravovanie - jedenie na rýchlo, nedostatočné rozžutie a jedenie po stojačky, vlčí hlad
- nevhodná strava - korenisté jedlo, mastné a vysmážané jedlá, sladkosti, citrus
- niektoré nápoje - káva, alkohol, sýtené minerálne vody, energetické nápoje
- fajčenie
- chronicky pôsobiaci stres
- užívanie niektorých liekov - lieky proti bolesti, antibiotiká
- genetická predispozícia
Diagnostika
Najčastejšími lekármi, ktorý sa stretávajú s pyrózou sú gastroenterológovia a ORL lekári. Na potvrdenie diagnózy je nutné vykonať endoskopické vyšetrenie, ktoré nám umožňuje vyšetriť tráviaci trakt pomocou tuby s kamerou a so svetelným zdrojom. Možné je aj zároveň odobrať vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie. Dlhodobé meranie pH nám pomáha orientovať sa v množstve žalúdočného obsahu, ktorý sa vracia do pažeráka. Manometria slúži na meranie tlaku v oblasti pažerákových zvieračov. Dychový test sa využíva na diagnostiku prítomnosti baktérie Helicobacter pylori. V neposlednom rade sa využíva RTG snímkovanie, ktoré nám môže pomôcť pri vylučovaní poškodenia pažeráka. Ak je u pacienta prítomný kašeľ, zahlienenie alebo opakovaný chrapot, indikované je ORL vyšetrenie. Rovnako sa môže indikovať aj RTG snímkovanie pomocou kontrastnej látky, pomocou ktorej je možné zobraziť prehĺtací akt.
Liečba
Na liečbu pyrózy sa využívajú antacidá, teda lieky, ktoré majú neutralizačný účinok pre prebytočnú žalúdočnú kyselinu. Úľava nastupuje už do 5 minút, no ich nevýhodou je krátkodobé trvanie. Môžeme ich využiť pri liečbe nadmernej kyslosti, žalúdočných vredoch, refluxnej chorobe alebo aj pri akútnej pankreatitíde. Antacidá dnes najčastejšie pozostávajú zo zlúčenín horčíka, vápnika alebo hliníka.
Ďalšou skupinou liečiv sú inhibítory protónovej pumpy, ktoré blokujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Ide o najčastejšie využívané lieky pri refluxnej žalúdkovej chorobe. Vhodné sú aj na dlhodobé užívanie. Liek sa užíva ráno nalačno, ideálne aspoň 30 minút pred prvým jedením. Inhibítory protónovej pumpy sa neodporúča užívať večer, môže to narušiť účinnosť liečby.
Antagonisty H2 receptorov sú látky, ktoré zasahujú do všetkých fáz tvorby žalúdočnej kyseliny. Indikujú sa u pacientov, ktorí nemajú tak časté ťažkosti. Ich účinok nastupuje približne do hodiny od ich užitia. Ideálne je ich užívať nalačno. Prokinetiká sa rovnako môžu používať aj pri liečbe pyrózy, urýchľujú črevnú pasáž.
Zaujímavosťou je, že na zmiernenie ťažkostí nám môže pomôcť zázvor, ktorý má upokojujúci efekt na žalúdok a pôsobí aj proti kŕčom. Masticha podporuje trávenie vďaka obsahom fytosterolov, terpénov a polyfenolov, používa sa aj ako podporná liečba pri prítomnosti Helicobacter pylori.